NordenBladet Sinised tsoonid (Blue Zones) on piirkonnad, kus inimesed elavad tervemalt ja kauem, sageli ületades saja-aastase eluea piiri.

Sinisteks piirkondadeks on nimetatud näiteks Nuoro provintsi Sardiinias, Okinawa saart Jaapanis, Ikaría saart Kreekas, Nicoya poolsaart Costa Ricas, California osariigis asuv Loma Linda ja Prantsusmaa ülemerepiirkonda Martinique’i saart Kariibi meres.

Üks tuntumaid siniste tsoonide uurijaid on Itaalia arst ja teadlane Gianni Pes, kes 1996. aastal hakkas uurima, miks inimesed Sardiinias nii sageli üle saja-aastaseks elavad. Temaga hakkasid peagi koostööd tegema ka Belgia demograaf Michel Poulain ning National Geographicu autor Dan Buettner.

Siniste tsoonide fenomen on tekitanud suurt huvi selle vastu, miks nende kogukondade elanikud nii kõrge elueani elavad. Uuringud näitavad, et tegurid, mis mõjutavad nende pikaealisust, hõlmavad lisaks geneetikale elustiili kui keskkonda. Üks oluline märksõna on “põletikuvastane dieet”, mis keskendub taimsetele ja vähetöödeldud toitudele, mis on rikkad antioksüdantidest ja toetavad keha põletiku vastu.

“Vahemere dieet pikendab eluiga, vähendab ülekaalu, kaitseb aju vananemise eest ja ennetab kroonilisi haigusi, nagu vähk ja südamehaigused.”
— loe lisaks: Mida kujutab endast palju kiidetud “Vahemere dieet”

 

Välja on selgitatud toiduained, mida pikaealiste toidulaual sageli näeb: kaunviljad (kikerherned, valged oad, põlduba, sojauba, mustad oad), täisteratooted (oder, pruun riis, hirss, kaer, spelta ehk ürgnisu), pähklid ja seemned, bataat (nii oranž kui lilla), külmpressitud oliiviõli, tomatid, värsked puuviljad ja marjad, kõrvits, leht- ja ristõielised köögiviljad (spinat, spargel, pea- ja rooskapsas) ning sojatoidud (näiteks tofu ja tempe). Need toiduained pakuvad rohkelt olulisi toitaineid ja aitavad vähendada põletikku kehas.

Joogid, mis on osa siniste tsoonide elanike igapäevaelust, hõlmavad rohelist teed, musta teed, musta kohvi, vett ja punast veini. Need joogid sisaldavad antioksüdante, mis aitavad kaitsta keha erinevate haiguste eest.

Elustiili määratlevad ka muud tegurid, nagu regulaarne kehaline aktiivsus, tervislik toitumine, stressi vältimine, piisav uni ja tugevad sotsiaalsed suhted. Siniste tsoonide elanikud on sageli kehaliselt aktiivsed, teevad ise majapidamistöid, söövad orgaanilist toitu, elavad rahulikku elu, hoiavad tugevaid peresidemeid ja tunnevad kuuluvust oma kogukonda.

Avafoto: Uuringus osalesid antropoloogid, demograafid, epidemioloogid ja meditsiinieksperdid, kes reisisid eri piirkondades, et selgitada välja pika eluea saladus. Piirkonnad valiti selle järgi, kus elab kõige suurem protsent üle 100-aastaseid inimesi rahvaarvu kohta. (Unsplash)

Vaata ka:
Live to 100: Secrets of the Blue Zones | Official Trailer | Netflix