NordenBladet — Eesti reservohvitserid andsid Liitlasriikide Reservohvitseride Konföderatsiooni (CIOR) suvekongressi lõputseremoonial organsatsiooni juhtimise üle põhjamaade reservväelastele.

„Meie sõjaline kaitse rajaneb reservis olevatel lahinguväljaõppega üksustel, kuid reservvägi on ka sild sõjaväe ja muu ühiskonna vahel,“ ütles Vabariigi President Alar Karis liitlasriikide reservohvitseridele peetud kõnes. „Rahvusvaheline koostöö teeb meid tugevaks, aitab kaitsta ja veenvalt heidutada. Eesti on alati oma partnerite ja sõprade jaoks olemas – nii headel kui ka halbadel aegadel.“

Eesti oli CIOR-i eesistujariik aastatel 2022-2024. „Meie eesmärgiks oli näidata liitlasriikide reservväelastele, kuidas Eesti hoiab lahinguvalmidust ning tutvustada meie reservväe väljaõppe- ja õppekogunemiste korraldamise põhimõtteid,“ ütles CIOR-i eelmine president ja Eesti eesistumise juht kolonelleitnant Toomas Luman, kelle sõnul oli Eesti kogemus liitlasriikide jaoks uudne ja muljetavaldav.

Eesti eesistumise langes aega, mil on käimas Venemaa täiemahuline agressioon Ukrainas. „Kasutasime kõiki võimalusi, et jagada meie enda ja tunnustatud rahvusvaheliste ekspertide teadmisi Venemaast ja käimasolevast sõjast,“ ütles Luman.

Eesti reservohvitseride juhtimisel tõstatas CIOR NATO juhtstruktuurides korduvalt reservvägede rolli küsimuse ning kutsus üles nii NATO juhtstruktuure kui ka riike reservvägede rolli täpsemalt määratlema. „Kui Eestis ja Soomes on väga selge ajateenistusel põhinev reservväe süsteem, siis paljudes riikides on reservväelaste väljaõpetamine ja kaasamine riigikaitsesse korraldatud teistsugustel alustel. Süsteemsem lähenemine liitlasriikide tasandil aitab reserve paremini kaasata,“ ütles kolonelleitnant Toomas Luman.

Lisaks töökohtumistele NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi ja NATO sõjalise komitee esimehe admiral Rob Baueriga korraldas Eesti CIOR-i presidentuuri meeskond NATO peakorteris seminare Ukraina ja Venemaa teemadel ning rahvusvahelise konverentsi möödunud nädalal Tallinnas. Eestis toimunud kohtumiste raames külastasid teiste riikide reservohvitserid korduvalt õppust Kevadtorm ning kohtusid Eesti kaitseväe juhtidega.