NordenBladet — Tarbimine oli juunis kõigis Põhjamaades nõrgem kui aasta varem, selgub pangagrupi Nordea maksekaartide statistikast. Nii nominaalväärtuses kui ka inflatsiooniga korrigeeritud reaalväärtuses on Soome olukord võrdluses kõige kehvem, vahendab Helsingin Sanomat.
Kui Norras, Rootsis ja Taanis on nominaalkaardiostud juunis enam-vähem samal tasemel kui aasta varem, siis Soomes näitas tarbimine umbes neli protsenti langust.
Ka reaalselt mõõdetuna oli Soome lõpptulemus üle nelja protsendi miinuses.
Nominaalväärtus on raha arvväärtus, reaalväärtust mõõdetakse väärtuse muutusega pärast hinnatõusu, so inflatsiooni arvestades.
Nordea andmetel kahanesid kaupade kaardiostud pärast tugevamat maikuud. Samuti vähenesid juunis kõigis neljas riigis teenuste kaardiostud.
Suurtel turgudel oli juuni tavapärasest vaiksem. Neis kasvasid kaardiostud vaid Rootsis.
Toidukaupade ostmine vähenes eelmise aasta juuniga võrreldes kõigis teistes riikides peale Taani.
Soomes ja Rootsis spordi- ja vabaajavarustuse ostmine vähenes, Taanis ja Norras aga kasvas.
Kevadel ehituspoodides nähtud ostuhullus juunis lõppes.
Ka tervishoiu kaardimaksed vähenesid juunis kõikides riikides peale Norra.
Somes jäid juuksuri- ja ilusalongide kaardimaksed eelmise aasta juunile reaalselt ligi kümme protsenti alla. Ka siin oli nõudluse langus Soomes omaette klassis.
Norra paistis teistest võrdlusriikidest selgelt silma selle poolest, et sealsetes restoranides olid kaardiostud võrreldes eelmise aastaga kasvanud. Ülejäänud riikide nominaalhinnad jäid enam-vähem eelmise aasta tasemele.
Kultuuriteenuste kaardiostud Taanis kasvasid jõudsalt, nominaalväärtuses mõõdetuna üle kümne protsendi. Soomes oli langus kõige järsem, 20 protsenti aastatagusest.
Muidu kasvasid kulutused meelelahutusteenustele kõigis neljas riigis.
Juunis tõusid kulud hotellidele. Eriti tugev oli nõudlus Norras, kuid võrdlusperioodiga võrreldes oli plussis ka Soome.
Kütuse osas kasvasid kaardiostud reaalselt ehk arvestades inflatsiooni vaid Rootsis. Nominaalselt tehti kütuse eest kaardioste vähem kõigis Põhjamaades.
Ühistranspordi piletiostud kasvasid reaalselt Soomes ja Norras. Need vähenesid Rootsis ja Taanis.
Nordea jälgib oma maksekaartide rahavoogusid, sest leiab, et need kajastavad peaaegu reaalajas tarbimise arengut erinevates riikides.
Erinevad muudatused makseviisides nagu otsearveldus, arvete saatmine või kauplemisviiside muudatused võivad põhjustada muudatusi statistikas, mis muudavad võrdlemise keeruliseks, märgib Nordea.
Statistika ei sisalda välismaal tehtud oste. Siia kuuluvad nii eramajapidamiste kui ka ettevõtete tehtud kaardiostud.
Avafoto: Nordea (NordenBladet)