NordenBladet — Soome ja Venemaa piiril käib elektrooniline sõda. Sellest rääkisid Iltalehtile välis- ja julgeolekupoliitilised allikad. Venemaa on aastaid häirinud Soome kaitseväe satelliitpositsioneerimise ühendusi ja nendel põhinevaid relvasihtmärkide juhtimissüsteeme.

Argikeeles on jutt GPS-positsioneerimisest. Seda kasutatakse nii tiibrakettide kui ka pommide sihtmärkideni suunamiseks. Ka sõjalennukid suunatakse sihtkohtadesse satelliidiühenduste abil.

Aasta 2022 veebruaris tungis Venemaa Ukrainasse. Sellest ajast peale on Venemaa vaenulik häirimine muutunud allikate sõnul pidevaks.

Soome kaitsejõud on suurendanud vastumeetmeid, et kaitsta oma sõjalist võimekust ja takistada Venemaa sekkumist.

See elektrooniline sõda on oma olemuselt kaitsev. Selle mõju ulatub Venemaa poolele, sest Venemaa viib läbi häireid oma territooriumilt.

Allikad räägivad, et Soome kaitsmisel aitavad kaasa Rootsi, Norra, Suurbritannia ja eriti USA relvajõud.

USA on GPS-süsteemi välja töötanud algselt sõjaliseks kasutamiseks. Sellesse kuuluvad satelliidid tiirlevad ümber Maa umbes 20 000 kilomeetri kõrgusel.

Satelliidid saadavad signaale Maa poole. Nende põhjal määrab GPS-vastuvõtjaga varustatud seade mõnemeetrise täpsusega oma asukoha.
Samal ajal saadakse ajainfot saja nanosekundi täpsusega. Erinevad sõjaväeüksused kasutavad operatsioonide läbi viimiseks sama aega, kui nad kasutavad GPS-signaale.

Satelliidisignaalide nõrkus muudab nad kergesti häiritavaks. Allikate sõnul üritab Venemaa täpset positsioneerimist takistada, saates Soome territooriumile valesignaale. Venelased teevad erinevatel raadiosagedustel vaenulikke häireid.

USA-l on soomlaste kaitsmisel keskne roll. Soome parlament kiitis juuli alguses heaks Soome ja USA kahepoolse kaitsekoostöö lepingu (DCA).

DCA lepingu artikli 28 lõige 2 on avalikkuse silmis tähelepanuta jäetud.
Ameerika Ühendriikidel on lubatud kasutada oma telekommunikatsioonisüsteeme, märgib artikkel.

Lepingu tekstis on öeldud, et see „sisaldab õigust kasutada selliseid vahendeid ja teenuseid, mis on vajalikud telekommunikatsioonisüsteemide täieliku kasutusvalmiduse tagamiseks”.

Allikad räägivad, et USA relvajõud Soomes kasutavad praegu ja edaspidi sõjaliseks otstarbeks võimalikult täpset GPS-tehnoloogiat.

Soome on ühinenud samuti USA kaitstud GPS-positsioneerimissüsteemi teenuste vastastikuse mõistmise memorandumiga.

Sellega saab Soome juurdepääsu USA kaitseministeeriumi krüpteeritud GPS-signaalidele. Need on vajalikud näiteks Ameerika Ühendriikide kaitseministeeriumi juhitavatel operatsioonidel.

Soome aga pakub oma liitlastele ekspertteadmisi näiteks mobiiltelefonivõrgu abil positsioneerimiseks.

Iltalehti andmetel annab DCA lepe USA-le õiguse kaitsta satelliidiühenduste kasutamist Soomes, mis tähendab, et ameeriklased hakkavad vajadusel vastu häirima, et venelased positsioneerimist sassi ei ajaks.
Vastu häirimisel kasutavad ameeriklased ja soomlased kõiki raadiosagedusi, mida tahavad. Vastu häirimist tehakse seoses sõjaväeõppustega, aga ka muul ajal.

DCA kohaselt on USA-l „õigus kasutada selleks [telekommunikatsioonisüsteemide kaitsmiseks] vajalikke raadiosagedusi”.

