NordenBladet — Ametivõimud soovitavad inimestel hoida viirusest hoidumiseks vahet 1-2 meetrit, aga värske uuringu põhjal nakkab viirus 4,5 meetri pealt. Samuti püsib viirus õhus elujõulisena 30 minutit, mistõttu peaks inimesed kandma näomaske. Hiina juhtivate epidemioloogide läbi viidud uuring näitab, et viirus suudab pindadel vastu pidada päevi, mistõttu võib nakatuda inimene, kes puutub pinda ja pärast nägu katsub, vahendab South China Morning Post.
Viiruse elujõulisus pindadel sõltub temperatuurist ja materjalist, näiteks 37 kraadi juures suudab see püsida elujõulisena 2-3 päeva klaasil, kangal, metallil, plastikul ja paberil.
Uuring seab kahtluse alla ametivõimude levitatud soovituse hoida teistest inimestest 1-2 meetri kaugusele. Teadusajakirjas Practical Preventive Medicine (Praktiline Preventiivne Meditsiin) avaldatud uuring väidab, et kinnises õhukonditsioneeriga ruumis levib koroonaviirus kaugemale kui see 1-2 meetrit. Uuringus on välja toodud asjaolu, et viirus püsib elujõulisena bussis isegi siis, kui reisija on juba väljunud.
Samuti hoiatavad teadlased, et viirus püsib elujõulisena üle 5 päeva inimese väljaheites ja kehavedelikes. Uuring toetab soovitust pesta käsi ning kanda näomaski avalikes kohtades, sest nakatumise oht õhu kaudu on olemas. Teadlased soovitavad kanda näomaski terve bussisõidu aja.
Teadlaste uuring põhineb Hiina uue aasta 22. jaanuari bussisõitudel. Patsient tundis end juba haigena, kui istus 48-kohalisse bussi. Patsient teiste reisijatega ei suhelnud, aga selle aja sees, kui buss jõudis järgmisse linna, olid nakkuse saanud juba 7 reisijat. Nende hulgas polnud ainult patsiendi „null” lähedal istunud reisijad, vaid ka need, kes istusid 6 rida eemal, 4,5 meetri kaugusel. Neil kõigil tuvastati koroonaviirus, kaasa arvatud üks isik, kel ei avaldunud haiguse sümptomid.
Pärast seda, kui reisijad bussist lahkusid, tuli 30 minuti pärast bussi uus grupp reisijaid ja neist nakatus samuti üks inimene. Patsient ei kandnud maski ja hingas sisse õhku, milles olid väiksed osakesed, mis kandsid viirust. Arvatakse, et bussi õhukonditsioneeri tekitatud sooja õhu vool kergitas osakesaed koos viirusega kõrgemale õhku.
Pärast esimesest bussist väljumist istus patsient „null” väikebussi, kus ta nakatas tunni aja pikkuse sõidu ajal veel kahte reisijat, kes istusid 4,5 meetri kaugusel. Uuringu tegemise ajaks veebruari keskel oli patsient „null” nakatanud kokku 13 inimest.
Seni arvati, et koroonaviirus õhu kaudu ei levi, kuna osakesed kukuvad kiiresti maha. See arusaam on tinginud soovituse hoida teistega vahet 1-2 meetrit. Ühtlasi tuvastasid teadlased, et mitte ükski neist isikutest, kes kandsid bussis näomaski ei nakatunud. Seetõttu soovitavad teadlased avalikes kohtades kanda näomaski. Teadlased soovitavad avalikes kohtades desinfitseerida pindu 1-2 korda päevas.
Uuringuga seoses on teadlastel ka rida küsimusi. Näiteks ei nakatunud vahetult patsiendi „null” kõrval istunud inimesed, kuigi nende kokkupuude viirusega oleks pidanud olema suurim. Teadlaste jaoks on koronaviiruse käitumine veel suur mõistatus.
Avafoto: Pexels