NordenBladet – Igal tööpäeval süttib Norras mõni jäätmejaam – 80% neist tulekahjudest põhjustavad valesti sorteeritud akud, üha sagedamini ka lustgaasiballoonid*. Need plahvatusohtlikud jäätmed satuvad tavalise prügiga ladestusse, põhjustades miljarditesse ulatuvaid kahjusid ning tõsist ohtu inimestele ja keskkonnale.

Nüüd on Norra naised Synne Sauar (28) ja Ida Marie Pedersen (31) loonud ettevõtte Litech, mille uus sensortehnoloogia suudab automaatselt tuvastada ja eemaldada ohtlikud metallobjektid – nagu akud ja gaasiballoonid – enne, kui need põhjustavad kahju.

Kuidas Litech töötab?

  • Kasutab masinõpet ja elektromagnetismi, et eristada ohtlikke esemeid tavaprügist.

  • Lahendus on oluliselt täpsem ja tõhusam kui senised süsteemid nagu pildituvastus või röntgen.

  • Sensor on juba testimisel Oslo Haraldrudi sortimisjaamas ja teises suures Norra taaskasutusettevõttes.

Kiire kasv ja rahvusvaheline huvi

Ettevõte tegutseb koostöös Oslo linna ja Norra suurimate jäätmekäitlusfirmadega. Litechi vastu on huvi tundnud partnerid USA-st, Jaapanist, Belgiast, Hollandist, Soomest ja Taanist. Ettevõttel on eesmärk jõuda Euroopa ja Põhja-Ameerika võtmeturgudele viie aasta jooksul.

Litech – roheline edulugu

– Litech asutati NMBU ülikoolis (Norges miljø- og biovitenskapelige universitet).

-Meeskonnas on 9 töötajat viiest riigist.

-2024. aastal pääses Synne Sauar Forbesi „30 alla 30“ Euroopa nimekirja.

– 2024. aastal sai Litech 4 miljonit Norra krooni Innovasjon Norge keskkonnatehnoloogia toetusest.

-Ettevõte loodab alustada miljonikäivet juba 2025. aastal.

“Me ei kustuta tuld – me ennetame selle tekkimist, sest see on ohutum, odavam ja palju säästvam,” räägib Sauar väljaandele Dagens Næringsliv.

Litech on inspireeriv näide sellest, kuidas ülikoolist alguse saanud innovatsioon võib lahendada globaalse probleemi ja samal ajal luua väärtust nii keskkonnale kui majandusele.

______________________________________

* Lustgaasiballoon (rahvasuus tuntud ka kui naerugaasiballoon) on survestatud anum, mis sisaldab dinitroksiidi ehk lämmastikoksiid-1 (N₂O) – keemiline aine, mida kasutatakse erinevatel eesmärkidel: kasulik meditsiinis ja toiduainetööstuses, ent ohtlik valesti käsitsemisel, eriti prügimajanduses. Tänapäeval on selle väärkasutus ja väärkäitlus muutunud tõsiseks ohuks jäätmejaamades üle maailma.

Avafoto: NordenBladet