NordenBladet — Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon peab täna avaliku istungi, et arutada ettevõtjatele mõeldud universaalteenuse kasutamist ja sellega seotud probleeme.

Erikomisjoni esimehe Tõnis Möldri sõnul soovib komisjon saada ülevaate, kui palju ettevõtjaid on otsustanud universaalteenusele üle minna ning milliseid probleeme on üleminekul esinenud. Muu hulgas soovitakse tema sõnul käsitleda ettevõtjate muresid, mille hulgas on suured leppetrahvid uue teenusega liitumisel ning ebakindlus universaalteenuse stabiilse hinna osas.

Riigikogu andis oktoobris vastu võetud seadusega ettevõtjatele võimaluse osta alates tänavu novembrist kuni 2023. aasta lõpuni elektrienergiat Konkurentsiameti reguleeritud hinnaga ehk universaalteenusena.

Universaalteenust saavad kasutada mikroettevõtjad ehk äriühingud, kus töötab vähem kui 10 inimest ja aastakäive või aastane bilansimaht ei ületa kaht miljonit eurot, ning väikeettevõtjad ehk äriühingud, kus töötab vähem kui 50 inimest ja mille aastakäive või aastane bilansimaht ei ületa 10 miljonit eurot. Elektri universaalteenusena ostmise võimalus laieneb ka aastas kuni ühe gigavatt-tunni ulatuses energiat tarbivatele füüsilisest isikust ettevõtjatele, sihtasutustele ja mittetulundusühingutele.

Kui kodutarbijad viiakse universaalteenusele üle automaatselt, kui nad ise ei soovi pakkumisest loobuda, siis ettevõtjad peavad universaalteenusele ülemineku soovist elektrimüüjale teada andma või müüja pakkumisele omapoolse nõusolekuga vastama. Leppetrahvita saavad universaalteenusele üle minna vaid kodutarbijad ning ettevõtjad peavad paketivahetusel lähtuma kehtiva elektrilepingu tingimustest.

Erikomisjoni istungile on kutsutud ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvan, ministri nõunik Märt Ots, Konkurentsiameti peadirektor Evelin Pärn-Lee, Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter, Eesti Tööandjate Keskliidu tegevjuht Arto Aas ja riigikontrolör Janar Holm.