NordenBladet — Euroopas on viies riigis haigestunud 32 inimest listeria bakteri sissesöömise tagajärjel listerioosi ning pooled neist juhtumitest on olnud Soomes. Kuus haigestunut surid, neist kaks Soomes. Listeriabakter on mullas ja vees esinev bakter, mis võib inimese organismi sattuda toiduainete kaudu. Bakter püsib elus külmutades nagu külmkapis, aga hukkub kuumutamisel.
Epideemia põhjustajaks oli tõenäoliselt sügavkülmutatud mais, leiab Euroopa terviseamet ECDC. Kaks haigestunut Soomes ja Rootsis mäletavad, et sõid enne haigestumist külmutatud maisi, taanlane oli söönud juurviljasegu, milles oli ka maisi.
Ühte ja sama listeriabakteri tüüpi leiti nii Austrias, Soomes, Rootsis kui Prantsusmaal. Kolmel juhul leiti bakterit külmutatud maisist, kahel juhul külmutatud juurviljasegust ja ühel juhul töötasapinnalt, kus oli töödeldud eri juurvilju.
Haiguse põhjustanud külmutatud mais oli pärit Ungarist ja pakendatud Poolas. Kaup on jõudnud müügile Soomes, Rootsis, Eestis ja Poolas.
Soome SOK teatas, et on eemaldanud müügilt Rainbow tootemärgisega maisisegu, kuna leidis sisekontrolli käigus ühelt maisiteralt listeriabakteri.
Listeria oht pole möödas, kuna saastunud tooteid võib olla veel kodudes sügavkülmikutes. Poodidest on saastunud tooted eemaldatud. Listeria peiteaeg on pikk, kaks kuud, mistõttu võib ette tulla veel haigusjuhtumeid.
Haigestumise ärahoidmiseks tuleks tooteid enne tarvitamist kuumutada. See puudutab eriti riskigrupi inimesi, kelleks on vanurid, rasedad ja täiskasvanud, kelle vastupanuvõime on mõne haiguse tõttu nõrgenenud.
Riskigrupi inimesed peaks hoiduma ka muudest ohtlikest toodetest, milleks on vaakumpakendis, graavisoolatud ja külmsuitsutatud kalatooted ning toorpiim ja sellest valmistatud tooted. Vältida tuleks ka pastöriseeritud piimast toodetud pehmeid juustusid. Üles soojendatud toidud tuleks korralikult läbi kuumutada ja tarvitada tooteid, mille parim enne kuupäev on võimalikult kaugel.