“Leidub täiesti intelligentseid vanemaid, kes tõsimeeli räägivad, kuidas leetrite, mumpsi- ja punetisevaktsiin nende lastel autismi põhjustab. Tihti arvatakse, et kui sa hoiad oma lapsed vaktsineerimisest eemal, siis hoiad nad eemal ka n-ö ravimitööstuse salasepitsustest,” räägib perearst Le Vallikivi üha kasvavast uhuu-trendist, kus vanemad keelduvad lapsi vaktsineerimast ka lastehalvatuse ja tuberkuloosi vastu. Laste vaktsineeritus on langenud ohtlikule tasemele eriti Tallinnas.
Mitmed surmavad nakkushaigused, sealhulgas tuberkuloos, saadi kontrolli alla just tänu vaktsineerimistele. Nende haiguste ravi on valdavalt sümptomaatiline ja seetõttu ka ebaefektiivne. Tõhusat kaitset pakub selliste tõbede vastu ikkagi eeskätt kaitsepookimine.
Kaitsepookimise läbi teinud laste osakaal on püsinud õige pikalt heal tasemel. Seda kuni 2012. aastani, mil laste vaktsineerimisest hakati üha rohkem keelduma. 2021. aastal jäi Eestis terviseameti andmetel nooremate kui kaheaastaste vaktsineerimine alla 90%. Samas on WHO soovituslik tase 95%. “See on tegelikult äärmiselt alarmeeriv,” nentis Lääne-Tallinna keskhaigla nakkuskliiniku ambulatoorse osakonna juhataja Kersti Kink.
Tallinnas on vaktsineeritute osakaal veelgi madalam. Mõne nakkushaiguse vastu on vaktsiinidega kaitstud vaid 85% lastest. Samasuguse trendi jätkudes võib ennustada, et juba enne uut aastakümmet on Harjumaal mõne haiguse puhul lausa neljandik lastest vaktsineerimata.
Kava nimetab ära vaktsineeritavad haigused
• Olenevalt vaktsiinist oli 2014. aastal kaitsesüstimisest keeldujaid 1,9-3,5%, 2021. aastal aga juba 3,8-7,8%
• Kõigi immuniseerimiskavas nimetatud nakkushaiguste (difteeria ja teetanus; läkaköha; lastehalvatustõbi; leetrid, mumps ja punetised) vastu vaktsineerimisest keeldujate arv on terviseameti andmetel alates 2010. aastast igal aastal u 0,3% tõusnud.
• Terve lapse jälgimise juhendi leiab www.ravijuhend.ee/uploads/userifles/Lapse_tervise/Kontrollkaart_A4.pdf
• Riiklikus immuniseerimiskavas on kirjas kõik haigused, mille vastu last peaks vaktsineerima. Kava asub: https://ta.vaktsineeri.ee/et/haigused-ja-vaktsiinid/vaktsineerimine-eestis/riiklik-immuniseerimiskava
Avafoto: Pexels
Allikas. Pealinn