NordenBladet – “Tööturu läbirääkimistel on kolm osapoolt – riik, tööandjad ja töötajad. Viimaseid esindavad ametiühingud kui sõltumatud töötajate õiguste eest seisjad. On üksjagu tööandjaid ja töötajaid, kes pole ühegi esindus- või katusorganisatsiooniga liitunud, seega on igati õigustatud, et riigi kõrval osalevad läbirääkimistel nii Tööandjate Keskliit kui Ametiühingute Keskliit, kes on täna Eestis kõige esinduslikum töötajate eestkõneleja,” räägib Jaan-Hendrik Toomel.

“Ametiühingutesse on oodatud kõik Eesti töötajad ja teenistujad. Uks on avatud ja vastuvõtt külalislahke, küllap seepärast kuulubki ametiühingutesse kordades enam töövõtjaid kui väitis 7. detsembril Äripäevas peatoimetaja Meelis Mandel. Me ei küündi Põhjamaade tasemele, kuid protsendiliselt on Eestis ametiühingusse koondunud enam töötajaid kui näiteks vana ja tugeva ametiühinguliikumisega Prantsusmaal.”

“Kolmepoolsetel läbirääkimistel pannakse paika muuhulgas Eesti tööturu turvaline paindlikkus (inglise keeles flexicurity), mis on ametiühingute arvates Euroopa Liidu liikmesriikidega võrreldes tublil keskmisel tasemel. Paindlikkuse teemalistes aruteludes ja läbirääkimistel jälgime ka tasakaalu, et ühes sektoris vajalik muudatus ei tooks mõnes teises valdkonnas kaasa halbu tulemusi. Siit tuleneb ka ettevõtjate arvamus jäikusest, mille põhjuseks on just Ametiühingute Keskliidu soov kaitsta ühe sektori töötajate õigusi teisi kahjustamata. Kolmepoolsetel läbirääkimistel ei saa ametiühingud eelistada ühtede töötajate õigusi teiste omadele.”