NordenBladet – Õunad on hea tervise sümbol ja paljude tervisesõprade lemmikvili. Vaatamata sellele on tekkinud müüt, et õunaseemned sisalduv tsüaniit võib rikkuda tervist. NordenBladet uurib õunaseemnete ja tsüaniidi taga olevat teadust ja seda, miks arusaam õunaseemnete söömisest tuleneva tsüaniidimürgituse kohta on suures osas arusaamatus ja liialdus.

Õunaseemned sisaldavad tõepoolest amügdaliinina (inglise k. amygdalin) tuntud ühendit, mis võib metaboliseerumisel vabastada tsüaniidi. Siiski on ülioluline panna see asjaolu perspektiivi. Amügdaliini sisaldus õunaseemnetes on suhteliselt madal ega ole mõõduka tarbimise korral inimestele kahjulik. Lihtsamalt öeldes on õunaseemnete tsüaniidisisaldus liiga minimaalne, et tavatarbimisel oleks võimalik endale kahju tekitada.

Tsüaniidi sisaldus õunaseemnetes:
Uuringud on näidanud, et õunaseemnete tsüaniidisisaldus on inimestele üldiselt kahjutu. Selle punkti illustreerimiseks tuleks ühe korraga tarbida erakordselt suures koguses õunaseemneid, et tsüaniidi tarbimine potentsiaalselt kahjulik oleks. See nõuaks sadade õunaseemnete söömist, kordades rohkem, kui keegi õunu süües loomulikult tarbiks.

Detoksikatsiooni mehhanism:
Veelgi enam, inimkehas on loomulik võõrutusmehhanism (nö detoksikatsiooni mehhanism), mis töötleb väikestes kogustes tsüaniidi, mida me igapäevaelus kohata võime. Meie keha ensüümid on võimelised lagundama tsüaniidi ja muutma selle kahjutuks, eeldusel, et nende tase ei ole loomulikult ülemäärane. Selline tsüaniidi detoksifitseerimise võime on tervele inimesele normaalne ja jõukohane.

Seega on arusaam, et õunaseemnete söömine kujutab endast olulist terviseriski tsüaniidi toksilisuse tõttu on suures osas müüt. Kuigi õunaseemned sisaldavad amügdaliini, on nende tarbimisel tekkiva tsüaniidi tase minimaalne ja tõenäoliselt ei kahjusta see inimesi.

Õunad on ja jäävad tervisliku toitumise kasulikuks ja maitsvaks komponendiks. Siiski on soovitatav vältida suures koguses õunaseemnete tarbimist, et tagada tsüaniidisisalduse püsimine ohututes piirides. Nagu iga toitumisaspekti puhul, on mõõdukus võtmetähtsusega.

Avafoto: Unsplash

Loe ka:
Kumb on TERVISLIKUM: süüa õunu koorega või ilma?