Ameerika Ühendriigid võivad kasutada ka kommertsoperaatoritele reserveeritud sagedusi. Allikate sõnul kasutab Venemaa oma agressiivses tegevuses juba kommertssagedusi.

Ameeriklastel on lubatud kasutada ka raadiosagedusi, mille kasutamise on Soome transpordi- ja sideamet Traficom muidu keelanud.

Soome kaitsevägi ja USA relvajõud ei suuda muuta venelaste kasutuses olevate segamisseadmete edastusvõimsust, kuid enda positsioneerimisühenduste kaitsmiseks kasutatakse näiteks signaalidest kõrvale hoidmist, sageduse muutmist ja koodi krüptimist.

Venemaa seisukohalt ei seisne elektrooniline kaitsesõda ainult enda sõjaliste sihtmärkide kaitsmises, vaid ka NATO riigi Soome ja kogu kaitseliidu kahjustamises.

Soome seisukohalt on vastumeede kaitseväe lahinguvõime kindlustamine.
Soome on soetanud Ameerika täppisrelvi, näiteks JASSM rakette. Nad juhatatakse sihtkohta GPS-süsteemi abil. Kui Venemaa peaks ründama, üritaks Soome hävitada sügaval Venemaa territooriumil olevad Vene rakettide stardiplatvormid. See eeldab võimet kaitsta GPS-i segamise eest.
Elektroonilisel sõjal Soome ja Venemaa piiril on otsesed sõjalised tagajärjed.
Ukraina eesmärk on kasutada oma droone, et rünnata Venemaa sõjalisi sihtmärke sügaval ründaja territooriumil.

Venemaa ühenduste vastuhäired NATO riikide poolt, mis seisneb nende endi jõudluse tagamises, parandab Ukraina droonide ellujäämisvõimalusi Venemaa õhuruumis.

Näiteks Soome ja Balti riikide vahelise piiri läheduses on Ukraina droonidel sihtmärkideni jõudmiseks paremad tingimused kui kaugel NATO-vastasest piirist. Nii hindavad allikad Iltalehtile.

Ukraina relvajõududel õnnestus juuli lõpus Olenja lennubaasis kahjustada Venemaa õhuväe ülehelikiirusega pommitajat. Info pommitaja Tu-22M3 vigastuste kohta on hägune, kuid Lääne sõjaväeallikad kinnitavad, et rünnak toimus.

Olenja baas asub Koola poolsaarel Saariselkä kõrgusel, umbes 150 kilomeetrit Soome piirist idas. Ukraina põhjapiirist Olenjani on linnulennult üle 1700 kilomeetri. Samas pole kindlust, kust rünnakus kasutatud droonid teele saadeti.

Soome president ja kaitseväe ülemjuhataja Alexander Stubb on kutsunud soomlasi üles olema valmis selleks, et Soome piiri lähedal toimuvad sõjalised operatsioonid.

Nüüd peame lihtsalt harjuma tõsiasjaga, et meie piiridel on sõda. Lend Helsingist Kiievisse on väga lühike. Samuti peame harjuma sellega, et Ukraina kasutab selle sõja võitmiseks kõiki vahendeid. See tähendab ka erinevaid rünnakuid. Ja Venemaa jätkab hübriidrünnakutega. Oleme rahulikud ja valvsad, kommenteeris Stubb olukorda Pariisi olümpiat külastades.
Aprilli alguses allkirjastasid Soome ja Ukraina Kiievis lepingu riikide julgeolekukoostöö ja Soome pikaajalise toetuse kohta Ukrainale.
Lepingu kohaselt jagavad Soome ja Ukraina omavahel luureinfot. Iltalehti allikate sõnul jagavad soomlased oma infot Venemaa relvajõudude kohta Ukrainaga. Seda võib järeldada ka turvalepingu sõnastusest.
Osalejad tõhustavad luure- ja julgeolekualast koostööd vastavalt kohaldatavatele õigusraamistikele, et ennetada, avastada ja võidelda Venemaa ja teiste osalejate riigivastase tegevusega, nagu spionaaž ja sabotaaž, et kaitsta Ukrainat ja Soomet sellise kahjuliku tegevuse eest, toetades samal ajal kraina tegevust julgeoleku- ja luurearhitektuuri tugevdamisel ja uuendamisel, seisab lepingus.