NordenBladet – Maks on inimese suurim nääre, mis ei saa kunagi puhkust. Seetõttu on selle tähtsa elundi hoidmine ja toetamine äärmiselt oluline.

Maksal on üle 500 erineva funktsiooni. Oluliseim neist on organismi puhastamine mürkainetest. Samuti osaleb maks seedimisprotsessis, tootes sappi. Lisaks sünteesib maks erinevaid valke, kolesterooli ja rasvlahustuvaid vitamiine (näiteks A- ja D-vitamiin). Maksas toimub ka vanade punaste vereliblede hävitamine.

Maksa kahjustajad

Maksa kõige suurem vaenlane on alkohol, sest seda lagundatakse maksarakkudes alkoholi lõhustavate ensüümide abil. Selle tulemusena aga tekib aine nimega aldehüüd, mis kahjustab maksarakke.

Alkoholist põhjustatud maksakahjustus kujuneb välja pikema aja jooksul ning sõltub joodud alkoholi hulgast. Naistel ja kehvema toitumisega inimestel on alkoholi kahjustav toime tugevam. Alkoholi liigtarvitamisest võivad tekkida rasvmaks, maksapõletik või maksatsirroos. Kaks esimest paranevad alkoholi tarvitamise lõpetamisel, maksatsirroosi puhul on aga tegemist pöördumatute kahjustustega, sest siis maksarakud hävinevad ning maks sidekoestub.

Lisaks alkoholile kahjustavad maksa ka ebaõiged toitumisharjumused (rasvarikas toit, suhkrurikkad joogid), ülekaal (kuid ka kiire kaalulangus), ravimid (näiteks paratsetamool, rasestumisvastased tabletid, antibiootikumid) ja erinevad haigused (diabeet, kõrge vererõhk, kõrge kolesterool). Kõik need tegurid võivad viia maksa kahjustumiseni, mille tõttu häiruvad maksa funktsioonid.

Maksa ülekoormuse tunnusteks võivad olla stress, pidev väsimus, organismi vastupanuvõime langus, allergiad, kuiv nahk, rõhumis- või täiskõhutunne ülakõhus ning halb keskendumisvõime.

Maksa taastamine

Terve maks on terve inimese alus. Tänapäeva elustiili juures, kui toitutakse rämpstoidust, tarbitakse alkoholi ja juuakse suhkrurikkaid jooke, on maksa töö raskendatud. Et maks suudaks kõiki ülesandeid täita, peab seda aeg-ajalt turgutama. Maksa puhastamiseks tuleb kõigepealt vaadata üle toitumine ning loobuda alkoholist. Lisaks sellele leiab maksa toetavaid ning puhastavaid preparaate ka apteegiriiulilt.

* Kroonilise hepatiidi ja maksa toksilis-toitumusliku kahjustuse raviks on apteegis müügil essentsiaalseid fosfolipiide sisaldavad kapslid. Need aitavad maksa puhastada ja toota uusi terveid rakke.
* Aminohapet L-ornitiini sisaldavad preparaadid aitavad maksal normaalselt funktsioneerida ning taastuda.
* Mitmed uuringud on näidanud, et probiootikumid võivad aidata kaasa maksahaiguste paranemisele. Välja on toodud järgmised probiootikumid: Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus plantarum, Streptococcus thermophilus ja Lactobacillus bulgaricus.

Ravimtaimedest sobivad maksa turgutamiseks:

Maarjaohakas – seda kasutatakse maksa toksiliste kahjustuste ja kroonilise maksapõletiku korral. Selles sisalduv toimeaine silümariin toimib rakumembraane stabiliseerivalt ning kaitseb seeläbi maksarakke kahjulike tegurite eest ja aitab kahjustunud rakkudel taastuda. Silümariin on ka võimas antioksüdant, aidates sellega kaitsta keha vabade radikaalide eest ning kiirendades uute maksarakkude kasvu vanade, haigete ning hävitatud rakkude asemele.

Harilik artišokk – sisaldab ainet nimega tsüneriin, mis soodustab sapi ja kõhunäärme ensüümide eritumist, aitab seedida rasvast toitu, kaitseb maksa toksiinide eest ja vähendab kolesterooli sisaldust veres.

