NordenBladet — Soome sotsiaal- ja terviseministeerium soovitab kõigil 3–40-aastastel soomlastel varuda koju jooditablette. Samas ei ole põhjust kohe apteeki tormata. Kiirgusohu olukorras soovitatakse kasutada joodi kuni 40-aastastel ja rasedatel sõltumata vanusest loote kaitseks, vahendab Helsingin Sanomat.
Kui tekib olukord, et joodi on vaja võtta, siis soovitatakse seda võtta eraldi. Joodi ei tohi võtta iseseisvalt.
Soovitatav kogus 12-40-aastastele ja rasedatele on 130 mg, 3-12-aastastele aga 65 mg. Soovitatav kogus ühe kuu kuni kolmeaastastele lastele on 32,5 mg ja alla ühe kuu vanustele lastele 16,25 mg.
Kilpnäärmehaigustega inimestele on juhised veidi teistsugused kui teistele. Näiteks ei soovitata joodi neile, kellel on nääre eemaldatud või kellel on nääre ületalitlus.
Soomes ei ole hetkel müügil ühtegi alla 3-aastastele lastele mõeldud jooditoodet.
Uus on soovituses see, et edaspidi soetab riiklik tervishoiusüsteem alla 3-aastastele lastele sobiva joodipreparaadi. Tablette saab jagada näiteks nõuandlates. Jagamise alustamine võtab veidi aega ja tervishoiuteenuse osutajad teavitavad inimesi sellest hiljem eraldi.
Lisaks on ministeeriumi nägemuse kohaselt hea, kui jooditabletid on saadaval seal, kus kuni 40-aastased täiskasvanud ja lapsed veedavad pikemat aega. Nende kohtade hulka kuuluvad näiteks mõned riigiasutused, ettevõtted, kogukonnad ja varjendid.
Tervishoiuametnikud rõhutavad, et kiirgusohu korral on esmane tegevus siseruumides varjumine. Jooditableti võtmine on vaid teisene kaitsemeede.
Jooditablette on soovitav võtta tuumaelektrijaama õnnetuse korral. Sellisel juhul võib radioaktiivne jood levida keskkonda, mis võib põhjustada kilpnäärme kiiritust.
Kiirgus on kõige kahjulikum kasvueas inimestele, kus suured kiirgusdoosid võivad suurendada kilpnäärmevähi riski. Täiskasvanutel ei ole oht sama ja see seletab, miks kiirgusohu olukorras ei soovitata enam jooditablette üle 40-aastastele inimestele.
Seega on suurim muudatus võrreldes varasemaga on see, et üle 40-aastastele ei peeta joodi tarvitamist enam üheski olukorras soovitavaks,” ütles sotsiaal- ja terviseministeeriumi osakonnajuhataja Taneli Puumalainen.
Majapidamised saavad jooditablette apteegist. Asjatundjate hinnangul pole soomlastel praegu põhjust apteeki tablettide järele tormata.
Soovituse uuendamine algas enne, kui Venemaa ründas Ukrainat, ütles Puumalainen. Vana soovitus oli aastast 2002.
Maailma poliitiline olukord on aga nüüdseks tekitanud inimestes suurt huvi joodi vastu. Soomlased on näiteks alates kevadest joodi varunud.
Eksperdid möönavad, et soovituse uuendamine võib tekitada hetkelise häire apteekides saadavuses. Puumalainen tõi aga välja, et jooditabletid säilivad aastaid. Apteekidest on uuritud tablettide olukorra kohta ja need on üsna hästi saadaval. Seega pole tungivat põhjust apteeki kiirustada.
Kiirguskaitsekeskuse juhataja Petteri Tiippana märkis, et Ukraina on Soomest kaugel. Ka keskuse juhtivinspektor Antero Kuusi ütles laupäeval rahustava tooniga, et soomlastel poleks vaja joodi osta ka siis, kui Venemaa Zaporižja tuumajaama ründab.
Soome joodi soovitus tuleb siiski Ukraina sõja eskaleerumise ajal. Eelmisel nädalal vihjas Venemaa president Vladimir Putin oma kõnes tuumarelva kasutamisele.
Laupäeval kahjustas plahvatus Kertši väina silda. Venemaa süüdistas Ukrainat silla õhkimises. Ukraina relvajõud teatasid esmaspäeval, et Venemaa tulistas tsiviilsihtmärkide pihta kokku 83 raketti mitmes linnas üle Ukraina.
Avafoto: Pexels
Vaata lisaks:
Eesti: Terviseameti peaspetsialist Ave-Triin Tolk ei pea jooditablettide koju varumist vajalikuks