NordenBladet — Keskkonnakomisjoni esimees Igor Taro selgitas, et eelnõu kohaselt hakkab Keskkonnaamet edaspidi kooskõlastama ainult nende puurkaevude ja -aukude projekte, mille rajamine võib olla olulise keskkonnamõjuga. Tavaolukorras, kus rajamisel on üksikelamu puurkaev või maasoojuse puurauk, piisaks kohaliku omavalitsuse kooskõlastusest.
Taro toonitas, et komisjoni arutelust tuli välja eelnõus sisalduv suurema vastutuse panek kohalikele omavalitsustele, mis toob kaasa rea väljakutseid. “Peame need eelnõu edasise menetluse käigus läbi analüüsima ja kutsuma huvigruppide esindajatena ka omavalitsusi komisjonile selgitusi jagama,” sõnas Taro.
„Omavalitsused vajaksid seetõttu partnerit riigistruktuuride näol, kuna vastutus suureneb, kuid samas puudub neil võimekus mõjutada kõiki kaasnevaid protsesse,“ ütles keskkonnakomisjoni aseesimees Andres Metsoja. Tema sõnul on riigi roll praegu selge puurkaevude rajamisel looduskaitsealadele, kuid sama võiks kaaluda ka kaevanduspotentsiaaliga maardlate piirkonnas, kus aastate jooksul võib veerežiim oluliselt muutuda.
Muudatused on seotud ka reoveekogumisaladega, mida hakkab edaspidi kinnitama valdkonna ministri asemel Keskkonnaameti peadirektor. Taro märkis, et veeproovivõtjate atesteerimise korraldamise õigus antakse Kliimaministeeriumilt halduslepinguga pädevale eraõiguslikule juriidilisele isikule. Kliimaministeerium ei pea ise andma välja veeproovivõtjate atesteerimistunnistusi ja seetõttu väheneb mõnevõrra ministeeriumi töökoormus. Samuti viiakse veemajanduskava rakendamisega seotud kavade kehtestamine ministeeriumist Keskkonnaameti tasemele. Muudatused vähendavad Keskkonnaameti töökoormust. Eelnõu kohta on arvamust avaldanud ka mõned puurkaevude rajamisega tegelevad ettevõtted ning nad on plaanis parlamentaarsesse menetlusse kaasata eelnõu 1. ja 2. lugemise vahel, nagu näeb ette Riigikogu kodu- ja töökorra seadus.
Keskkonnakomisjon otsustas saata valitsuse algatatud ehitusseadustiku, halduskoostöö seaduse ja veeseaduse muutmise seaduse eelnõu (531 SE) täiskogu istungile 11. detsembril ettepanekuga esimene lugemine lõpetada.