NordenBladet — Soome-Norra piiril asuva Näätämö kaudu ületavad pea iga päev piiri arvukad Vene autod ostude tegemiseks. Turistid tulevad Venemaalt Norra kaudu Soome. Seda tüüpi reisimine on täiesti seaduslik, sest pärast Storskogi piiripunkti läbimist Soome on neil reisijatel õigus liikuda kogu Schengeni alal, vahendab Yle.

Soome seisukohalt muudab asja täbaraks see, et Soome on oma Venemaa piiri turistidele sulgenud, viisad on tühistatud ja uusi enam välja ei anta. Samal ajal on kehtestatud sanktsioonid kaupadele, mida Venemaale eksportida ei tohi. EL-i poolt Venemaale kehtestatud sanktsioonid keelavad muu hulgas luksuskaupade ehk üle 300 euro maksvate kaupade ekspordi Venemaale.

Tornio tolliülem Kari Hannu ütleb, et tollil pole Schengeni reeglite tõttu võimalust seda piiriületust piirata.

Nad tulevad Venemaalt Norra loaga. Norra on lubanud neil tulla, kui nende viisa on kehtiv. Nad tulevad Schengeni alale, mis annab neile võimaluse külastada Soomet, märgib Hannu.
Välisministeeriumi teatel peab kauplus keelduma toote müügist, kui on selge, et klient kavatseb sanktsioonide alla kuuluva toote Venemaale viia.

Näätämös asuva Nord1 Marketi omanik Jari Kekäle ütleb, et on lõpetanud Venemaale viidavate toodete tax-free müügi. Eelmisel kevadel lõpetasime oma otsusel maksuvaba müügi täielikult. Nägime, et me ei taha seda Venemaa rünnakut toetada, märgib Kekäle.
Näätämö K-Marketi pidaja Juha-Matti Lias ütleb, et on piiranud maksuvaba müüki toodetega, mis ei ole keelatud nimekirjas. Meil ​​on toidupood, seega ei müü me keelatud nimekirjas olevaid tooteid. Tegutseme vastavalt reeglitele. Reeglid peab kehtestama keegi teine ​​peale meie. Meil ei ole kontrolli. Kirjutame tax-free välja ja toll kontrollib, et kaup õigele inimesele läheb, räägib Lias.

Reisijal on võimalik osta soovitud toode, kui ta ei taotle tootele maksutagastust. Sellistes olukordades pood passi ei küsi. Toote teekond Venemaale viibib aga tollis, kui tootele kehtivad sanktsioonid.

Meie ülesanne on loomulikult teha järelevalvet kaupade väljaveole Soomest. Kui tooted lähevad Norra kaudu Venemaale, on Norra tolli ülesanne seda kontrollida. Sellega ei saa me tegelikult midagi ette võtta, räägib Tornio tolliülem Kari Hannu.

Turu ülikooli kriminaalõiguse dotsent Tatu Hyttinen nendib, et välisministeeriumi ja laiemalt võimude juhiseid tuleb põhimõtteliselt järgida. Hyttinen nendib, et sanktsioonide jõustamine on tavaliselt võimude, mitte erasektori ülesanne.

Üldiselt peab Hyttinen tax-free müügist keeldumist selgemaks olukorraks kui müügist keeldumist muudes olukordades, sest maksuvabad ostud pole mõeldud Soomes kasutamiseks.

Välisministeeriumi hinnangul tuleb sanktsioonide alla kuuluvate toodete müümisel lähtuda juhtumipõhisest otsusest, sest praktikas võib olla keeruline teada, kuhu toode läheb.
Poepidaja Juha-Matti Lias ütleb, et sageli tulevad Venemaa kliendid poodi valmis ostunimekirjadega. Kaasa ostetakse suur kogus šokolaadi, juustu ja kohvi. Väga populaarsed on ka Kuoma jalatsid. Ostude arve jääb aga alla 300 euro, et tollipiiranguid ei ületataks.

Poepidaja Juha-Matti Lias ütleb, et on aeg-ajalt täheldanud ka sellist tegevust, kus kohale sõidetakse väikebussiga ja kilotädideks kutsutud inimesed viivad erinevaid tooteid bussiga üle piiri Venemaale. Venemaa seaduste järgi on ühel inimesel lubatud maksuvabalt üle piiri tuua umbes 50 kilogrammi kaupa.

Tavaliselt on bussijuhid samad inimesed, reisijad võivad aga vahetuda. Tavapärane kilotädina töötamise tasu on umbes 20 eurot oma ostude tegemiseks, ja samal ajal saad tasuta välisreisi.

Kvaliteetseid tooteid saab Soomest osta soodsama hinnaga või sama hinnaga kui Venemaal. Tänaseks on Lääne toodete kättesaadavus Venemaal halvenenud.
Soomest ja Norrast ostetud tooted pannakse müüki internetis. Seal müüakse muuhulgas kohvi, šokolaadi, Kuoma jalanõusid, lasteriideid ja aksessuaare ning vitamiine.

Lisaks reklaamitakse Soomest ja Norrast imporditud kaupa tavakauplustes, ka Murmanskis ja Koola poolsaarel. Seal on palju väikeseid poode, butiike, müügilette ja kioskeid, kus müüakse ainult Soome kaupu ja Soome toiduaineid.