Reede, aprill 26, 2024

Monthly Archives: aprill 2021

Soome valitsus leevendas söögikohtade piiranguid Pohjanmaa ja Satakunta maakondades, mujal jäid piirangud samaks

NordenBladet — Soome valitsus muutis määrust, mis piirab koroonaepideemia tõttu toitlustusettevõtete tegevust. Määruse muudatus jõustub 30. aprillil kell 00.

Täna, 29. aprillil hindas valitsus piirangute paketti piirkondliku epideemia olukorra põhjal. Piiranguid hinnatakse kord nädalas. Koroona baastaseme piirkondades on olnud leebemad piirangud kui kõige enam mõjutatud piirkondades.

Määruse muudatusega leevendatakse kehtivaid piiranguid Pohjanmaa ja Satakunta maakondades kuni baastaseme piiranguteni. Teistes piirkondades jäävad piirangud muutumatuks.

Piirangute leevendamise eelduseks on epideemia olukorra paranemine. Eesmärk on toidukohtade piiranguid tervisele ohutult järk-järgult leevendada kõikides piirkondades.

Toitlustusettevõtete piirangud Ahvenamaal, Lõuna-Pohjanmaal, Kainuus, Kesk-Pohjanmaal, Põhja-Pohjanmaal, Lapimaal, Põhja-Savos, Põhja-Karjalas, Kesk-Soomes, Pohjanmaal, Satakuntas ja Lõuna-Savo ravipiirkonnas alates 30. aprillist 2021
Söögikohtades, kus põhitegevus on alkoholi müük, on lubatud siseruumides pool klientidest. Ülejäänud söögikohad kasutavad siseruumides 75 protsenti istekohtadest. Kliendipiirang ei puuduta Ahvenamaa maakonda.

Alkoholi müük lõppeb kell 22 ja toitlustusasutused võivad olla klientidele avatud kella 5–23. Lisaks tuleb nende piirkondade söögikohtades suunata kliendid siseruumides istuma. Nii on näiteks karaoke ja tantsimine siseruumides keelatud.
Väliterrassidel peab igal külastajal olema oma istekoht ja tuleb hoolitseda vahe hoidmise eest. Istumispiirangud ja tantsu keelamine ei kehti väliterrasside kohta.

Kanta-Häme toitlustusettevõtete piirangud alates 30. aprillist
Söögikohtades, kus põhitegevus on alkoholi müük, on lubatud siseruumides 1/3 klientidest. Ülejäänud söögikohtades kasutatakse siseruumides poolt kliendikohtadest.

Söögikohtades, kus põhitegevus on alkoholi müük, lõppeb alkoholi müük kell 18 ja asutus võib olla klientidele avatud kella 5–19. Ülejäänud söögikohtades lõppeb alkoholi müük kell 19 ja asutus võib klientidele olla avatud kella 5–20.

Lisaks tuleb nende piirkondade söögikohtades juhatada kliendid siseruumides istuma. Nii on näiteks karaoke ja tantsimine siseruumides keelatud.

Väliterrassidel peab igal külastajal olema oma istekoht ja tuleb hoolitseda vahe hoidmise eest. Istumispiirangud ja tantsu keelamine ei kehti väliterrasside kohta.
Toitlustusettevõtete piirangud Uusimaal, Edela-Soomes, Pirkanmaal, Päijät-Hämes, Kymenlaaksos, Lõuna-Karjalas ja Ida-Savo ravipiirkonnas alates 30. aprillist

Söögikohtades, kus alkoholi müük on põhitegevus, kasutatakse siseruumides kolmandikku kliendikohtadest. Ülejäänud söögikohtades kasutatakse siseruumides poolt kliendikohtadest.

Alkoholi võib müüa kella 7–17. Söögikohas, kus põhitegevus on alkoholi müük, on lahtiolekuaeg kell 5–18. Ülejäänud söögikohad võivad külastajatele olla avatud kella 05.00–19.00. Ka nende piirkondade söögikohtades tuleb kliendid siseruumides istuma suunata. Nii on näiteks karaoke ja tantsimine keelatud.

Väliterrassidel peab igal külastajal olema oma istekoht ja tuleb hoolitseda vahe hoidmise eest. Eespool nimetatud kliendikohtade piirangud ja tantsukeeld ei kehti väliterrasside kohta.

Erandid jäävad kehtima
Määruses sätestatud piirangud ei kehti asutuste sööklatele ja klientidele toidu kaasa müümise kohta.

Lahtiolekuaja piirangud ei kehti Soome ja välismaa vahel või välismaal sõitvate vee- või õhusõidukite pardal ega ka tanklate juures tegutsevates söögikohtades.

