NordenBladet — Terviseamet teatab, et E-hepatiiti on alanud aasta jooksul avastatud tavapärasest rohkem. Ajavahemikus jaanuarist veebruarini on nakkushaiguste registrisse teatatud 44 E-hepatiidi juhtumist Soome eri paikades. E-hepatiidiga nakatumisi ei saa veel seostada üksikute toodete, tootjate või partiidega.

25 juhul oli haige söönud liha või lihalõike. 22 haiget mainis erinevaid lihavorsti või salaami marke, vahendab Iltalehti.

Praegu püüab terviseamet intervjuude põhjal välja selgitada, kas kokkupuuteid saab seostada üksikute toodetega. Uurimine on veel pooleli.

„Siiski tahtsime esile tõsta uurimistöö hetkeseisu ja seda, et seda täpsustatakse veelgi,” ütleb terviseameti epidemioloog-veterinaar Ruska Rimhanen-Finne.

Toiduameti eriekspert Annika Pihlajasaari ütleb, et toiduameti meeskonnad teevad terviseametiga tihedat koostööd. Praeguses etapis ta uurimise kohta täpsemalt rääkida ei oska. Küll aga ütleb ta, et toiduamet on suhelnud näiteks kohalike järelevalveasutustega, kes omakorda on suhelnud operaatoritega.

Töötame selle kallal higimull otsa ees. Oleme mures, sest juhtumeid on olnud palju, ütleb Pihlajasaari.

Toiduamet ajab jälgi terviseameti tehtud intervjuudest saadud info põhjal.
Probleem on selles, et kuigi intervjuudes on mõned vorstid jutuks tulnud, on see tõesti tavaline toit. See võib olla ka eksitav, rõhutab Pihlajasaari.

Sellepärast ei saa hakata avaldama ühtegi kaubamärki ega väita ühemõtteliselt, et kõik patsiendid on teatud toodet söönud.

Rimhanen-Finne terviseametist ütleb, et päevavalgele tulnud juhtumid on väga tüüpilised E-hepatiidi juhtumid, mida on järelkontrollis näha. Enamik haigeid on keskealised või eakad mehed.

Võib arvata, et nad söövad niikuinii rohkem lihatooteid, mis võib mõjutada seda, et need intervjuudes esile kerkivad, sõnab Rimhanen-Finne.

E-hepatiidi puhul tekitab väljakutseid pikk peiteperiood. Inimesel võib olla raske meenutada, mida ta nii kaua aega tagasi sõi. Sümptomid ilmnevad keskmiselt 40 päeva pärast nakatumist.

Kui olete paadunud lihavorsti sööja, kas peate muretsema?
Rimhanen-Finne sõnul on E-hepatiidiga nakatumine enamikul nakatunud inimestest asümptomaatiline. Raskete sümptomitega inimestel on sageli immuunsüsteemi mõjutavad haigused

Nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestel on hea teada, et lihavorsti ja salaami valmistamise protsess on selline, mis ei pruugi hävitada tooraines esineda võivat E-hepatiidi viirust. Kui teil on maksafunktsiooniga seotud sümptomeid, peaksite pöörduma arsti poole, ütleb ta.

Lisaks toiduga saastumisele võib E-hepatiit levida inimeste vahel roojaga. Kätehügieen on nakatumiste ennetamisel oluline. Nii et ärge unustage pärast tualetis käimist käsi pesta, sõnab ta.

Iltalehti uuris suurtelt lihakäitlejatelt, kas nad on E-hepatiidi nakatumise suurest hulgast teadlikud ja kas nad on uurinud, kas nende tooted võivad olla nakatunud.
HKScani kvaliteedidirektor Anne Paloranta ütleb, et HKScan järgib kogu tootmisahelas rangeid tooteohutusstandardeid.

Ametivõimud ei ole HKScaniga kõnealuses asjas suhelnud, vastab Paloranta e-posti teel.

Atria kvaliteedidirektor Seija Pihlajaviita vastab e-posti teel, et toidus leiduvate viiruste testimine pole Soomes ega mujal maailmas levinud. Ta kirjutab, et toiduohutuse tagab õigete tootmistingimustega riskide maandamine. Atria pole E-hepatiidi nakkuste osas ametivõimudelt ühtegi teadet saanud.

Keskost teatati, et terviseamet ei ole Keskoga otse ühendust võtnud, kuid Kesko jälgib aktiivselt olukorra kulgu.

Lihatöötlemisettevõte Wigren märgib, et on selle teemaga seotud uudistega kursis, kuid pole oma toodete kohta uuringuid teinud. Wigreni kvaliteedijuht Katarina Lind ütleb, et kogu lihatooraine tuleb neile valmissortidena sertifitseeritud kvaliteedisüsteemiga operaatoritelt.

___________________________

Viirushepatiit B ehk kollatõbi on maksapõletik, mida tekitavad maksarakkudes paljunevad viirused. Praegu tuntakse viite tüüpi hepatiiti: A, B, C, D ja E. Kõige sagedamini esineb B- ja C- hepatiiti, mille levik narkomaanide seas on tõsiseks probleemiks. Suur oht nakatuda on ka meditsiini ja päästeameti töötajatel, hepatiidihaigete seksuaalpartneritel, perekonnaliikmetel ja mängukaaslastel.
Umbes 10%-l nakatunutest muutub haigus eluaegseks krooniliseks maksapõletikuks, mis võib viia maksa sidekoestumise ehk tsirroosi või ka maksavähi tekkele.

Avafoto: Unsplash