NordenBladet – “Aktsiad ja võlakirjad järjest kõrbevad”, ütleb Robert Kiyosaki ning hoiatab, et keskpangad ei suuda inflatsiooni kontrolli all hoida. Inglise keskpank ostis hiljuti 19,3 miljardi naela eest Ühendkuningriigi valitsuse võlakirju, et vältida riigi pensionisektori kokkuvarisemist. Populaarse rahatarkust õpetava raamatu “Rikas isa, vaese isa” autor Robert Kiyosaki silmis on see märk, et tuleb investeerida teistesse – alternatiivsetesse varaklassidesse – vahendab Finance.Yahoo.com MoneyWise rubriik.

Kiyosaki valikud on väärismetallid ning krüptoraha. Muidugi pole kuld, hõbe ja Bitcoin just täiuslikud investeeringud. Järgnevalt Robert Kiyosaki kommentaarid:

“Väärismetallid – eriti kuld ja hõbe – on olnud populaarsed kaitsevahendid inflatsiooni ja ebakindluse vastu. Neid ei saa tühjast kohast juurde trükkida ja nende väärtust maailma majandussündmused ei mõjuta nii tugevalt kui aktsiahindu.”

Kiyosaki on pikka aega olnud kulla fänn – esmakordselt ostis ta kulda juba 1972. aastal.

“Ma ei osta kulda sellepärast, et mulle meeldib kuld, ma ostan kulda, sest ma ei usalda Fedi,” ütles ta eelmisel aastal antud intervjuus.

Kiyosakile meeldib ka hõbe. Tegelikult säutsus ta hiljuti: “Hõbe on 2022 aasta oktoobris parim investeering. Igaüks saab endale lubada 20 dollarit hõbedat”. Kuigi kulla ja hõbeda omandamiseks on mitmeid erinevaid võimalusi, eelistab Kiyosaki metalli nö. käegakatsutavalt omada. Selle aasta alguses postitas ta oma Twitteris, et soovib ainult päris kuld- või hõbemünte, mitte ETF-e.

Kindlasti ei ole asi nii “kuldne” kui mees välja hõikab. Kulla hind on 2022. aastal tegelikult langenud umbes 9% ja hõbe lausa ligi 20%. Samuti on Bitcoini investorid korralikke õppetunde saanud ning näinud, kui muutlik krüptoturg olla võib. Eelmise aasta novembris jõudis Bitcoin oma kõrgeima tasemeni – 68 990 dollarini. Tänaseks on see tohutult langenud, kõikudes 19 500 dollari ümber.

Ent Kiyosaki osutab maailma suurima krüptovaluuta potentsiaalsele katalüsaatorile: pensionifondidele.

“Pensionifondid on maailma suurimad investeerimisettevõtted,” kommenteeris ta hiljutises säutsus, jagades Forbesi lugu, et inimeste riiklik pension on nüüd krüptovaluutaga hasartmängus. Artiklis viidati CFA Instituudi 2022. aasta uuringule, mis näitas, et 94% riigi ja valitsuse pensioniplaanidest on investeerinud krüptovaluutadesse.

Ka Bitcoini omamiseks on palju võimalusi. Saate osta krüptovaluutat otse, investeerida bitcoini ETF-idesse või omada end bitcoiniga sidunud ettevõtete aktsiaid.

Kuigi Kiyosakile meeldivad nii kuld, hõbe kui ka bitcoin, ei öelnud ta, et need aitavad teil tulu suurendada. “Kuld, hõbe, Bitcoin võivad kaitsta teie RIKKUST, kuid mitte teie TULU,” kirjutab ta.

Siin on tema õpetus lõpetuseks:

“Kuna majandus ja aktsiaturud on kummuli, pensionirahad põlevad ja tööpuudus kasvab, võib lisatöö pakkuda teile mõistlikku sissetulekut.”

Kõrvaltöö on kindel asi, mis aitab teil lisatulu teenida – ja see võib teie sees oleva ettevõtja äratada. Kes teab? Teie kõrvaltöö võib kasvada järgmiseks Amazoniks või Bitcoiniks, ”ütleb Kiyosaki.

Kas polnud need mitte Kiyosaki kuldsed maailma vallutanud sõnad:

Palgatöö on üksnes lühiajaline lahendus pikaajalisele probleemile.

Jah, olid küll, ent rahaguru on öelnud ka need kaks tarkusetera:

1) Elus ei ole tähtis see, kui palju sa raha teenid, vaid see, kui pallju sa suudad alles hoida.

2) Seda, mida te rahaga pärast selle väljateenimist teete, kuidas te seda teiste inimeste eest kaitsete, kui kaua te seda säilitate ja kuidas te seda ende eest kõvasti tööle panete – seda nimetatakse rahanduslikuks võimekuseks.

Avafoto: Robert Kiyosaki (NordenBladet)

Loe ka:

TalTech ja EEK Mainor rahanduse õppejõud ja investor Kristjan Liivamägi: NII SAATE elukvaliteedis järeleandmisi tegemata targalt säästa

Warren Buffett: “Kui te ei ole nõus omama aktsiat 10 aastat, siis ärge isegi mõelge selle omamisele 10 minutiks”

Forbesi analüüs: ENAM kui pooled kõigist Bitcoini tehingutest on võltsitud