Võilill – võilille ekstrakt omab antioksüdantset ja põletikuvastast toimet, aitab vähendada maksa kahjustuste esinemist ning suurendab sapi juurdevoolu. Noortest võilillelehtedest võib valmistada salatit, õisikutest keeta siirupit või juua juurtest tehtud teed.

Saialill – saialille tuntakse rahvameditsiinis kui maksa ja sapi rohtu. Sellel on põletikuvastane ning kahjulikke baktereid hävitav toime. Samuti vähendab saialille ekstrakt oluliselt maksakahjustusi. Ravimina kasutatakse nii õisi kui taime ülemist osa tervikuna.

Astelpaju – astelpaju koostisse kuuluvad bioflavonoidid, mis osalevad maksa kaitsefunktsioonides. Lisaks stimuleerib astelapaju maksarakke.

Kurkum – see idamaine maitseaine stimuleerib sapi tootmist aidates eemaldada toksiine. Kurkum omab vähivastast ja maksarakke uuendavat toimet. Katsed hiirtel on näidanud, et kurkum vähendab põletikku, mis võib põhjustada maksarakkude kahjustumist. Tähele tuleb panna aga seda, et kurkum on vastunäidustatud sapikivide ja sapipaisu korral.

Lisaks kasutatakse ka hiina sidrunväänikut, käokulda, liht-naistepuna, kõrvenõgest, raudrohtu, teekummelit jne.

Kui kiirelt maks taastub kui on maksapõletik või rasvmaks?

Maksapõletik või rasvmaks on meditsiinilised seisundid, mis võivad nõuda individuaalset ja professionaalset lähenemist. Maks taastumisaeg sõltub paljudest teguritest, sealhulgas haiguse tüübist, raskusastmest, patsiendi üldisest tervislikust seisundist, elustiilifaktoritest ning sellest, kas ja millist ravi rakendatakse. Samuti mängivad rolli geneetika ja muud individuaalsed tegurid.

Üldiselt on maks võimekas iseenesest taastuma, eriti kui tuvastatud probleeme käsitletakse varakult ja tervislikke eluviise järgides. Näiteks alkoholist põhjustatud maksapõletik võib paraneda, kui alkoholi tarbimine lõpetatakse. Rasvmaksa korral võib tervisliku toitumise, kehalise aktiivsuse ja kaalulangetamise abil olla võimalik parandada maksa seisundit.

Mõnedel kergematel maksahaigustel võib olla kiirem taastumine, isegi mõne nädala või kuu jooksul, eriti kui neid ravitakse edukalt ja järgitakse tervislikke eluviise. Näiteks võib alkoholist põhjustatud maksapõletik paraneda mõne nädalaga pärast alkoholist loobumist.

Raskemate maksahaiguste, nagu rasvmaks või maksapõletiku tõsisemad vormid, taastumisaeg võib olla pikem, isegi mitu kuud või aastat. Oluline on märkida, et mõned maksahaigused, eriti kui need on jõudnud hilisesse staadiumisse, võivad põhjustada pöördumatut kahjustust ja maksafunktsiooni vähenemist.

Ravi ja taastumise kiirus sõltub suuresti sellest, kui varakult haigus avastatakse ja ravi alustatakse. Tervisliku eluviisi muutused, nagu tasakaalustatud toitumine, füüsiline aktiivsus ja alkoholist hoidumine, võivad kiirendada taastumisprotsessi.

Oluline on märkida, et mõnel juhul, eriti raskematel maksahaiguste korral, võib olla vajalik meditsiiniline ravi ja arstlik järelevalve. Mõnel juhul võib maksakoe pöördumatu kahjustus põhjustada maksatsirroosi, mis võib vajada elundisiirdamist.

Igal juhul on oluline, et isik, kellel on maksahaigus, otsiks professionaalset nõustamist ja järgiks arsti soovitusi. Isegi kui maks suudab mõnel määral taastuda, on oluline säilitada tervislik eluviis, et vältida tulevikus maksaprobleeme.

Loe ka:
Soome teadlased jõudsid jälile, et üks valk soolestikus võib põhjustada maksa rasvumist ja vähki
MIS juhtub organismis, kui inimese maks on üle koormatud? + Levinumad maksahaigused ja maksa tervise mõõtmine
Maksatsirroosi käes vaevlev joodiknaine: Inimesed peavad mind rasedaks

Avafoto: Unsplash