Elama asumine Soome või Soomest välismaale

Back to homepage

Meelespea Soome elama asujale:

Elamisluba
Selgita välja, kas vajad elamisluba. Elamisloa vajadus sõltub sinu kodakondsusest ja sellest, miks ja kui pikaks ajaks Soome saabud.

Toimetulek
Sageli on elamisloa saamise eelduseks see, et sul on piisavalt raha Soomes toimetulemiseks. Elamisloa taotlemisega samaaegselt pead sa tõendama, et sul on piisavad elatusvahendid. Kui tuled Soome tööle või ettevõtjaks, pead tõendama, et saad töö või ettevõtluse kaudu piisavalt vahendeid toimetulekuks.

Kolitavad esemed
EL-i territooriumilt kolitavad esemed:
Kui asud Soome elama teisest EL-i riigist, ei pea sa üldjuhul maksma tolli- või käibemaksu kolitavate esemete ehk isiklike esemete eest, mida kaasa tood. Sa ei pea kolitavaid esemeid ka tollis (tulli) deklareerima. Arvesta, et kolitavate esemete tolli- ja tulumaksuvabastus ei hõlma alkoholi ja tubakatooteid. Nende kaupade riiki sissetoomisel on eraldi piirangud. Lisateavet saad tolli nõustamiskeskusest (Tullineuvonta) telefonil +358 (0)20 690 600 või tolli veebilehelt. Tolli nõustamiskeskus teenindab soome, rootsi ja inglise keeles.

Väljastpoolt EL-i territooriumi kolitavad esemed:
Kui asud elama Soome väljastpoolt EL-i, ei pea sa üldjuhul maksma tolli- või käibemaksu kolitavate esemete ehk isiklike esemete eest, mida kaasa tood. Sul tuleb siiski kolitavad esemed Soome tollis deklareerida. Kolitavate esemete hulka arvatakse näiteks: mööbel ja muud kodutarbed; koduloomad; jalgrattad ja mootorrattad; isiklikuks kasutamiseks mõeldud autod ja haagised. Arvesta, et kolitavate esemete tolli- ja tulumaksuvabastus ei hõlma alkoholi ja tubakatooteid. Nende kaupade riiki sissetoomisel on eraldi piirangud. Lisateavet esemete Soome kolimisest saad tolli nõustamiskeskusest (Tullineuvonta) telefonil +358 (0)20 690 600 või tolli veebilehelt. Tolli nõustamiskeskus teenindab soome, rootsi ja inglise keeles.

Auto Soome sissetoomine kolitava esemena
Kui tood auto Soome sisse kolitava esemena, pead selle tollis deklareerima. Kui tood auto Soome, pead sa auto registreerima ja maksma automaksu (autovero), enne kui võid seda liikluses kasutada. Enne automaksu tasumist on võimalik autot ajutiselt kasutada. See eeldab, et esitad tollile auto kasutuselevõtu teatise (auton käyttöönottoilmoitus). Autol peab olema ka Soomes kehtiv liikluskindlustus (liikennevakuutus). Kui tood auto sisse väljastpoolt EMP territooriumi, vajad enne auto kasutuselevõttu ka transiidiluba (siirtolupa). Transiidilubasid väljastavad toll ja ülevaatuspunktid. Sa ei tohi oma autot Soomes kasutada enne, kui oled esitanud kasutuselevõtu teatise ja hankinud transiidiloa. Lisateavet annab tolli nõustamiskeskus (Tullineuvonta) telefonil +358 (0)20 690 600. Saad tollile küsimusi saata ka interneti kaudu. Tolli nõustamiskeskus teenindab soome, rootsi ja inglise keeles.

Lemmikloomade riiki sissetoomine
Kui soovid tuua lemmiklooma endaga Soome kaasa, pead aegsasti välja selgitama, millised on loomade riiki sissetoomise eeskirjad. Sageli on nõutav, et loomadel oleksid teostatud teatud vaktsineerimised. Lisateavet Soome eeskirjade kohta annab Toiduohutusamet Evira.

