NordenBladet — Metsamarjad valmivad kiires tempos ning korjajaid ootab ees tulus suvi ja varasügis. Korjajate vähesuse tõttu on mustikakasti hinnad hüppeliselt tõusnud. Näiteks viiekilose kasti mustikate eest võib saada üsna head hinda – ja mis kõige parem, see on ka täiesti maksuvaba.
Soome maksuameti hinnangul on metsamarjade müügist saadav tulu teatud tingimuste täitmisel maksuvaba. Inimene peab marju ise kokku korjama, st korjaja ei tohi teha kellegi heaks tööd. Samamoodi ei saa marju endid edasi töödelda näiteks moosiks, sest siis ei peeta tooteid enam metsasaaduseks. Marjade puhastamist ei peeta edasiseks töötlemiseks, vahendab Taloussanomat.
Igaüheõigusega korjatud marju saab ise müüa näiteks sotsiaalmeedias, puhkepaikades või otse restorani- või hulgiostjale. Sissetuleku ülempiiri ei ole.
Välismaiseid korjajaid on sel suvel ja sügisel Soome metsades rekordiliselt vähe. Teisipäeval teatati, et Soome migratsiooniamet on selleks hooajaks andnud vaid umbes 900 tööga seotud elamisluba. Veel paar aastat tagasi oli sama arv 4000.
Korjajaid ootab tulus suvi ja sügis.
Ilta-Sanomate ülevaate järgi on mustikakastide hinnad hüppeliselt tõusnud. Mustikaid müüakse muuhulgas sotsiaalmeedias ja Tori.fi teenuses ning ostjaid jätkub, kuna paljud ostavad talveks mustikaid külmutamiseks.
Helsingi piirkonnas saab viiekilose mustikakasti eest kuni 60 eurot. Üldreeglina maksab viiekilone kast mustikaid 50 euro ringis, olenemata asukohast. Kui müüa mustikaid väiksemas koguses, võib kilost saada 10-12 eurot.
Tavalise marjakombainiga saab ämbri mustikaid täis tunniga, seega võib korjamise tunnipalk kerkida heal juhul üle 25 euro.
Klaukkalas elava Riku põhitöö on sügiseni metsamarjade korjamine. Metsamarjadega peab ta enda ja oma pere vähemalt jõuludeni üleval.
Kui marjakombainid on korras ja päev on pikk, saab kokku koguda kuni 20 ämbrid, ütleb mustikametsas telefonile vastanud Riku.
20 ämbri hind puhastatuna jääb tuhande euro kanti.
Riku sõnul saab ämbri täis parimal juhul kümne minutiga, kui kombainid on korralikud. Ta kasutab mustikate korjamiseks spetsiaalset mustikareha, mis kiirendab korjamist.
Tavaliselt saab ka kehvema varustusega ämbri täis tunniga, kui töömoraal ja oskused on korras. Heade marjakohtade tundmine tuleb samuti kasuks.
Samas võtab ka mustikate puhastamine aega, märgib Riku.
Oma täpset töötasu Riku avaldada ei taha, kuid ütleb, et elab marjatulust vähemalt jõuludeni ära, et „pole vaja pingutada”.
Marjadest saadav sissetulek on Rikule ja tema lastele oluline, kuna tegemist on pankrotis ettevõtja ja pikaajalise töötuga. Lisaks mustikatele korjab ta ka jõhvikaid ja pohli.
Midagi tuleb ette võtta. Kõige raskemal hooajal teen 12-tunniseid tööpäevi ja kõigele lisaks viin õhtul marjad ostjatele, räägib Riku.
Avafoto: NordenBladet