 

Helena-Reet: Kokkuvõte möödunud nädalatest + PALJU PILTE!

NordenBladet – Nädalad on jälle kiirelt möödunud. Olen maalinud, teinud aiatöid, artikleid nii NordenBladet´isse kui OHMYGOSSIP meelelahutuslehtedele ning täiendanud oma ElishevaShoshana.com veebilehte ja kunstiblogi, Ivanka Shoshana´ga käinud saviringis ning Tartus ning Estellale otsustasime hammastele breketid panna (see saab olema pikem protsess). Aga edasi juba kõigest lähemalt..

Aprillis valmis mul maal nimega “Aasta armastust“. Maalil on kujutatud hortensiad. Maalist ja selle valmimisest näete pilte minu kunstiblogi sissekandest SIIT. Tegin tagantjärgi blogipostitused ka  varasemalt valminud maalidest. Novembris 2020 valmis kolm maali: “Tema Kõrgeausus Hiir Esimene” seeria maal nr.11 (vaata SIIT), “Hundinui, mida pole” (SIIN) ja “Lillebukett” (SIIN). Veebruaris tegin hiire-seeria kaheteistkümnenda maali (vaata SIIT) ja märtsis veel kaks hiire-maali, sedakorda siis järekorranumbritega 13 ja 14 (SIIN ja SIIN). Raamatuga on hetkel kehvad lood… Plaanisin lasteraamatu nimega “Tema Kõrgeausus Hiir Esimene” selleks kevadeks valmis saada, et siis suvel Eesti Rahva Muuseumis (ERM-is), kus mul tuleb näitus “Meie kodune nõiaköök” esmaesitlus teha. Tõenäosus, et raamatu selleks ajaks valmis saan on kaduvväike. Olen jõudnud kirjutada ainult kaks peatükki. Illustratsioonideks on valmis hetkel 14 maali, aga seda on vähe.

Olen näituse pärast juba päris korralikus paanikas. Närvipinge on täiega laes. Küsin endalt aina sagedamini, kas olen endale usaldatud kohustuste kõrgusel, ega ma inimesi (näituse külastajaid) alt ei vea. Teha tavainimesena näitus suurte ja tuntud kunstnike kõrval Eesti kõige suuremas ja võimsamas näitustekompleksis on mega vastutus. Olen ju kõigest isehakanud ja iseõppinud kunstnk ja keraamik, samuti pole palju rohkem maalimise ega keraamika kogemust minu nooremal tütrel Ivanka Shoshana´l, kelle tööd samuti näitusele tulevad. Samuti on näitusesaal, mis mulle kasutada on antud, mega suur – 130m2! Sellise pinna kunstiga täitmine ei ole kerge ülesanne ka elukutselistel kunstnikel, kellel ateljeedes aastate jooksul kogunenud kunstivarud. Aga noh, kuskilt tuleb ju alustada. Mulle väga meeldib savist asju voolida, keraamika on mu kirg ja hobi nagu ka maalimine ning ravimtaimede kogumine. Ma ei saa üle oma varju hüpata, aga püüan näitusel vaatajateni tuua tükikese meie kodustest tegemistest, mõned killud meie kunstihobist. Muuseas, kõik, kes tunnevad, et soovivad-väärivad ka PÄRIS OMA NÄITUST, siis ERM korraldab ka sellel aastal unistuste näituse konkursi. Vaata lähemalt “Oma näitus 2022” konkursi tutvustust SIIN.


Estella Elisheva on endiselt koduõppel, Ivanka Shoshana on aga koolis käinud. Erivajadustega laste koolid on avatud. See on väga positiivne, sest tunnen aina enam, kuidas Ivanka vajab sõpru. Seetõttu koolis käimine mõjub talle hästi. Ta on autist ning nüüdseks juba 12-aastane (mais saab 13). Küla-lapsed teda enam väga mängu ei võta, sest kõik on juba suured preilid ja ajavad tähtsaid “teismeliste teemasid”. 😀 Olekin nii rõõmus, kui Ivankal kooliväliselt ka mõni sõber oleks, kes vahel meie pool mängimas käiks. Isegi kui nad terve aeg koos ei mängiks, oleks tore, et keegi on ka tema sõber. Hetkel on tema “suurim sõber” Andrus Kivirähk´i poolt kirjutatud “Leiutajateküla Lotte” koos oma vahvate tegelastega. Ivanka korrutab pidevalt, et Lotte, Bruno ja Albert on sõbrad ning vähemalt paar korda päevas tuleb minu juurde ja ütleb: Lugemine teeb targaks!

