NordenBladet – Kuna kiibitööstus on globaalselt integreeritud, võivad ühe piirkonna poliitilised otsused avaldada laiaulatuslikku mõju kogu sektorile, sealhulgas Euroopa ja Skandinaavia ettevõtetele.

Euroopas, sealhulgas Skandinaavias, tegutseb mitmeid olulisi kiibitootjaid ja pooljuhtide tööstusega seotud ettevõtteid. Kõik need ettevõtted on olulised tegijad pooljuhtide ja kiibitootmise sektoris ning nende aktsiad võivad olla mõjutatud USA ja Hiina vahelistest kaubanduspiirangutest. Siin on mõned neist:

ASML Holding (ASML) – Noteeritud Nasdaq (USA) ja Euronext Amsterdam (Holland)
Hollandi ettevõte, mis on maailma juhtiv litograafiamasinate tootja, mida kasutatakse kiipide valmistamisel. ASML-i seadmed on kriitilise tähtsusega kaasaegsete pooljuhtide tootmisprotsessis.

STMicroelectronics (STM) – Noteeritud Euronext Paris (Prantsusmaa), Borsa Italiana (Itaalia) ja New York Stock Exchange (NYSE, USA)
Prantsuse-Itaalia ettevõte, mis on üks maailma suurimaid pooljuhtide ja elektroonikakomponentide tootjaid, pakkudes lahendusi erinevatele tööstusharudele.

Infineon Technologies (IFX) – Noteeritud Frankfurdi börsil (XETRA, Saksamaa)
Saksa ettevõte, mis keskendub pooljuhtide tootmisele, eriti autotööstuse, tööstusautomaatika ja turvalahenduste valdkonnas.

Nordic Semiconductor (NOD) – Noteeritud Oslo börsil (Norra)
Norra ettevõte, mis on spetsialiseerunud madala energiatarbega traadita side kiipide arendamisele ja tootmisele, olles oluline mängija IoT (asjade interneti) turul.

NXP Semiconductors (NXPI) – Noteeritud Nasdaq (USA)
Hollandi päritolu ettevõte, mis tegeleb laia valiku pooljuhtide ja mikrokiipide tootmisega, pakkudes lahendusi autotööstusele, turvasüsteemidele ja muudele valdkondadele.

USA ekspordipiirangud, mis on suunatud Hiina vastu, võivad mõjutada ka Euroopa ja Skandinaavia kiibitootjaid mitmel viisil:

Tarneahelate häired: Kui USA piirab teatud tehnoloogiate või komponentide eksporti Hiinasse, võib see mõjutada Euroopa ettevõtete võimet saada vajalikke komponente või tehnoloogiaid, mis on pärit USA-st või kasutavad USA tehnoloogiat.

Turupiirangud: Kui Hiina kehtestab vastumeetmetena piirangud või tõkked Euroopa ettevõtetele, võivad need kaotada juurdepääsu olulisele turule või seista silmitsi suurenenud konkurentsiga.

Konkurentsipositsioon: USA piirangud võivad sundida Hiinat otsima alternatiivseid tarnijaid või arendama oma tehnoloogiaid, mis võib suurendada konkurentsi ja vähendada Euroopa ettevõtete turuosa.

Regulatiivne surve: Euroopa ettevõtted võivad sattuda surve alla nii USA kui ka Hiina poolt, et järgida erinevaid regulatsioone ja piiranguid, mis võib suurendada tegevuskulusid ja keerukust.

Lähenedes teistpidi, võib Euroopa kiibitootjatel olla võimalus hoopis kasumit suurendada, kui USA konkurents Hiina turul väheneb. Kuid olukord sõltub mitmest tegurist:

Võimalikud positiivsed mõjud Euroopa kiibitootjatele:
Turuosa suurenemine Hiinas – Kui USA kehtestab ranged ekspordipiirangud ja Hiina ei saa enam piisavalt kiipe USA-st (nt Nvidia ja AMD toodangut), võivad Euroopa ettevõtted nagu Infineon, STMicroelectronics, NXP Semiconductors ja teised saada sellest kasu, pakkudes alternatiivseid lahendusi.

Kasvav nõudlus alternatiivsete tarnijate järele – Hiina võib otsida uusi partnereid Euroopast ja Aasiast, et täita tühimikku, mille USA piirangud loovad. See võib tõsta Euroopa ettevõtete tellimuste mahtu ja kasumlikkust.

Suurem iseseisvus ja tugevam EL-i kiibitööstus – Euroopa Liit on juba käivitanud EU Chips Act programmi, mis on suunatud pooljuhtide tootmise laiendamisele Euroopas. Kui Hiina hakkab rohkem Euroopa kiipe ostma, võib see EL-i tootjaid veelgi tugevdada.

Kuid kas Euroopa ettevõtted müüvad Hiinale?
Siin tuleb mängu mitu tegurit:

USA surve ja tehnoloogiaallikad – Paljud Euroopa kiibitootjad sõltuvad USA tehnoloogiast või kasutavad USA tarkvara/litsentse, mis võivad nende ekspordi Hiinasse samuti piirata. Näiteks ASML (Hollandi litograafiamasinate tootja) ei saa müüa oma tipptasemel EUV-litograafiamasinaid Hiinale, kuna need sisaldavad USA päritolu komponente ja tehnoloogiat.

EL-i poliitiline hoiak – Euroopa Liit võib kehtestada oma ekspordipiirangud Hiina vastu, kas USA surve või samuti julgeolekukaalutluste tõttu. Saksamaa ja Prantsusmaa on juba väljendanud muret Hiina tehnoloogilise tõusu ja julgeolekuriskide pärast.

Hiina vastumeetmed – Kui Euroopa kiibitootjad otsustavad suurendada eksporti Hiinasse, võib USA neile kehtestada sanktsioone või piiranguid, mis võivad nende ülemaailmset tegevust kahjustada.

Euroopa kiibitootjatel võib lühiajaliselt olla võimalus suurendada kasumit Hiina turul, kui USA konkurents kaob. Kuid pikaajaliselt sõltub see EL-i poliitikast, USA tehnoloogilisest mõjust ja Hiina enda tootearenduse kiirusest. Kui EL kehtestab samasugused ekspordipiirangud nagu USA, siis Euroopa ettevõtted Hiinale kiipe väga palju müüa ei saa ning turuvõit jääb lühiajaliseks.

Loe lisaks:
USA kehtestas uued ekspordipiirangud tehisintellekti (AI) kiipidele

Avafoto: NordenBladet digiarhiiv