NordenBladet — Helsingi linna koroona vastu vaktsineerimise punktid avati tänase esmaspäeva hommikul kell 10. See oli päris omapärane vaatepilt, kui juba enne uste avanemist ootas järjekorras sadu inimesi, vahendab Ilta-Sanomat.

Järjekordi oli kaks, millest ühes ootasid oma järjekorda aja broneerinud inimesed ning tunduvalt pikemas järjekorras need, kes olid ilma kokkulepitud ajata.

Soome terviseamet on soovitanud uuesti vaktsineerimist üle 65-aastastele inimestele, üle 18-aastastele, kes kuuluvad meditsiinilistesse riskirühmadesse, ja üle 12-aastastele, kellel on raske immuunpuudulikkus.

74-aastane heatujuline Tuula võttis olukorda rahulikult, istus oma rulaatoril ja suitsetas sigaretti. Tuula ütles, et tuli järjekorda seisma veidi enne uste avamist.
Agressiivset käitumist ega karjumist Tuula näinud ei olnud.

Varem oli info, et paljudes hoolekandepiirkondades on vaktsineerimine graafikust maha jäänud, mis on tunded kuumaks kütnud.

Ma pole näinud, et kedagi oleks siit eemaldatud, räägib Tuula. Isegi mitte mind, kuigi ma suitsetasin seal, sõnab ta.

Praegune koroona olukord teeb Tuula mõnevõrra murelikuks. Keda see ei huvitaks, märgib ta.

Küll aga pole ta kontakte vältinud ja on käinud tavapäraselt näiteks toidupoes.

Peagi ootab teda ees käeoperatsioon, mistõttu oli arst soovitanud võtta nii koroonavaktsiini kui ka gripivaktsiini kordusdoosid.

Proua, kes on saanud juba neli koroonadoosi, ütleb, et kui ta pääseb kiiresti operatsioonile, kavatseb ta jõulud veeta Hispaanias.

Olen veetnud jõule Fuengirolas 14 aastat. Meid, soomlasi, on piisavalt! lisab ta.
Kallio büroohoone ees on samuti ohtralt soomlasi.

End Soome maksumaksjaks tituleeriv Pertti on järjekorras seistes isegi mõnda sõimusõna kasutanud. Oh pagan, 45 aastat olen maksnud makse ja selline korraldus, lisab ta.
72-aastane Pertti leiab, et linn on korraldustega halvasti hakkama saanud.  Järgmine koroonavaktsiin on talle ühtlasi järjekorras viies. Ma olen põhimõtteliselt terve, kuid mul on tulemas protseduur, märgib ta.

Kontakte pole ta vältinud, kuid poetab siiski repliigi noorte suunas. Kas sa pead terve nädalavahetuse tantsima, põsed punnis, nuriseb Pertti.

Pertti ei taha siiski piiranguid ega sulgemisi, vaid apelleerib inimeste enda olukorra tunnetusele. Mõtlemine on siin lubatud ja isegi soovitav, märgib ta.

Nooremat põlvkonda esindas sabas Helmi, kes kuulub astma tõttu riskigruppi. Ma pole koroonaga seotud uudiseid märganud ega ole ka aktiivselt olukorda jälginud, räägib ta.
26-aastane Helmi ütleb, et eelmisel aastal ta kordusdoosi ei võtnud, aga tahtis nüüd seda võtma tulla. Meelerahu huvides, märgib ta.

Oma sõpraderingis on ta märganud, et inimesed on hakanud oma sõpru aktiivselt hoiatama, kui neil on gripp või muud koroonaga seotud sümptomid. Inimesed aga teevad asju ikka vanaviisi, leiab ta. Nii ka mina. Olles kaks korda koroonat põdenud, ei tekita olukord mulle stressi, lisab ta.

Kohal oli ka Tarmo, kes taotleb kuuendat vaktsiinidoosi. Jah, praegune koroona olukord on natuke murettekitav, kuna mul on poolteist kopsu alles, räägib ta.

66-aastane Tarmo teatab oma Bob Marley pildiga kampsunis, et on seni koroonaga nakatumist vältinud. Poes olen käinud, aga kõrtsus mitte, muigab ta.

85-aastasel Leilal, kes tuli saama kuuendat doosi, on koroonaga isiklik kogemus. Mu abikaasa suri märtsis koroonasse, räägib ta. Ta ei võtnud ainsatki koroonavaktsiini ja ta ei tahtnud seda võtta, kuigi tal oli krooniline kopsuhaigus.

Leseks jäänud naine ütleb, et see oli „mehe kapriis”, kus ta arvas, et on surematu. See on praegu naljakas, aga see ei olnud naljakas eelmisel kevadel, märgib ta.

Leila ütleb, et on viimasel ajal palju lugenud koroonaviiruse juhtumite sagenemisest ja on maski uuesti kasutusele võtnud. Muidu olen olnud nagu tavaliselt, aga näiteks ühistranspordis kannan maski, sõnab ta.

Kallio büroohoones on ka teisi peale kordusdoosi saajaid. 80-aastane Taisto ütleb, et käis linnavalitsuses asju ajamas. Mees ütleb, et on võtnud kokku neli koroonavaktsiini doosi, kuid enam kordusdoose võtta ei kavatse.

Miks? Kui koroona või surm on tulemas, siis see tuleb, ütleb ta ja filosofeerib nagu Muumist tuttav Piisamrott.

Perry, kes oli juba varem aja broneerinud, ei pidanud tundide kaupa järjekorras ootama, selle asemel istus ta pärast vaktsineerimist hea tujuga sees.

Jah, see oleks olnud päris metsik, kui oleksin siia tulnud ilma aega kokku leppimata. Tõenäoliselt oleksin tagasi läinud ja mõni teine ​​kord tulnud, märgib ta.

67-aastane mees ütleb, et sai nüüdseks juba kuuenda doosi ja võttis samal ajal ka gripivaktsiini. Perry julgustab inimesi võtma kordusdoose, kui neil on võimalus.

Järjekord väljas aina kasvas. Mõned inimesed pöörasid rivi lõpust tagasi. Linna töötajad käisid järjekorra läbi ja tõid soovijatele kokkupandavad plasttoolid.

Üks neist, kes toolile istus, oli 30-aastane Elisa, kes ootas oma neljandat vaktsiinidoosi. Olen 36. nädalat rase, seetõttu võtsin tooli. Ja raseduse tõttu ootan ka vaktsiini, räägib ta.
Koroona olukord Elisat muretsema ei pane, kuid sündimata lapse huvides soovib ta praeguses olukorras tavapärasest veelgi ettevaatlikum olla.

Büroohoones juhendas inimesi õendusjuht Leena Apell. Tema sõnul oli esimene järjekorras olija saabunud juba hommikul kell 7.30 ehk kolm tundi enne uste avamist.

Õendusjuht loodab, et inimesed saavad end vaktsineerida erinevatel päevadel, et ei oleks suurt tormamist. Tung on esimestel päevadel alati suur, ükskõik millega tegu – isegi kui ämbreid ei jagata.

Oleme rahul, et kodanikud hoolitsevad selle eest, et nemad ja nende lähedased oleksid terved. Aga see vaktsineerimine on tõesti mõeldud ainult riskigruppi kuuluvatele inimestele ja nende lähedastele, märkis Apell.