Ivankaga valmistume hoogsalt ka näituseks. Ivanka käe all on valminud suur pruuni värvi savist toidunõude komplekt (praetaldrikud, koogitaldrikud, supikausid, tassid, väikesed kausid), mitmed värvilised väiksed kausikesed ning praegu teeme ühisprojekti – sirelitega sinise-rohelise värvusega keraamilist lauanõudekomplekti. Mulle endale mõlemad komplektid meeldivad väga. Eile ja täna sai uutelt taldrikutelt juba ka söödud. 🙂

(blogi jätkub peale pildigaleriid)





🍀🌱🐾🌼🌸 Nagu kirjutasin ka oma eelviimases blogis (Helena-Reet: Aprillist ja esimestest kevadtoimetustest aias + SUUR GALERII!) on käes aias askeldamise aeg.  Aed näeb väga trööstitu välja (osaliselt sellepärast, et puudel-põõsastel pole veel lehti) aga enamjaolt seetõttu, et kõik on aastid lagunenud. Aed on vana ja vajab asendamist, puud ja kuusehekk vajavad lõikust (viimase võibolla kasvatan hoopis välja), peenrad vajavad tegemst, kasvuhoone vajab väljavahetamist, abihooned parandamist, terrassilauad väljavahetamist jne. jne… Tööde nimekiri on nii pikk, et ei tea kust peaks alustama. Hetkel oleme lihsamate ja taskukohasemate probleemidega tegelenud – välja sai vahetatud batuudi kangas (kate oli juba paar aastat katki), osta on vaja ka metallääri kattev kaitseraam (kate), et lastel turvaline hüpata oleks. Riisumisega olen aiale peaaegu jõudnud tiiru peale. Maha on võetud mitu ohtlikult kuivanud suurt puud, palju astelpajuvõsa ning muid kuivanud oksi ja põõsaid. Korda on tehtud mitu lillepeenart ning mitme peenraga on algust tehtud. Tegime ka kaks peenrakasti, mis ootavad mulda. Nendesse tahan istutada tilli, sibulat, murulauku, peterselli, tüümiani, salatilehte ja piparmünti. Ka vana suur puidust kompostikast tahab välja vahetamist. Asooo.. istutasin aeda ema käest aiast saadud karulauku. Loodan väga, et see läheb hoogsalt kasvama ja paljuneb mühinal, sest pole midagi paremat, kui ise valmistatud karulaugupesto!

 




Lõpetuseks mõned pildid mõnusast, maitsvast ja kergesti valmivast ahjupraest. Ajapikku veedan aina kauem aega köögis (ca 2-3 h iga päev) ning katsetan ja küpsetan erinevaid maitsvaid soolaseid ja magusaid toite. Seekord tegin ühepajatoitu. Pane sügavasse ahjuplaati tükeldatud liha, jääsalat või kapsas, sibul, lillkapsas, brokkoli, paprika ning erinevad maitseained (ma lisasin vist vähemalt kümmet erinevat maitseainet alates küüslaaugu soolost lõpetades erinevate maitsvate ürdisegudega) ning kalla üle veega (nii et kogu poti sisu oleks peaaegu kaetud) ning lase ahjus aeglaselt ca 180-200 kraadi juures 1.5-2 tundi valmida.

❤ Tänaseks lõpetan! Kallistan ja peatse blogimiseni! 🙂



Loe ka minu eelnevaid blogipostitusi (kõik postitused on loetavad neljas keeles – eesti, soome, rootsi ja inglise keeles!) 🙂

Fotod: NordenBladet (Helena-Reet Ennet)

Soomes on puhkenud kodumaiste toodete ostubuum

NordenBladet — Üha enam Soome kliente valib toidupoes kodumaise toote. Kaubandusfirma Kesko andmetel on kodumaiste toodete eelistamine praegu ülemaailmne nähtus. Soome on aga selles vallas esirinnas: kodumaiseid tooteid eelistatakse rohkem kui teistes riikides.
K-toidupoodide müügistatistika näitab, et kodumaiste toodete müük on kasvanud rohkem kui turg tervikuna. Hyvää Suomesta (Head Soome asjad) kaubamärgiga toodete müük kasvas eelmisel, 2020. aastal 18 protsendi võrra, ristikumärgiga toodete müük kasvas 16 protsenti ja Soome lipu ning võtmega toodete müük 30 protsenti, vahendab MTV.

Soome enda toodete müük on kõige suurem Põhja- ja Ida-Soomes, samas kui Uusimaal ja Edela-Soomes on oma toodete müügi osa väikseim. See tuleb asjaolust, et Soome lõunaosas on valik poodides laiem ning klientide vajadused individuaalsemad. Samas on Uusimaal kohalike toodete müük kasvanud teistest piirkondadest enam.

