NordenBladet — Soome maksunõu portaalile TalousTaito saabus järgmine küsimus:
Soovin loobuda oma ema pärandist laste kasuks. Lisaks pärandile saan elukindlustushüvitist, mille soovin vastu võtta. Kas ma pean sellest elukindlustushüvitisest loobuma, et pärandist loobumine kehtiks või võin pärandist lihtsalt loobuda, aga elukindlustushüvitise vastu võtta? Lugesin, et pärandist saab tõhusalt loobuda ainult siis, kui loobuda pärandist täielikult, mitte osaliselt. Oleme mures, et valesti loobudes peame maksma lisamakse.
Vastab maksujurist Maisa Katisko:
Saab loobuda vaid pärandist ja elukindlustushüvitise vastu võtta. Sel juhul maksate pärandimaksu vaid saadud elukindlustushüvitiselt. Pärand maksustatakse tulu pärijatel ehk teie lastel, kes oleksid pärinud teie ema pärandi, kui teie oleksite surnud enne teda.
Maksupraktikas on aktsepteeritud, et pärija loobub pärandist, kuid võtab vastu surma alusel saadud elukindlustushüvitise. Seega ei takista elukindlustushüvitise saamine iseenesest tõhusalt pärandist maksustamise eesmärgil loobumist.
Tõhus pärandist loobumine tähendab seda, et loobute pärandist kirjalikult enne pärandvara jagamist. Pärandvara jagamine tähendab, et hakkate kasutama omanikule kuuluvaid õigusi, s.o näiteks pärandvara müümiseks või pärandi sissenõudmiseks.
Loobumine peab toimuma ka tingimusteta, st te ei saa määrata, kes teie asemel vara pärib. Kui loovutamisdokumendis on kirjas näiteks „loobun oma laste kasuks”, ei muuda see loobumist ebaefektiivseks, kui lapsed on seaduse järgi põhipärijad. Kui pärandist on efektiivselt loobutud, määratakse pärandimaks tulu pärijatele.
Kui pärandist loobumine loetakse ebatõhusaks, tasub loobuja pärandimaksu kogu oma pärandiosa pealt. Lisaks tekib üleandja ja saaja vahel annetus, millelt tasutakse kinkemaks.
Seadusejärgsest pärandist ei saa loobuda osaliselt, kuid testamendil põhinevast pärandist saab loobuda ka osaliselt.