NordenBladet – Börsipäeva tõusu või languse prognoosimine on keeruline ja sõltub mitmest tegurist, mis võivad mõjutada turu liikumisi. Tavaliselt kasutatakse nii kvantitatiivseid mudeleid kui ka kvalitatiivseid analüüse, sealhulgas järgmist:
1. Majandusuudised ja makromajanduslikud tegurid
Keskpankade otsused ja intressimäärad: Keskpangad, nagu USA Föderaalreserv ja Euroopa Keskpank, mõjutavad turge oma intressimäära otsustega. Intressitõusud võivad põhjustada langust, kuna need vähendavad investeeringuid ja tõstavad kapitali hinda.
Majandusnäitajad: Töötuse määr, inflatsioon, SKT kasv ja muud makronäitajad mõjutavad turu meeleolu. Positiivsed näitajad viitavad sageli tõusule, samas kui nõrgad näitajad võivad viia languseni.
Geopoliitilised sündmused: Sõjad, kaubanduskonfliktid ja poliitilised pinged mõjutavad turu kindlustunnet ja võivad viia kas tõusu või languseni.
2. Ettevõtete kvartalitulemused ja uudised
Kvartaliaruanded ja kasumiprognoosid: Ettevõtted teatavad oma majandustulemustest, mis võivad aktsiaid tugevalt mõjutada. Kui tulemused ületavad ootusi, võib see kaasa tuua tõusupäeva; nõrgad tulemused põhjustavad sageli langust.
Juhtide ja analüütikute kommentaarid: Ettevõtte juhtkonna ja analüütikute prognoosid mõjutavad investoreid. Optimistlikud väljavaated ja uuendused võivad julgustada ostmist, samas kui konservatiivsemad hinnangud võivad põhjustada langust.
3. Tehnilised indikaatorid ja kauplemismustrid
Toetus- ja vastupanutasemed: Analüütikud jälgivad, kas aktsiaindeksid on oluliste tehniliste tasemete lähedal. Näiteks, kui turg jõuab vastupanutasemeni, võivad kauplejad oodata langust.
Liikuvad keskmised ja mahuanalüüs: Päevasisesed kauplejad vaatavad tihti lühiajalisi ja pikaajalisi liikuvaid keskmisi, mis aitavad prognoosida suundumusi. Kui hinnad jäävad alla keskmise ja maht kasvab, on see langussignaal, vastupidisel juhul viitab tõusule.
4. Futuurid ja optsioonid
Futuurid: Eelturul kaubeldavad indeksifutuurid (nt S&P 500, Nasdaq) annavad tugeva indikatsiooni, kuidas börsipäev võib alata. Tõusvad futuurid viitavad positiivsele avanemisele ja langusfutuurid negatiivsele.
Optsioonide maht ja suhe: Optsioonidega kauplemise maht, eriti put-call suhe, näitab, kas turul oodatakse tõusu või langust. Kui put-optsoonide maht suureneb, võib see viidata hirmule turu languse ees.
5. Investorite sentiment ja turu volatiilsus
Sentimendinäitajad: Investorite hirmu ja ahnuse indeks ning turu volatiilsuse indeks (VIX) peegeldavad turu emotsioone. Kõrge volatiilsus ja hirmu kasv võivad viidata languspäevale, samas kui madal volatiilsus ja optimism viitavad tõusule.
Sotsiaalmeedia ja uudisvood: Algoritmid jälgivad, kuidas investorid ja meedia võtmesündmusi kajastavad. Sotsiaalmeedia mained ja uudisvood võivad kiiresti turu meeleolu muuta, tuues kaasa kas tõusu või languse.
6. Globaalsete turgude liikumised
Aasia ja Euroopa turgude mõju: Kui Aasia ja Euroopa turud avanevad enne USA turge ja näitavad langust või tõusu, mõjutab see sageli USA turge samas suunas.
Toormehinnad ja valuutakursside muutused: Nafta ja muude toormete hinnad, samuti valuutakursside kõikumised (nt USD ja EUR) mõjutavad tugevalt energiat ja kaubandussektorit.
Kõik need tegurid moodustavad kokku komplekse pildi, mida analüütikud kasutavad prognoosimiseks. Siiski on oluline märkida, et täpset päeva ennustamine on keeruline ja turgude reaktsioonid võivad olla ettearvamatud, mistõttu on börsil alati teatav määramatus.
Avafoto: Unsplash