NordenBladet — Soome meditsiini tõhusus toimetulemisel levinumate haigustega on maailmas 7. kohal, selgub 195 maailma riigis aasatel 1990-2015 läbi viidud uuringust.

Ajakirjas Lancet avaldatud laiaulatuslikust uuringust selgub, et kõige efektiivsem on meditsiin Euroopa pisiriigis Andorras. Järgnevad Island, Šveits, Rootsi, Norra, Austraalia ja Soome. USA on Eesti järel alles 35. kohal. Uuringus arvestati nii ravile pääsemise võimalusi kui ravi kvaliteeti. Kvaliteedi osas võeti vaatluse alla 32 levinumat haigust – süsteem on seda efektiivsem, mida vähem nendesse haigustesse surrakse.

Soome taset alandas suremus veresoonkonna haigustesse. Samas on Soomes teistest tõhusam vähihaiguste ravi.

Enamikul juhtudel on võimalik haigusi ravida. Inimesed surevad põhiliselt põhjusel, et ei suudeta tagada piisavat ravi, märgib Washingtoni Ülikooli vanemuurija Christopher Murray.

USA-s kulutatakse meditsiini peale 9000 dollarit elaniku kohta aastas, rohkem kui üheski teises riigis. Samas jätab sealse meditsiini tõhusus soovida.

Kõige kehvemini haigustega hakkama saavad riigid on Aafrika lõunaosa riigid, Lõuna-Aasia riigid, Ladina-Ameerika riigid ja Kariibimere riigid. Maailmas viimane on Kesk-Aafrika Vabariik.

Kõik riigid on alates 1990. aastast oma taset parandanud. Sellele vaatamata on lõhe rikaste ja vaeste riikide vahel 25 aastaga suurenenud. Mõnes riigis nagu USA-s, Indoneesias, Indias ja Lõuna-Aafrikas võimaldaks majanduslik olukord paremat arstiabi. Euroopas on selline riik Suurbritannia.

Ravi tase on 25 aastaga kõige enam paranenud Lõuna-Koreas, Hiinas, Türgis, Peruus, Malediividel ja Nigeerias.

 


Loe kõiki NordenBladet´i “Soome uudised & info” rubriigi artikleid SIIT