Kohalike toodete eelistamist põhjendatakse klientide vastutustundlikkusega, samuti sellega, et inimesed tahavad teada, kust toit pärit on, kas see on ohutu ja usaldusväärne. Samuti on oluline, et Soome tootmine ja töökohad jääksid alles.

Koroona-aeg on muutnud soomlaste tarbimiseelistusi ning see väljendub kodumaise töö, tootmise, toidu ja teenuste eelistamises. Kui võrrelda teiste riikidega, siis maailmas keskmiselt eelistab 65 protsenti klientidest kodumaiseid tooteid ja teenuseid. Soomes on vastav number 90 protsenti. Seljataha on jäetud isegi suurteks patriootideks peetavad ameeriklased, kelle hulgas pooldab kodumaist 79 protsenti.

Soome toodete eelistamisel on suur ühiskondlik mõju, märgib Soome töö liidu juht Tero Lausala. Kui iga tarbija ostab ühes kuus 10 euro eest kodumaiseid tooteid rohkem, siis tähendab see Soome ettevõtetele käibe kasvu 900 miljonit eurot. See omakorda tähendab majandusele 10 000 uut töökohta ja 300 miljonit eurot rohkem makse.

K-toidupoodides on Soome toodangu osakaal 80 protsenti. S-grupi poodides on kodumaise kauba osakaal samas suurusjärgus.

Kesko poodides hõlmavad Soome tooted kohalike kaubamärkide, Pirkka, letimüügikauba ja väiketootjate toodangu. Kohalike toodete eelistamist mõjutavad nende saadavus, hind ja kvaliteet. Kliendi jaoks on tähtis teada, kus toode on valmistatud ning otsuse teeb ta selle põhjal ise.

 

Eesti: Aasta õpetaja konkursile esitati üle tuhande viiesaja kandidaadi

NordenBladet — Aasta õpetaja 2021 konkursile esitati kolmeteistkümnes kategoorias kokku üle 1500 kandidaadi. Kandidaatide rohkus annab tunnistust, et õpetajate, tugispetsialistide, õppejõudude ja teiste haridustöötajate panust märgatakse ning peetakse oluliseks esile tõsta.

Ootuspäraselt laekus kõige enam ankeete kahest suuremast linnast – Tallinnast vastavalt 494 ning Tartust 161. Esitamiste arvult järgnesid Harjumaa 127, Lääne-Virumaa 119, Ida-Virumaa 105 ja Pärnumaa 100 kandidaadiga.

Võrreldes eelmise aastaga kasvas kandidaatide hulk kõige rohkem aasta kutseõpetaja, aasta tugispetsialisti ja aasta haridusteo kategooriates. Haridustöötaja elutööpreemia kategoorias esitati 49 kandidaati.

Järgnevalt asuvad tööle maakondlikud ning Tartu, Narva ja Tallinna ning kõrghariduskomisjon, et selgitada välja finalistid. Seejärel selguvad riikliku hariduspreemiate komisjoni otsusega kõikide kategooriate nominendid ja laureaadid. Elutööpreemia kandidaatide ankeedid edastatakse otse riiklikule komisjonile.

Vabariigi Valitsus määrab silmapaistvate tööalaste saavutuste eest haridustöötajatele sel aastal neljandat korda kümme riiklikku aastapreemiat ning kuni kolm elutööpreemiat. Riikliku aastapreemia suurus on 10 000 eurot ja elutööpreemia 65 000 eurot.

Auhinnad antakse üle aasta õpetaja galal “Eestimaa õpib ja tänab”, mis toimub 2. oktoobril Ugala teatrimajas ning kantakse otse üle Eesti Televisioonis. Sündmuse korraldajad on Haridus- ja Teadusministeerium ning Eesti Haridustöötajate Liit.

Rohkem infot aasta õpetaja konkursi kohta

 

 

Eesti: Sihtotstarbeliste toetuste taotlemise kord Maaeluministeeriumi valitsemisalas 2021. a

NordenBladet — 10. maini saab taotleda sihtotstarbelisi tegevus- ja projektitoetusi Maaeluministeeriumi valitsemisalas.

Toetuste taotlemise korra ja abiks olevad vormid saab kätte ministeeriumi kodulehelt.

Toetuse saamiseks tuleb organisatsioonidel esitada oma taotlused hiljemalt 10. mail 2021 kell 12 meilitsi aadressile info@agri.ee.

Lisaküsimuste korral kirjutage sfo@agri.ee.