NordenBladet – Täna, 30.septembril andsid Eesti Energia ja konkurentsiamet ühises avalduses teada elektri universaalteenuse hinna.

Elektri universaalteenuse hind on 15,4 eurosenti kilovatt-tunni kohta (kWh) ehk 154,08 eurot megavatt-tunnist. Tegemist ei ole veel absoluutse  lõpphinnaga, sest iga edasimüüja kujundab selle põhjal välja oma lõpliku hinna, kuhu on lisatud marginaal ja käibemaks. Tarbijale tuleb lõpphind koos käibemaksu, müüja marginaali ja mõistliku kasumiga arvatavasti 180-190 eurot megavatt-tunnist ehk 18-19 senti kilovatt-tunnist.

“See 154,08 eurot on ajutine hind. Kusjuures 55 protsenti sellest moodustab CO2 hind. See on täna pisut enam kui 60 eurot, aga kui Eesti Energia tütarfirma Enefit Power taotluse esitas, oli see pea 90 eurot. Ehk CO2 hind on volatiilne,” selgitas Konkurentsiameti peadirektor Evelin Pärn-Lee “Terevisioonis”. Pärn-Lee tunnistas, et läbirääkimised Eesti Energiaga ei olnud lihtsad, sest energiaettevõte soovis oma taotluses hinnaks 181,83 eurot megavatt-tunnist.

Taastuvenergiaallikatest on tänavu toodetud enam kui kolmandik elektrist

Päikese- ja tuuleenergia panus on tänavu oluliselt tõusnud. 37 protsenti elektrist on tänavu toodetud taastuvenergiaallikatest, millest omakorda poole moodustab biomassi põletamine ning ülejäänu annavad päikese- ja tuuleenergia. Viimase kahe tootlikkus sõltub ilmast ning aastaajast. Võrreldes eelmise aasta kogu päikeseelektri tootlusega on selle aasta kaheksa kuuga päikesepaneelid juba tootnud kolmandiku võrra rohkem elektrit ehk 428 GWh. Tuulest energiat toodetud seitse protsenti rohkem kui möödunud aastal.

Aasta esimese kaheksa kuuga toodeti taastuvenergiaallikatest 1790 gigavatt-tundi (GWh) elektrienergiat. Võrdluseks fossiilkütuste põletamisest 3103 GWh. Taastuvenergiast enim panustas biomass, millest toodeti 885 GWh elektrit.

VAATA KA: Täna, kell 10 toimub universaalteenust ja selle hinda tutvustav pressikonverents, mida saab otsepildis vaadata ka Eesti Rahvusringhäälingu veebilehel.

HEA TEADA ❗❗❗
Eesti elektrimüüjad on seadusega kohustatud klientidele universaalteenust pakkuma!
Alates 1. oktoobrist osutab Eesti Energia riiklikku elektri universaalteenust. See tähendab, et kõik kodutarbijad, sh korteriühistud, ja kodutarbijate elektri edasimüüjad saavad osta elektrit reguleeritud hinnaga. Lahendus on mõeldud mõõduka hinnataseme tagamiseks.

Kuidas käib universaalteenusele üleminek?
*
Kui kliendi tänane elektripakett on universaalteenuse hinnast kallim, viiakse klient automaatselt universaalteenusele üle. Eesti Energia teeb otsepakkumise kirja teel, kui universaalteenuse hind selgub. Leping hakkab kehtima 1. oktoobrist.
* Kui universaalteenuse lepingu sõlmib Eesti Energia klient, kes on otsepakkumisest välja jäänud, siis vormistame universaalteenuse soovi korral tagasiulatuvalt alates liitumiskuu 1. kuupäevast.
* Kui klient saab universaalteenuse pakkumise, aga ei soovi sellega liituda, tuleb elektrimüüjat teavitada.
* Kui kliendi tänane elektrihind on universaalteenuse hinnast soodsam, siis kliendile universaalteenuse otsepakkumist ei saadeta. Soovi korral saab universaalteenuse ise valida, muutes e-teeninduses oma kehtivat elektrilepingut.

Kas universaalteenust saab igal ajal lõpetada ning naasta oma vana elektrilepingu juurde?
Universaalteenuse paketti saab igal ajal tasuta lõpetada. Vana elektrilepingu tingimuste juurde naasmine ei ole siis enam võimalik, vaid tuleb sõlmida uus elektrileping vastavalt sel hetkel kehtivatele tingimustele.

Kui valin universaalteenuse, siis kas riiklik energiahinna toetusmeede kehtib ka mulle?
Olenemata kehtivast elektrilepingust saavad kõik elektri kodutarbijad alates 1. oktoobrist kuni 31. märtsini 2023 riiklikku hinnakompensatsiooni, mis onkuni viis senti kilovatt-tunni eest (lisandub käibemaks). Energiatoetus kajastub elektriarvel automaatselt ning selleks ei pea ise midagi tegema. Esimene hinnakompensatsiooniga arve tuleb oktoobrikuu eest ning jõuab klientideni novembris.

Toetusmeetme madalaim lävi on kaheksa senti kilovatt-tunni eest. Kui praegune elektrihind on kaheksa senti kilovatt-tunni eest või alla selle, siis mainitud meede ei rakendu. Kui kehtiv fikseeritud elektrihind on nt kümme senti kilovatt-tunni eest, siis rakendub soodustus kaks senti kilovatt-tunni eest. Nimetatud summadele lisandub käibemaks.

Avafoto: Pexels