Reklaam:Välisminister andis valitsusliikmetele ülevaate Eesti ettevalmistustest Ühendkuningriigi EList leppeta lahkumise juhuks

NordenBladet — Välisminister Urmas Reinsalu andis valitsusliikmetele ülevaate Eesti ettevalmistustest juhuks kui Ühendkuningriik lahkub Euroopa Liidust leppeta.

Peaminister Jüri Ratase sõnul on Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumisega jätkuvalt palju segadust. „Ühendkuningriigi otsus Euroopa Liidust lahkuda on kurb ja kahetsusväärne ning sellest on väga keeruline näha võitu ükskõik millisele osapoolele. Samas peame me kõik brittide demokraatliku otsusega leppima ning selle tagajärgedeks valmis olema,“ sõnas peaminister Ratas ning pidas oluliseks, et väljaastumine toimuks korrapäraselt lepinguga. „Ühendkuningriik on ja jääb Eesti lähedaseks partneriks, sõbraks ja liitlaseks nii Euroopas kui NATO-s. Selle asjus polnud minu hiljutisel kohtumisel peaminister Boris Johnsoniga Londonis mitte mingit kõhklust,“ lasus peaminister. Ratas rõhutas, et valitsuse jaoks on kõige olulisem, et meie kodanike õigused ja ettevõtete huvid on kaitstud.

„Eesti ja Euroopa Liidu seisukoht on püsiv: Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi vaheline kokkulepe on parim kompromiss ning lepingu muutmist me ei soovi. Küll on võimalus teha muudatusi tulevikusuhete deklaratsiooni, mis loob raamistiku EL-UK edaspidise suhte arendamiseks,“ sõnas välisminister valitsuskabineti nõupidamisel. Ta lisas, et Eesti jaoks on oluline hoida tugevat ja kestvat sidet Ühendkuningriigi kui Eesti lähedase liitlase, partneri ja sõbraga.

Välisministri sõnul ei ole Ühendkuningriigi lepinguta lahkumine Euroopa Liidust Eesti huvides, kuid valmis tuleb olla ka negatiivseks stsenaariumiks. „Sõltumata Ühendkuningriigi sisepoliitilistest arengutest on Eesti – nagu terve Euroopa Liit – võtnud kursi ettevalmistusteks olukorraks, kus Ühendkuningriik lahkub EList 31. oktoobril leppeta. Kahjuks ei jää kodanikud, reisijad ja ettevõtjad puutumata Brexitiga seotud muutustest, seepärast on Eesti valitsuse prioriteediks olnud algusest peale kodanike õiguste ja ettevõtjate huvide kaitsmine,“ ütles välisminister Reinsalu ja lisas, et Eesti ettevalmistused on kulgenud seni plaanipäraselt.

Kuigi leppeta lahkumisest tulenevaid segadusi täielikult vältida pole võimalik, saab üleminekut sujuvamaks muuta, sõnas välisminister Reinsalu ning lisas, et selleks on iga Ühendkuningriigiga seotud kodaniku ja ettevõtja huvides viia end varakult kurssi eesseisvate muutustega ning astuda vajalikud ettevalmistavad sammud.

Euroopa Komisjoni juhtimisel on Euroopa Liidu liikmesriigid teinud ühiselt ettevalmistusi kõikideks stsenaariumiteks, sealhulgas võimalikuks leppeta lahkumiseks.  Rida erimeetmeid on vastu võetud Euroopa Liidus tervikuna – viisavabaduse vastastikuseks kehtestamiseks, lennuühenduste ja maanteevedude jätkumiseks, sotsiaalkindlustuse piiriüleseks jätkamiseks ja Erasmus+ programmis osalejate õpingute jätkamiseks. Eestis on muudetud vajalikke seadusi kodanike õiguste tagamiseks, muutmist vajab veel liiklusseadus. Maksu-ja tolliamet on valmistunud tollirežiimi kehtestamiseks.

Valitsuskabinetis otsustati pöörata punkt „Eesti valmisolekust Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumiseks väljaastumislepingu jõustumiseta“ valitsuse istungi päevakorrapunktiks ja see esitatud kujul heaks kiita.

Terviklik ja jooksalt uuenev ülevaade Eesti kodanikele ja ettevõtjatele Brexitiga kaasnevatest muudatustest on leitav välisministeeriumi kodulehelt – brexit.mfa.ee. Lisaks on ettevõtjatel võimalik tutvuda põhjalike juhistega Maksu- ja Tolliameti kodulehel ning vajadusel registreeruda personaalsele nõustamisele.

 

Allikas: Eesti Riigikogu

 Reklaam:


Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2021 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service