NordenBladet – Börs ei maga kunagi ja iga sündmus on kordumatu ja uus. Küll aga räägitakse, et olukorrad kipuvad korduma ja kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta. Venemaa rünnak Ukraina vastu on hetkel suurim turu-muutja. Ent millised sündmused on veel suuri tõuse ja mõõnu börsile toonud? Toome välja kümme huvitavat lugu börsi kohta, mis väärivad kindlasti mainimist.
Millised on kümme kõige huvitavamat lugu või olukorda börsi kohta?
GameStopi ümber tekkinud karude ja pullide sõda: 2021. aasta jaanuaris korraldas subreddit r/wallstreetbetsis organiseeruv jaeinvestorite rühm raskustes videomängude jaemüüja GameStopi aktsiate ostmist, et tekitada lühiajaline pakkumine. GameStopi aktsia hind tõusis hüppeliselt, põhjustades ettevõtte vastu panustanud riskifondidele märkimisväärseid kahjusid. Olukord juhtis tähelepanu jaeinvestorite jõule ja sotsiaalmeedia potentsiaalile aktsiaturgu mõjutada.
2008. aasta finantskriis: 2008. aasta finantskriisi põhjustas mitmete tegurite kombinatsioon, sealhulgas eluasemeturu mull, lõtv regulatsioon ja riskantne laenupraktika. Kriis tõi kaasa mitme suure finantsinstitutsiooni läbikukkumise ja ülemaailmse majanduslanguse. Valitsus sekkus majanduse stabiliseerimiseks mitmete meetmetega, nagu probleemsete varade abistamise programm (TARP) ja Ameerika 2009. aasta taastamise ja reinvesteerimise seadus.
Dot-comi mull: dot-comi mull oli 1990. aastate lõpus Interneti-põhiste ettevõtetega seotud spekulatsioonide ja hype periood. Paljud investorid valasid nendesse ettevõtetesse raha, tõstes nende aktsiahinnad jätkusuutmatule tasemele. Kui mull 2000. aastal lõhkes, läksid paljud neist ettevõtetest pankrotti ja investorid kaotasid märkimisväärseid summasid. Dot-comi mulli tuuakse sageli kui näidet irratsionaalsest üleküllusest aktsiaturul.
Must esmaspäev: 19. oktoobril 1987 toimus aktsiaturul üks ajaloo suurimaid ühepäevaseid krahhe, kus Dow Jonesi tööstuslik keskmine langes 22,6%. Krahhi põhjuse üle vaieldakse endiselt, kuid mõned tegurid, mis sellele kaasa aitasid, on kõrge võlatase, kaubanduse tasakaalustamatus ja investorite usalduse puudumine.
Tesla börsiralli: 2020. aastal tõusis elektriautode tootja Tesla aktsiahind üle 600%, tehes sellest maailma kõige väärtuslikuma autofirma. Ralli ajendiks oli suur nõudlus elektrisõidukite järele, samuti tegevjuhi Elon Muski säutsud ja avalikud avaldused.
Hiina-USA kaubandussõda: USA ja Hiina vahelised kaubanduspinged on avaldanud märkimisväärset mõju aktsiaturule. Mõlema riigi kehtestatud tariifid ja muud kaubandusmeetmed on toonud kaasa ebakindluse ja volatiilsuse erinevates turusektorites.
2020. aasta COVID-19 turukrahh: COVID-19 pandeemia puhang 2020. aastal põhjustas aktsiaturu järsu languse, kuna investorid olid mures viiruse majandusliku mõju pärast. S&P 500 indeks langes 2020. aasta 19. veebruarist 23. märtsini 34%, mis tähistab üht kiireimat karuturgu ajaloos.
1987. aasta siseringitehingute skandaal: 1980. aastate lõpus leiti, et mitmed Wall Streeti ettevõtted ja kauplejad tegelesid siseringitehingutega, kasutades tulutoovate tehingute tegemiseks mitteavalikku teavet. Skandaal tõi kaasa mitmete kõrgetasemeliste isikute, sealhulgas Ivan Boesky ja Michael Milkeni süüdimõistmise ning tõi kaasa väärtpaberitööstuse suurema reguleerimise.
Enroni skandaal: 2001. aastal leiti, et energiafirma Enron tegeles raamatupidamispettustega, hindas oma kasumit üle ja varjas oma võlgu. Skandaal viis ettevõtte pankrotti ja tuhandete töökohtade kaotamiseni. See tõi kaasa ka regulatsioonide ja börsil noteeritud ettevõtete järelevalve suurenemise.
2008.–2009. aasta finantskriis Kreekas: 2008. aasta ülemaailmne finantskriis avaldas tõsist mõju Kreeka majandusele, mis oli niigi hädas suure võlatasemega. Kriis tõi kaasa investorite usalduse kaotuse Kreeka võlakirjade vastu ja riigivõlakriisi. Kreeka valitsus oli sunnitud otsima rahalist abi Euroopa Liidult ja Rahvusvaheliselt Valuutafondilt.
Avafoto: Pexels