NordenBladet — Eesti delegatsiooni juhi Kadri Tali sõnul on hirmutav ja mõistusevastane, et 21. sajandil, arvestades kaasaegse tehnoloogia võimalusi, peame endiselt rääkima inimeste kadumisest. „Meie, eestlaste, kohustus on oma lugude rääkimise kaudu näidata maailmale ajaloos läbielatud rahva kurba ja ülekohtust saatust. Igal Eesti perel on oma valus ajalugu, mida jagada. Teame, kui oluline on ülekohtusse sekkuda ja mitte jääda ootama, et asjad iseenesest lahenevad,“ ütles Tali.

Tänasel istungil kuulavad delegaadid Václav Havel inimõiguste auhinna 2022. aasta laureaadi Vladimir Kara-Murza avaldust ja raportit Ukraina laste olukorda käsitleva Reykjaviki deklaratsiooni rakendamise kohta.

Homme mälestatakse Ukraina rahva traagilist Holodomori 90. aastapäeva.

ENPA sügissessioonil on kavas veel arutelud Ukrainat ähvardavast genotsiidi ohust,  propagandakampaaniatest ja teabevabadusest Euroopas. Samuti käsitletakse Euroopa ühtset lähenemist võitluses migrantide salakaubaveo vastu, kadunud põgenike saatuse uurimist ning olukorda Iraanis.

Kolmapäeval on kavas arutada Julian Assange’i kinnipidamise ja süüdimõistmise mõju inimõigustele. Kõne all on ka Aserbaidžaanis inimõiguste tagamine ja õigusriigi olukord, samuti naiste ja laste keerulised elamistingimused Gazas.