Reede, aprill 26, 2024

Monthly Archives: märts 2019

13 NIPPI kuidas pikal lennureisil värskena püsida!

NordenBladet — Pikad lennureisid võivad olla tõeliselt väsitavad. Juba viiest-kuuest tunnist alates võib aeg tunduvalt venima hakata ja keha õhu kuivusest märku anda. Hetked.ee annab erinevaid näpunäiteid, kuidas püsida pika lennureisi ajal värskena!

Island: Islandi odavlennufirma WOW Air lõpetab tegevuse

NordenBladet – Islandi odavlennufirma WOW Air teatas neljapäeval, et ei suutnud tegevuse jätkamiseks rahastust leida ja tühistas kõik lennud, jättes lõksu tõenäoliselt tuhanded reisijad.

WOW Air vedas umbes kolmandikku kõigist Islandi lennureisijatest ja selle kokkukukkumine sündis pärast edutuid ülevõtmiskõnelusi lennufirmaga Icelandair, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Esmaspäeval pärast läbirääkimiste nurjumist Icelandairiga teatas WOW Air, et peab võlausaldajatega kõnelusi võla restruktureerimiseks.

Valitsuse töörühma raportis hoiatati, et WOW Airi pankrot vähendaks Islandi sisemajanduse kogutoodangut, tooks kaasa krooni väärtuse languse ja kiirendaks inflatsiooni.

Teadlased: Paarisuhteprobleemid mõjutavad lapse und ja heaolu

NordenBladet — Suhteprobleemide küüsis vaevlevate vanemate lastel on uni sageli häiritud, mis omakorda mõjutab nende aju arengut ning võib põhjustada muid muresid hilisemas elus, selgub uuringust.

KUIDAS mõjub vihatunne tervisele ja kuidas selle tundega hakkama saada

NordenBladet – Kui vihaselt ringi käid, teadmata kuidas selle tundega hakkama saada, siis võib see lõppeda sellega, et jääd haigeks.  Viha maha surudes võib sind tabada pingest tulenev peavalu või valu kuklas. Vihatunnet alati välja elades tõuseb aga südame-veresoonkonna haiguste risk.

Rootsi ja Eesti teadlaste saavutus toob läbimurde andmeedastusse

NordenBladet — Chalmersi ja Tallinna Tehnikaülikooli teadlased demosid 4000 km pikkust fiiberoptilist ülekandeliini, millega muutub kvaliteetsemaks andmeside ning näiteks ka tele, raadio-, mobiili- ning internetiside. 26. märtsil 27 aastat tagasi sai Eesti esimese internetiühenduse välismaailmaga, mis toimis satelliidi kaudu Tallinna ja Stockholmi vahel ning see muudab märgiliseks ka seekordse Eesti ja Rootsi teadlaste saavutuse.

Tänane Eesti ja Rootsi teadlaste läbimurre fiiberoptikas on hädavajalik näiteks droonide kaugjuhtimisel ohtlikes keskkondades ning pilveandmete säilitamisel, samuti 3D videote ning virtuaalreaalsuse rakendustes. St olukordades, kus on vajalik väga mahukas ning ajakriitiline andmeedastus.

Selliseid uusi teedrajavaid tehnoloogiaid otsivad teadlased ning elektroonika ja IT tipud üle kogu maailma ning seda hinnatavam on Rootsi Chalmersi Tehnoloogiaülikooli fotoonika teaduslabori ja Tallinna Tehnikaülikooli Seebecki elektroonikainstituudi teadlaste saavutus, mis publitseeriti ka ajakirjas Nature Communications.

Läbimurre sai võimalikuks tänu uuele faasitundlikule optilisele võimendile. Selle eripäraks on võrreldes seniste võimenditega oluliselt madalam omamüra tase. Just see tegi võimalikus ülekandeliinide pikkuse kasvu enam kui kuus korda.

„Juba täna on näha selliste võimendite erakordselt suured eelised fiiberoptikas,“ ütles Eesti juurtega Chalmersi Tehnoloogiaülikooli fotoonika uurimisgrupi juht professor Peter Andrekson. Prof Andrekson lisas, et uudsed võimendid võivad tulevikus kasutust leida ka näiteks kvant-informaatikas, kus on vaja osakeste kvantolekute tekitamist, registreerimist ning töötlemist.

Kahe tehnikaülikooli teadlaste väljatöötatud innovaatilised võimendid vähendavad oluliselt nii müra kuhjumist kui ka signaalide moonutumist ja selle tulemusena ongi saanud võimalikuks ülekandeliinide pikkuse kasvatamine enam kui kuus korda. Võrreldes traditsiooniliste lahendustega parandavad sellised uudsed võimendid oluliselt side kvaliteeti ning suure tõenäosusega muutuvad tulevikus oluliselt kvaliteetsemaks ka fiiberoptilised kommunikatsioonisüsteemid.

Eesti ja Rootsi teadlaste tööd rahastab Euroopa Teadusnõukogu (European Research Council-ERC), Rootsi Teadusfond (Swedish Research Council), ja Wallenberg’i Fond.

 

Allikas: Eesti Teadusinfosüsteem
Loe kõiki NordenBladet´i “Eesti uudised & info” rubriigi artikleid SIIT