NordenBladet – Portfelli diversifitseerimine on strateegia, mis aitab vähendada investeerimisriske. Juba vanarahvas armastas öelda: Ära hoia kõiki mune ühes korvis. Diversifitseerimise eesmärk on jagada investeeringud mitme erineva varaklassi vahel, näiteks aktsiad, võlakirjad ja kinnisvara. See strateegia kaitseb investorit ootamatute turumuutuste eest. Kui ühe varaklassi väärtus langeb, võivad teised klassid tasakaalustada kaotust.
Mida tähendab portfelli diversifitseerimine? Miks see kasulik on?
Portfelli diversifitseerimine tähendab investeeringute jaotamist erinevate varade ja sektorite vahel, et vähendada riski ja tasakaalustada tootlust.
Diversifitseerimine* vähendab ka turu volatiilsust portfellis. Investeerides eri sektoritesse ja geograafilistesse piirkondadesse, väheneb ühe turu mõju portfelli koguväärtusele. Näiteks saab kombineerida kohalikke ja rahvusvahelisi aktsiaid.
Korralik portfelli hajutamine aitab pikas perspektiivis kasvatada tootlust. Väiksem risk tähendab stabiilsemat kasvu, kuna portfell on paremini kaitstud suurte languste eest. Riskide vähendamine võimaldab investoril rahulikult keskenduda pikaajalistele eesmärkidele.
Portfelli tasakaalustamine on oluline osa diversifitseerimisest. Seda tuleks teha regulaarselt, et säilitada soovitud varade jaotus ja kohanduda turutingimustega. Hea tasakaal on oluline, et portfell püsiks vastupidav ka keerulistel aegadel.
Diversifitseeritud portfell annab investorile suurema turvalisuse ja kindluse. See aitab tagada, et portfelli tootlus on stabiilsem ja vähem mõjutatud üksikutest kõikumistest.
Õpetus, kuidas pikaajaline investor peaks oma portfelli tasakaalustama
Pikaajalise investori jaoks on portfelli tasakaalustamine oluline samm, et tagada stabiilne tootlus ja parim tootluse-riski suhe. Järgnevalt on toodud samm-sammuline juhis, kuidas portfelli tasakaalustada.
1. Määratle oma riskitaluvus ja investeerimiseesmärgid
Esimene samm on selgitada välja oma riskitaluvus ja eesmärgid. Kui eesmärgiks on stabiilne kasv ja madalam risk, võiks portfell keskenduda konservatiivsematele varadele, nagu võlakirjad ja dividendiaktsiad. Suurema riskitaluvuse korral saab suurendada kasvule suunatud aktsiate ja alternatiivsete varade osakaalu.
2. Vali soovitud varade jaotus
Vali portfelli jaotuse aluseks eri varaklassid, nagu aktsiad, võlakirjad, kinnisvara ja alternatiivsed investeeringud. Näiteks võib noorem pikaajaline investor valida jaotuse 70% aktsiaid ja 30% võlakirju, samas kui konservatiivsema riskitaluvusega investori portfell võiks olla 40% aktsiaid ja 60% võlakirju. Portfelli jaotus peaks kajastama eesmärke ja riskitaluvust.
3. Kasuta “passiivse jälgimise” e. investeerimisfondide eelist
Pikaajaline investor võib kaaluda indeksfondide või ETF-ide kasutamist, mis aitavad portfelli automaatselt hajutada. Passiivne investeerimine vähendab kulusid ja pikas perspektiivis järgib turu üldist tootlust. Indeksfondid on madala tasuga ja pakuvad laia turuhõlmatust.
4. Määra kindlaks portfelli tasakaalustamise sagedus
Portfelli tasakaalustamine on vajalik, et hoida varade jaotust kooskõlas algse plaaniga. Tasakaalustamist on soovitatav teha kord aastas või siis, kui ühe varaklassi osakaal kaldub rohkem kui 5-10% algsest jaotusest. Näiteks, kui aktsiaturg tõuseb ja aktsiate osakaal suureneb 70%-lt 80%-le, tasakaalusta portfell, müües osa aktsiatest ja ostes võlakirju, et taastada esialgne jaotus.
5. Arvesta maksuefektiivsusega
Pikaajalise investori jaoks on oluline maksude optimeerimine. Tasakaalustamisel võib tehingutest tekkida maksukohustus, seega on soovitatav müüa varasid maksusoodustusega kontodel või valida fondid, mis maksavad dividende ja intressitulusid maksusoodustusega.
6. Jälgi turu arenguid, kuid ära reageeri üle
Pikaajalise strateegia puhul on oluline säilitada rahulikkus ja mitte reageerida lühiajalistele turukõikumistele. Selle asemel keskendu regulaarsele tasakaalustamisele ja pikaajalistele eesmärkidele. Liigne reageerimine võib suurendada kulusid ja vähendada tootlust.
7. Uuenda ja kohanda strateegiat vastavalt vanusele ja eesmärkidele
Pikaajalise portfelli puhul tuleks tasakaalustamise plaani ajas kohandada. Kui lähened investeerimisperioodi lõpule, muuda portfell konservatiivsemaks, näiteks suurenda võlakirjade ja madalama riskiga varade osakaalu. Selleks on soovitatav järk-järgult vähendada riskantsete varade, nagu aktsiate, osakaalu.
Portfelli tasakaalustamine on pikaajalise investori jaoks oluline tööriist. Regulaarne tasakaalustamine hoiab portfelli vastavuses algsete eesmärkidega, tagab parema tootluse-riski suhte ja vähendab liigsete riskide tekkimist.
____________________
* diversifitseerima (inglise diversify) ⇒ mitmekesistama, hajutama; varieerima, teisendama, muutma
Avafoto: NordenBladet