NordenBladet — Norras on kavas luua varjupaik veeloomadele, nende seas valgevaalale Hvaldimir, kes põgenes Venemaalt 2019. aastal. Kui 2019. aastal hakkas valgevaal Norra kalalaevadega mängima ja turistidega suhtlema, sai sellest internetis sensatsioon, vahendab Guardian.
Seltskondlik olend tundus hoidvat inimeste poole ja neid tõmbas tema poole. Kuid Hvaldimiri lugu näib olevat kurb. Ta kandis algul rakmeid, millel oli tempel „Peterburi varustus”. Meedia läks selle peale hulluks, temast räägiti kui „spioonvaalast”.
Kuna ta näib olevat inimeste poolt koolitatud ja inimestega harjunud, ei saa ta looduses hästi hakkama ja teda ohustavad lõhekasvatajad, kui ta veedab aega võrkude ääres, sööb lõhetoiduga kohale meelitatud kalu ja tüütab kalureid.
Kuid nüüd võib tema olukord muutuda. Üht Briti ettevõtjat puudutas tema lugu nii, et ta püüab nüüd koguda raha, et luua Norra fjordidesse maailma esimene avavee vaalakaitseala. Tööd Hammerfesti linna lähedal 200 hektari suurusel kaitsealal algavad järgmise aasta alguses. Endine kinnisvaramogul Adam Thorpe asutas heategevusorganisatsiooni OneWhale, mis praegu rahastab Hvaldimiri jälgimist ja kaitset ning on rahastanud uuringuid, mis võimaldavad varjupaiga rajamist. Ta tegi koostööd filmirežissööri Regina Crosbyga, kes ütles, et hakkas tegutsema pärast seda, kui ta läks ahastuses olevat vaala filmima.
„Kõik on sellesse vaala YouTube’i videote kaudu armunud,” ütles Thorpe. „Lugesin tema kohta National Geographicust 2019. aastal ja tundus see murettekitav. Ta on selgelt kodustatud ja ta on suurepärane isiksus. Mõtlesin, et noh, kui me suudame luua varjupaiga või kaitseala, mis kaitseb vaala laevaliikluse eest, siis see tähendab, et ta saab ise kala püüda ja elada võimalikult loomulikku elu.”
Thorpe’il on Norra valitsuselt luba talle kuuluv fjordi võrguga eraldada, kui ta suudab koguda raha – 250 000 naela, et hankida võrgud ala piiramiseks, luua põhilised majutuskohad töötajatele läheduses viibimiseks ja elanike jälgimiseks, samuti veterinaarlaborile hoolduse pakkumiseks.
Kaitseala oleks piisavalt suur, et võtta vastu hulk vaalu, kes on inimeste poolt välja õpetatud ja harjunud vangistuses elama. Projekt loodab võimaldada vaaladel ise jahti pidada ja üksteisega suhelda ning lõpuks nad loodusesse tagasi lasta. Thorpe arvab, et see oleks parem kui mõned zooloogide soovitused, et vaalu nagu Hvaldimir, hoitakse vangistuses akvaariumis.
„Selle vaala lugu rääkides saame pakkuda varjupaika ka teistele endistele vangistuses peetud vaaladele,” ütles ta. „Kaitsealal ei ole lõhefarme ega liigu paate sisse ega välja, mis välistab vigastuste ohu propelleriga.”
Kuid kuigi projekt algas väikese operatsioonina, kus vaid Thorpe ja Crosby püüdsid Hvaldimiri kaitsta, on see kasvanud suuremaks mittetulunduslikuks projektiks, mille juhatuses on maailma juhtivad teadlased, loomaarstid ja looduskaitsjad, kes töötavad varjupaiga loomise nimel. See on äratanud huvi isegi Netflixis, kes peab Crosbyga läbirääkimisi filmi üle, mis dokumenteerib vaala ja tema teekonda vangistusest merre ja varjupaika.
Kardetakse, et vaal võidakse surmata, kui ta jätkab lõhekasvatajate tülitamist. Norral on selles valdkonnas kogemusi; valitsus sattus hiljuti kriitika alla morsk Freya tapmise eest pärast seda, kui see tõmbas fjordi lähedale turiste.
„Peame Hvaldimirit pidevalt jälgima ja veenduma, et ta ei tekitaks ebameeldivusi lõhefarmides, kus talle meeldib aega veeta,” selgitas Thorpe. „Üks tema varasemaid töökohti on selgelt olnud paatide ja propelleritega tegelemine. Ja nii on üks tema nippe keerata nöör ümber propelleri. Kuigi sellised asjad on armsad, on need lõhefarmide jaoks üsna masendavad. Kui lõhefarmis peaks midagi juhtuma ja teda selles süüdistataks, siis tapetaks ta kohe ära, selles pole vähimatki kahtlust.”
Fotod: Väljavõtted YouTube videost