NordenBladet — Norra ettevõte Blastr Green Steel tahab rajada Soome lõunaossa Inkoosse uue teraetehase, millega luuakse 1200 töökohta. Investeeringu hinnanguline suurus on 4 miljardit eurot. Tegemist oleks Soome ühe suurima investeeringuga, vahendab Helsingin Sanomat.
Asjast teatas teisipäeval, 3. jaanuaril ka Soome töö- ja majandusministeereium. Tehas peaks tootmist alustama 2026. aastal.
Soome on projekti jaoks ideaalne koht, märkis ettevõtte Blastr Green Steel tegevjuht Hans Fredrik Wittusen. Soomel on ambitsioonikas vähese CO2-heitega eesmärk, riik toetab rohelist tööstust ja töötingimused on prognoositavad, samuti on kättesaadav fossiilainetevaba energia ja kõrgelt koolitatud tööjõud.
Inkoo valiti asukohaks olemasoleva taristu ja puhta elektri tõttu. Inkoo jäävaba süvasadam võimaldab madala süsinikusisaldusega transporti aastaringselt ja juurdepääsu lähedal asuvatele Euroopa turgudele.
Majandusminister Mika Lintilä ütles, et pikalt ette valmistatud otsus projekti asukoha kohta on kinnitatud. Blastri otsus asuda Inkooseesse viitab Soome tööstuse ja taristu konkurentsivõimele, lisas Lintilä.
Soome on minister Lintilä sõnul suurepärane koht süsinikuneutraalseks tööstuseks ja madala süsinikusisaldusega terase tootmiseks: riigis on tugev ja töökindel elektrivõrk, head tingimused heitmevabaks energiatootmiseks ning tõhus logistika. Projekt tõstab veelgi Soome konkurentsivõimet, tugevdab oskusi ning loob rohkelt tööd ja heaolu.
Ettevõte arendab nn rohelist terast, mis on kriitilise tähtsusega tooraine tuleviku taastuvenergia taristu ja tehnoloogiliste lahenduste, näiteks tuuleturbiinide ehitamisel, ehitus- ja autotööstuses ning tarbekaupade valmistamisel.
Nn rohelise terase nõudlus kasvab ainuüksi Euroopas 2030. aastaks 50 miljoni tonnini.
Blastr kasutab terase tootmise protsessis koksi ja kivisöe asemel vesinikku ja vähendab seeläbi süsiniku jalajälge kogu tootmisahelas.
Inkoo tehas plaanib toota kaks ja pool miljonit tonni kvaliteetset kuum- ja külmvaltsitud rohelist terast aastas.
Inkoos toodetud rohelise terasega kavatsetakse vähendada CO₂ emissiooni 4,6 miljoni tonni võrra aastas, mis on võrdne kõigi Soome sõiduautode aastaheidetega.
Wittuseni sõnul on eesmärk saada oluline osa elektrivajadusest otse või kaudselt ettevõttele kuuluvatest tuuleparkidest.
Avafotol: Mika Lintilä (NordenBladet)