NordenBladet — Päikseenergia kasutamine on jõudnud ka Soome ja soomlastele omaselt on asi ette võetud korralikult – Soome suurim päiksepark võtab enda alla 9 jalgpallistaadioni suuruse territooriumi. Toiduainetootja Atria rajas päiksepargi Seinäjoele Nurmosse majandusministeeriumi toetuse eest.
Nurmo tehase taga oli enne kompostiväljak. See jäi mõned aastad tagasi tühjaks pärast seda, kui komposteerimine viidi üle biogaasitehasesse. Nüüd on 5,5 hektaril 15 500 päiksepaneeli, mis toodab elektrit 3,4 MW võimsusega. Kui kõik paneelid saavad paigaldatud, kasvab võimsus 6 megavatini, vahendab Helsingin Sanomat.
Nurmo päiksepargi eest vastutav Atria esindaja Tapani Potka räägib, et tegemist on pilootprojektiga, mille käigus tutvutakse päikseenergia tehnoloogiaga. Praegu on päikseenergia osakaal ettevõtte energiavajadusest 5 protsenti ja talvel ei tule energiat üldse, kui lumi paneelidele sajab.
Atria sai Soome majandusministeeriumilt päiksepargi rajamiseks 2,7 miljonit eurot toetust ning ülejäänu investeeris päikseenergia projekti jaoks loodud Nurmon Aurinko Oy.
Aalto ülikooli tehnilise füüsika professori Peter Lundi väitel tasub päikseenergia kasutamine end varsti Soomes ära, kuna tehnoloogia muutub järjest tõhusamaks. Soome saab päikest samapalju kui Kesk-Euroopa. Soomel on siin eelis: nimelt toodavad päiksepaneelid rohkem energiat jahedamas kliimas.
Päikseenergia kasutamine on aga Soomes ülejäänud Euroopast maha jäänud. Näiteks Saksamaal toodetakse päikseenergiat elaniku kohta 50 korda ja Taanis 40 korda rohkem kui Soomes. See tuleneb Soome praegusest energiapoliitikast, kus päikseenergiaga pole arvestatud.
Päikseenergiat peetakse aga maailmas kõige perspektiivikamaks. Näiteks on Shell välja arvestanud, et 2100. aastaks moodustab päikseenergia 40 protsenti maailmas toodetavast energiast. Soomes on rohkem kasutusel tuule-energia, mis moodustas möödunud aastal 7,4 protsenti kogu toodetud energiast.
Lundi väitel täiendavad teineteist tuul ja päike. Näiteks suvel, kui tuult on vähem, saab kasutada rohkem päikest.
Atria kasutab päikseenergiat lihahoidlate külmutusseadmete käigushoidmiseks. Külmutusseadmed töötavad suuremal võimsusel just suvel, kui päikest on rohkem.
Kui asi end õigustab, kavatseb Atria veelgi laiendada päikseparki, ainult et sellist suurt ja lagedat platsi on raske leida.