NordenBladet — Helsingi piirkonna haiglad on jõudnud õdede kroonilise puuduse tõttu suurde kriisi, mistõttu on seiskunud töö erakorralise meditsiini osakondades (EMO) ning jäetakse ära plaanilisi operatsioone.

Helsingi ja Uusimaa ravipiirkonna HUS haiglate EMO-d on täis patsiente, kes ootavad teistesse osakondadesse saatmist. Patsiente on nii palju, et neile ei suudeta piisavalt kiiresti leida uut kohta, vahendab Yle.

EMO on täis Jorvi, Peijase, Hyvinkää ja Töölö haiglates. Töölö haiglas on ülejäänud nädalaks ära jäetud vähem pakilised operatsioonid ning järjest jäetakse ära lõikusi.
Olukord on patsientide jaoks ebameeldiv ning haigla ei suuda garanteerida neile kvaliteetset ja parimat arstiabi, mida soovitakse pakkuda.

Probleemide algpõhjus on õdede nappus. Koduõendusabi ja põhiõendusabi ei tööta, kui inimesi pole. EMO palatites lamavad patsiendid, kes on pikalt oodanud teistesse osakondadesse saatmist.

Haiglas valitseb midagi suurõnnetuse olukorra sarnast. Töötajate arv ei vasta EMO-s olevatele patsientide arvule.

Haiglad soovitavad inimestel vältida võimalusel haiglaravi. Intensiivravi vajajaid siiski veel ravitakse.

Haiglates loodetakse, et inimesed mõistavad olukorda. EMO-st ei saa teha voodiosakonda. Samuti ei suudeta patsientidele öelda, millal nad edasi pääsevad.

Sotsiaal- ja terviseministeerium ning tervishoiu järelvalveamet Valvira on HUS-i EMO probleemidest teadlikud. Sotsiaal- ja terviseministeeriumi osakonnajuhi Eveliina Pöyhöneni sõnul jälgib ministeerium EMO olukorda regulaarselt. Praegune olukord ei ole tekkinud üleöö.

See ei ole ainult EMO, vaid kogu teenindussüsteemi probleem, märkis Pöyhönen. Tema sõnul on ministeeriumil reedel kohtumine ravipiirkonna, esmatasandi tervishoiu ja sotsiaaltöö esindajatega.

Kontrollitakse, kas augustis välja pakutud meetmed on ellu viidud. Personalipuuduse lahendusena esitati kokku 50 erinevat meedet. Probleeme ei saa lahendada lihtsalt EMO tööd korraldades.

Valvira tegevjuhi Markus Henrikssoni sõnul on HUS-i piirkonnas EMO ummikud sedavõrd suured, et seavad ohtu patsiendi turvalisuse. Olukord on väga murettekitav, märkis ta.

Henrikssoni sõnul pole HUS oma probleemidega ainus, vaid sarnaseid olukordi on ka mujal Soomes. Mujal on olukord erinev, aga probleeme on ka mujal. Eelmine nädal oli raske ülikooli haiglates. HUS-i piirkonnas on aga olukord pidevalt halvenenud, ütles Henriksson.

Avafoto: Pexels