OHMYGOSSIP — Soome avaliku sõna nõukogu tegi Soome avalik-õigusliku meediafirma Yleisradio suhtes tauniva otsuse, kuna Yle ajakirjanikud lasid end möödunud aasta sügisel peaministril mõjutada. Peaminister Juha Sipilä helistas Yle ajakirjanikule ja uudistejuhile ning selle tulemusel muudeti juba valminud ajakirjanduslikku materjali.
Avaliku sõna nõukogu tõi välja, et uudistejuht on lasknud end mõjutada, vahendab Helsingin Sanomat. Uudistejuht reageeris peaministri sekkumise järel poole tunni jooksul ja eemaldas juba valmis tehtud graafilise materjali. Raadiouudiseid samuti parandati, kuigi algses materjalis polnud vigu.
Tegemist oli möödunud aasta lõpus üles kerkinud skandaaliga, kus tuli välja, et peaminister oli teinud positiivseid otsuseid seoses riigipoolse 100 miljoni euro suuruse abiga kaevandusfirmale Terrafame Oy, mis kuulub peaministri sugulastele. Teemaga tegelesid põhiliselt Yle ajakirjanikud ja peaminister sekkus ajakirjanike töösse.
End mõjutada lasknud ajakirjanik Salla Vuorikoski lahkus ametist möödunud aasta lõpus. Yle uudistejuht Atte Jääskeläinen jäi ametisse edasi. Ühtlasi lahkus aasta lõpus ametist Yle ajakirjanik, päevakajaliste saadete toimetuse juht Jussi Eronen, kes oli varem Yle juhtkonda kritiseerinud. Eronen tõi põhjuseks asjaolu, et tema arusaam sõnavabadusest erineb peatoimetaja omast.
Eronen, kes töötab nüüd ajakirjas Suomen Kuvalehti kirjutas oma Twitteri kontol Avaliku sõna nõukogu otsust kommenteerides, et asi nägi välja nii, et peaminister Juha Sipilä mõjutas ja uudistejuht Atte Jääskeläinen lasi end mõjutada: “JSN:n ratkaisu pähkinänkuoressa: pääministeri @juhasipila painosti ja Ylen uutis- ja ajankohtaistoiminnan päätoimittaja @attesakari taipui.”
Peaminister Juha Sipilä tunnistas, et tegi vea, et saatis elektronkirjad ajakirjanikele, aga ta lisas, et tal oli õigus end kuuldavaks teha. Elektronkirjad saatis ta Yle toimetusse möödunud aasta novembris, kui Yle kajastas tema seotust firmaga Terrafame.
Yle nõukogu esimees Thomas Wilhelmsson ütles, et ei pea vajalikuks uudistejuhi Atte Jääskeläineni tagandamist, kuna meediaorganisatsioon peab õppima vigadest, mitte jahtima süüdlasi. Yleisaradio on ülekaalukalt Soome kõige suurem meediaorganisatsioon.
Yleisaradio sõltumatus oli enne seda kahtluse all 2015. aastal, kui Juha Sipilä valitsus kärpis ettevõtte eelarvet ilma, et sellest oleks informeeritud parlamendi juures tegutsevat haldusnõukogu.