NordenBladet — Tavaliselt kaasnevad jõu kasutamisega riskid, kuid eriti kõhuli surumine on problemaatiline tegevus. Isiku rindkere võidakse kokku suruda ja tema kõhuli panemisega kaasneb isegi äkksurma oht.
Iso Omena kaubanduskeskuses naise surma uurimisega seoses on fookusesse tõusnud turvameeste jõu kasutamine. Mitu turvameest oli tõmmanud naise kaubanduskeskuse põrandale kõhuli lamama, vahendab MTV.
Politsei teatas eile kolmapäeval, et 35-aastane Espoo naine lämbumissurma ei surnud. Surma põhjuse kohta rohkem infot ei antud, kuid juhtumi uurimise juht Jyrki Kallio kommenteeris MTV uudistele, et politsei hinnangul on jõu kasutamise ja naise surma vahel põhjuslik seos.
Jah, väga suure tõenäosusega oleks inimene veel elus, kui sündmust poleks olnud, ütles ta.
Soomes üldarstina ja Saksamaal kiirabiarstina töötav Juha Richter kommenteeris MTV uudistele, et jõu kasutamisega seotud olukorrad sisaldavad alati riski.
Richter ütleb, et inimese kõhuli surumine ja sundimine võib põhjustada hingamisprobleeme.
Tihti juhtub, et inimene pressib sellele olukorrale tugevalt vastu, sel juhul juhtub, et inimesele rakendatakse rohkem jõudu.
Eriti problemaatilised on olukorrad, kus rindkere on ühel või teisel viisil kokku surutud. Halvimal juhul võib olukord põhjustada südame seiskumist ja äkksurma.
Inimene, kes ei saa hapnikku, reageerib väga tugevalt. Seetõttu olukord halveneb ja järjest rohkem survet avaldatakse näiteks rindkerele. See võib põhjustada hapnikupuuduse ja lõpuks südameseiskumise.
Olukorda halvendab tugev stressireaktsioon, mis tekib siis, kui inimene on ärritunud või hirmul.
Inimesel, kellel on näiteks südamehaigus, võivad stressireaktsiooniga seoses kergesti tekkida rütmihäired.
Üldises plaanis mainib Richter ka seda, et eriti varem on olukordades, kus on kasutatud jõudu, tahtmatult jäetud kontrollimata, kas inimene suudab piisavalt hingata.
Äkksurma ohu eest hoiatab ka Niuvanniemi haigla pensionile jäänud peaarst Kari Ojala intervjuus väljaandele Lääkärilehti. Ojala sõnul loobuti Niuvanniemi haiglas kõhuli surumisest juba 2012. aastal.
Otsus põhines rahvusvahelistel uuringutel, mis näitasid, et kõnealune piirav meetod võib põhjustada äkksurma.
Kui inimene surutakse maha ja eriti kõhuli ning kui käed on veel selja taga, siis hingamisfunktsioon ja südametegevus nõrgenevad, räägib Ojala.
Hingamisfunktsiooni langus ja südametegevuse nõrgenemine põhjustavad ainevahetuse muutust. Tulemuseks võib olla südame arütmia, asüstool või muu arütmia. See on surma mehhanism.
Avafoto: Elustamine (Unsplash)