Advertisement:

Soome valimistulemus oli viiel moel ajalooline

NordenBladet — Soome pühapäevane valimistulemus oli ajalooline. Helsingin Sanomat reastas viis tunnust, mis seda kinnitavad.

1. Valimised võideti ajalooliselt kõige väiksema toetusega
Valimised võitnud sotsiaaldemokraatlik erakond sai vaid 17,7 protsenti häältest. Mitte kunagi varem pole võitja saanud alla 20 protsendi. See annab tunnistust poliitilise areeni killustumisest. Valimistel ei sündinud selget võitjat, mis tähendab, et valitsuskõnelused tulevad keerulised.

Kui sotsid viimati valimised võitsid 1999. aastal, siis sai erakond 22,9 protsenti häältest. Keskerakond võitis eelmised valimised 2015. aastal 21,1 protsendi suuruse toetusega. Veel viimastes küsitlustes prognoositi sotsidele toetust 19,5 protsenti, aga see sulas valimispäevaks kokku.

2. Kunagi varem pole valitsuserakonnad kaotanud nii palju kohti
Valitsusparteid kaotasid kokku 34 kohta parlamendis. Seda on rohkem kui kunagi varem. Siiani oli rekord Mauno Koivisto vähemusvalitsus (1968-1970), mis kaotas valimistel 20 kohta.

Valitsusparteide kaotus tuli täielikult keskerakonna ja siniste arvelt. Valitsusparteidest suuruselt teine koonderakond sai valimistel ühe koha lisaks. Keskerakond kaotas aga 18 kohta ja põlissoomlastest eraldunud sinised ei pääsenud üldse sisse, kaotades 17 saadikukohta.

3. Kolme suurima erakonna toetus oli ühe protsendipunkti sees
Valimistel kolmandaks tulnud koonderakonna toetus oli vaid 0,7 protsendipunkti väiksem kui võitjal sotsidel. Sinna vahele mahub veel teiseks tulnud põlissoomlased, mille kaotus võitjale oli vaid 0,2 protsendipunkti. Kohtade arvu poolest parlamendis on erakonnad teineteisest ühe kohta kaugusel: sotsid 40, põlissoomlased 39 ja koonderakond 38.

4. Keskerakond sai viimase 100 aasta kõige kehvema tulemuse
2000ndatel aastatel kolm korda valimised võitnud keskerakond sai nüüd vaid 31 kohta parlamendis. Sellest kehvem tulemus oli üle 100 aasta tagasi 1917. aastal, mil erakond sai 26 kohta. Viimati oli keskerakonnal nii kehv seis 1970ndatel aastatel, mil erakonnal oli parlamendis 35-36 kohta.

5. Valimisaktiivsus tõusis kõrgeimale tasemele alates 1991. aastast
Valimisaktiivsus tõusis Soomes 72 protsendini ehk kõrgeimale tasemele alates 1991. aastast. Tookord käis valimas 72,1 protsenti hääleõiguslikest kodanikest. Eelmistel valimistel 2015. aastal oli valimisaktiivsus 70,1 protsenti.

Uue rekordi tegi ka eelhääletusel osalenute arv, mis oli 36 protsenti ehk üle 1,5 miljoni valija.

 

 

Allikas: Eestinen.fi
Loe kõiki NordenBladet´i “Soome uudised & info” rubriigi artikleid SIITerror:
Copyright © NordenBladet 2008-2019 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service