Soome isikukood
Kui taotled esimest elamisluba Soomes, saad korraga taotleda ka isikukoodi. Isikukoodi võid taotleda ka Soomes elukohajärgses magistraadis.

Koduvald Soomes
Kui asud Soome elama alaliselt, registreeritakse sulle Soomes koduvald. Koduvald on see vald, kus sa elad. Kui sul on koduvald, on sul õigus kasutada selle valla teenuseid, näiteks avalikke tervishoiuteenuseid. Seda, kas sulle saab registreerida koduvalla Soomes saab välja selgitada elukohajärgses magistraadis.

Juhiluba
Kui sul on Põhjamaade, EL-i või Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) riigi juhiluba, kehtib see ka Soomes. Kui elad alaliselt Soomes, võid vahetada selle Soome juhiloa vastu. Kui su juhiluba on väljastatud riigis, millele laieneb Genfi või Viini teeliikluse konventsioon, võid selle juhiloaga Soomes sõita kuni kaks aastat. Pead vahetama oma juhiloa Soome juhiloa vastu kahe aasta jooksul alates Soome kolimisest. Kui su juhiluba on väljastatud riigis, millele ei laiene Genfi või Viini teeliikluse konventsioon, ei tohi selle juhiloaga Soomes sõita. Võid politseist kontrollida, kas tohid oma juhiloaga Soomes sõita.

Pangakonto
Rahaasjade korraldamiseks vajad pangakontot. Pangakonto avamiseks vajad passi või muud ametlikku isikut tõendavat dokumenti. Tasub võrrelda erinevate pankade pakutavaid teenuseid ja hindu, et leida soodsaim variant.

Tulumaksukaart
Kui käid tööl ja saad palka või oled ettevõtja, vajad Soome tulumaksukaarti (verokortti). Tulumaksukaardi saad maksubüroost.

Tervis
Soomes pakutakse riiklikke ja eratervishoiuteenuseid. Riiklikke tervishoiuteenuseid saad kasutada, kui sul on Koduvald Soomes. Riiklikke tervishoiuteenuseid pakuvad näiteks tervisekeskused. Riiklikud teenused on märksa odavamad kui erateenused. Kui soovid broneerida arsti juurde aega, võta ühendust tervisekeskusega. Kui sul pole õigust kasutada riiklikke tervishoiuteenuseid, saad võtta ühendust erameditsiinikeskusega.

Sotsiaalne kaitse
Põhireegel on see, et kui elad alaliselt Soomes, kuulud Soome sotsiaalse kaitse alla ja võid saada Soome Rahvapensioniameti Kela toetusi. Seadus defineerib, mida tähendab alaline elamine. Sul võib olla õigus Soome sotsiaalsele kaitsele ka siis, kui töötad Soomes. Sotsiaalset kaitset mõjutavad siiski ka muud tegurid, näiteks see, millisest riigist tuled.

_______________________________________
Vaata ka: Elama asumine Soome või Soomest välismaale (Kela)
Kuidas saate Soome sotsiaalkaitse ja mis juhtub, kui asute elama välismaale?

Märksõnad: Soome, välismaale elama ja tööle, välismaale elama asumine, välismaale elama minek, lapsega välismaale elama, perega välismaale elama, laps välismaale elama, kuidas minna välismaale elama, välismaale elama, välismaal elavad eestlased, kuhu välismaale elama minna, kuhu riiki elama minna, kuidas minna välismaale elama, lapsega välismaale elama, välismaale elama minek, kuidas välismaale kolida, ajutiselt välismaale elama, päriselt välismaale elama, terve perega välismaale elama, elama asumine, toimetulek, elamisluba, juhiluba, isikukood, sotsiaalne kaitse, Põhjala, Põhjamaad, Skandinaavia

Reklaam:Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service