NordenBladet — Neljapäeval, 10. oktoobril Läti parlamendis lõplikul lugemisel vastu võetud ajateenistuse seaduse muudatuste kohaselt saavad mobilisatsiooni korral Läti armees teenida ka teiste riikide kodanikud.

Muudatused näevad ette, et üldise ja osalise mobilisatsiooni korral võivad Euroopa Liidu (EL), Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsiooni ja NATO liikmesriikide, Austraalia, Brasiilia, Uus-Meremaa või Ukraina kodanikud vabatahtlikult astuda teenistusse Läti kaitseväe koosseisus, vahendab lsm.lv.

Seni ei saanud välismaalasi kriisiolukordades teenistusse võtta. Ukraina kogemus näitab aga, et ka teiste riikide kodanikud suudavad tõhusalt relvajõududes võidelda, on välja toonud kaitseministeerium.

Välismaalase teenistusse vastuvõtmiseks on teatud nõuded. Välismaalane ei tohi olla välisriigi julgeolekuteenistuse, luure- või vastuluureteenistuse töötaja ega muul viisil sellega seotud. Välismaalase vastuvõtmine Läti sõjaväkke peab olema riigi julgeoleku huvides. Samuti ei tohi välismaalane olla teeninud NSV Liidu relvajõududes või julgeolekuteenistuses. Välismaalane peab valdama riigikeelt või vähemalt üht NATO ametlikku keelt – inglise või prantsuse keelt – ning lisaks on veel mitmeid tingimusi.

Seadusemuudatuste eesmärk on parandada ka tulevaste Läti sõdurite tingimusi, sealhulgas kaotada minimaalne viieaastane lepinguperiood ja delegeerida vastutus nende perioodide määramise eest kaitseministrile.

Seni sõlmiti sõduriga enne sõjaväelises õppeasutuses või kaitseväe üksuses väljaõppele asumist leping, mis näeb ette, et pärast väljaõppekursuse läbimist on kohustuslik lepinguline miinimumperiood vähemalt viis aastat. Muudatused on vajalikud, et tagada suurem paindlikkus sõjaväelise teenistuse lepingute sõlmimisel ja julgustada sõdureid teenima kuni esimese lepingu lõpuni, ütlesid Läti armee esindajad varem parlamendisaadikutele.

Samuti nõuavad seadusemuudatused, et vaneminstruktorid oskaksid sobival tasemel rääkida vähemalt ühte NATO ametlikest keeltest. Praegu kehtib see nõue vaid ohvitseri auastet taotlevatele sõduritele.