NordenBladet — Umbes 40-aastane naine esines Vaasas algklasside õpilasena. Pettus selgus tänu ühele aktiivsele perele Vaasast. Pereisa seadis kahtluse alla libalapse vanuse ja lõpuks selgus tõde. Libalapsel õnnestus üle kahe aasta käia Vaasa soome koguduse õhtuses lasteringis. Kelmuse ilmsikstulekul tehti libalapse tegevuse uurimiseks palve politseile ning kogudus teatas, et naine ei saa osaleda lastele suunatud tegevustes, vahendab Iltalehti.
Praegu libalaps enam koguduse tegevustes ei osale.
Ta ei osale noorte ega täiskasvanute tegevuses. Tema tegevusest me rohkem ei tea, ütleb vikaar Tiina Keinänen.
Pärast juhtunu avalikuks tulekut hakkas kogudus mõtlema, kuidas tulevikus midagi sarnast vältida. Asja uurimine on veel pooleli.
Sellega on seotud mitmeid andmekaitseprobleeme. Millist teavet saame inimestelt nõuda, kui nad osalevad täiesti vabatahtlikus tegevuses, räägib Keinänen.
Keinänen alustas vikaarina kevadel ega ole seetõttu libalapse juhtumiga tegelenud. Ta ei võta seisukohta, kas kogudus oleks pidanud omal ajal teisiti käituma või miks hakati muudatustele mõtlema alles rohkem kui aasta pärast sündmusi ehk kui asi avalikuks tuli.
Tagantjärele on lihtne hinnanguid anda, aga ma ei oska varasemaid sündmusi hinnata. Kokkuvõttes segane juhtum, märgib Keinänen.
Iltalehti teatas Vaasa libalapse juhtumist veebruaris. Umbes 40-aastane naine oli lapsena osalenud Vaasa soome koguduse õhturingides ja muudes tegevustes.
Ringi kaudu tutvus libalaps piirkonna lastega ja kutsus neid näiteks oma sünnipäevadele ja ööseks külla. Naine väitis oma isa olevat keskealine mees. Tegelikkuses oli mees tema abikaasa. Pärast seda on nad kolinud erinevatele aadressidele.
Libalaps jäi vahele, kui ühe lapse isa asjas kahtlema hakkas. Tema arvates ei saanud tütre uus sõber kuidagi olla laps. Ta ei lubanud tütrel libalapse juures ööbida.
Libalapsel õnnestus koguduse lasteringi tegemistes osaleda umbes kaks aastat. Kui perekond Vaasast kelmuse päevavalgele tõi, teatati asjast ka politseile.
Sellest ajast saadik selgus, et libalaps on juba pikka aega lapsena esinenud. Samuti käis ta peredel külas, kui „isa” rääkis sotsiaalmeedias kurbi lugusid isa ja tütre olukorrast ning lapse üksindusest.
Iltalehti andmetel on libalaps pärast vahelejäämist ja asja avalikuks tulekut jätkanud lapse teesklemist. Ta on esinenud lapsena vähemalt internetis erinevatel sotsiaalmeedia platvormidel.
Vaasa naine on lapsena oma rollis jätkanud vähemalt raamatuhuviliste inimeste sotsiaalmeedia gruppides.
47-aastane Miia rääkis Iltalehtile, et tutvus libalapsega aasta tagasi raamaturingis. Tegemist on sotsiaalmeedia kogukonnaga, kus jagatakse loetud raamatute arvustusi ja arutatakse nende üle.
Miia ei esine selles loos oma täisnimega. Iltalehti on näinud juhtumiga seotud vestlusi ja teinud kindlaks, et Miiaga vestelnud isik on kõnealune libalaps.
Libalaps hakkas Miia kontot jälgima umbes aasta tagasi. Ta esines 11-aastase lapsena, kes osales aktiivselt raamatuvestlustes ja soovis naisega ka oma elu jagada.
Sõnumite ja loetud raamatute põhjal tundus ta kohe täiskasvanuna, märgib Miia.
Miia tundis, et uus jälgija otsib temas emafiguuri. Libalaps rääkis oma karmist lapsepõlvest, uneprobleemidest ja isa vähist. Mõned lood on väga sarnased sellega, mida libalaps on aastate jooksul teistele valede ohvritele rääkinud.
Ma vabandasin ja ütlesin, et see on õnnetu olukord. Ma ei süvenenud neisse, räägib Miia.
Sõnumid tulid ebaregulaarselt. Algul vastas naine neile samal päeval, hiljem harvem.
Umbes samal ajal, kui Iltalehti kirjutas libalapse kelmusest koguduses, rääkis libalaps Miiale, et teda ähvardati sotsiaalmeedias.
Selle põhjal sain teada, et tegemist oli libalapsega. See muutus ebamugavaks, kuid lasin tal oma rolli edasi mängida, räägib Miia.
Miia otsustas aga libalapsega distantsi hoida. Ta tundus olevat minu fänn. Minu arvates oli see rõhuv. Tunne oli kogu aeg väga vastuoluline, lisab ta.
Miiat tegi eriti murelikuks see, et libalaps teatas, et mängib naabri lastega. Samuti saatis ta naisele pilte teistest lastest.
Raamatusõprade kogukonnas muutus olukord sel aastal juuli-augusti vahetusel teravaks. Libalapsele ei meeldinud, et lugemisring vahetati teise sotsiaalmeedia platvormi vastu. Algas pidev sõnumite saatmine, milles osales lõpuks ka libalapse „isa”.
On võimatu öelda, kas sõnumite taga oli tegelikult libalaps ise või tema abikaasa, keda libalaps on pidanud oma isaks. Vähemalt ühes aastatetaguses kelmuses selgus, et libalaps saatis oma ohvritele ise isa rollis sõnumeid. Seevastu Vaasas transportis abikaasa libalapse tema alaealiste sõprade juurde ja teadis naise pettusest.
Lõpuks blokeeris Miia libalapse sotsiaalmeedias.
Pole ebatavaline, et inimesed valetavad sotsiaalmeedias oma vanuse või muu isikliku teabe kohta. Samuti ei ole see põhimõtteliselt ebaseaduslik.
Samuti ei algatatud Vaasa koguduse sündmuste kohta kriminaaluurimist. Politsei ülekuulamisel ütles libalaps, et ei temal ega isana esinenud mehel ei olnud kavatsust lastele kahju teha. Naine tunnistas, et valetas lasteringis osaledes oma vanuse kohta, kuid üksi alaealisena esinemine kuriteo tunnuseid ei täida. Mees seevastu ütles oma seotuse kohta, et libalaps oli „palunud teda kaasata”.
Miia mõistab, et sekkuda on raske. See ei muuda asjaolu, et ta peab asja vastikuks. Ta soovib oma kogemust jagada, et teisi hoiatada.
Tundub, nagu keegi kõnniks su naha all. Tõesti vastik ja isegi iiveldav, natuke nagu õuduslugu, märgib Miia.