NordenBladet – Barry Silbert, krüptovaluutade valdkonna üks mõjukamaid tegelasi ja Digital Currency Groupi (DCG) asutaja, on sattunud tõsiste süüdistuste alla seoses väidetava pettuse ja väärjuhtimisega, mis aitasid kaasa 2022. aasta krüptoturu kokkuvarisemisele.

2025. aasta mais esitasid Genesis Capitali võlausaldajad kaks suurt hagi DCG ja Barry Silbert’i vastu, süüdistades neid ulatuslikus pettuses ja väärjuhtimises, mis viisid Genesis’i maksejõuetuse ja laiemalt krüptoturu kokkuvarisemiseni 2022. aastal.

Süüdistuste kohaselt:

  • Silbert ja DCG kasutasid Genesis’i kui “korporatiivset sularahaautomaati”, võttes välja üle 1 miljardi dollari väärtuses varasid ajal, mil ettevõte oli juba maksejõuetu.

  • Genesis’i laenutegevus oli riskantne ja puudus adekvaatne riskijuhtimine. Ettevõte andis suuri laene riskantsetele partneritele nagu Three Arrows Capital ja FTX-i Alameda Research, mis lõpuks viisid suurte kahjumiteni.

  • DCG esitas Genesis’ile 1,1 miljardi dollari suuruse 10-aastase tähtajaga võlakirja, et varjata bilansis olevat auku, kuid see ei pakkunud tegelikku likviidsust.

  • Silbert ja teised juhid esitasid eksitavat teavet Genesis’i finantsseisundi kohta, veendes investoreid jätma oma vahendid ettevõttesse, samal ajal kui nad ise oma varasid välja võtsid.

Kokku nõuavad võlausaldajad üle 3,3 miljardi dollari suurust kahjutasu, sealhulgas rohkem kui 1 miljonit digitaalset münti, mille väärtus on umbes 2,1 miljardit dollarit.

Barry Silberti taust ja karjäär

Barry Silbert alustas oma karjääri investeerimispanganduses Houlihan Lokey’s, keskendudes raskustes olevate ettevõtete restruktureerimisele.

2004. aastal asutas ta SecondMarketi, platvormi, mis võimaldas kaubelda eraettevõtete aktsiatega enne nende börsile minekut.

SecondMarket müüdi 2015. aastal Nasdaqile.

Pärast SecondMarketi müüki keskendus Silbert krüptovaluutadele, olles üks varasemaid Bitcoini investoreid.

2015. aastal asutas ta Digital Currency Groupi (DCG), mille portfelli kuuluvad mitmed krüptovaluutadega seotud ettevõtted, sealhulgas Grayscale Investments, Genesis Global Capital, CoinDesk, Foundry ja Luno.

DCG on investeerinud enam kui 200 plokiahela idufirmasse.

2025. aasta seisuga on Silbert hinnanguline netoväärtus umbes 3,2 miljardit dollarit.

Silbertil on soolas juba uued ettevõtmised

Hoolimata käimasolevatest kohtuvaidlustest ja skandaalist, on Barry Silbert suunanud oma tähelepanu uutele tehnoloogiatele.

2024. aasta lõpus teatas ta uue ettevõtte Yuma käivitamisest, mis keskendub detsentraliseeritud tehisintellekti rakendustele Bittensor võrgustikus.

DCG on investeerinud üle 100 miljoni dollari Bittensori  natiivsesse TAO tokenisse, mida ta hetkel tulihingeliselt promob.

Mis on “natiivne token”?

Natiivne token viitab sellele, et TAO on plokiahela võrgu Bittensor sisemine (native) krüptorahaline ühik – ehk nagu:
Bitcoin on Bitcoini võrgu natiivne token
Ether (ETH) on Ethereum võrgus natiivne token
TAO on Bittensor võrgus natiivne token

See tähendab, et:
TAO’t kasutatakse võrgu sees tasudeks, preemiateks ja osaluse jaoks.

See on majanduse alus, millega motiveeritakse osalejaid (näiteks AI mudelite treenijaid)

 

Avafoto: Barry Silbert (YouTube väljavõte)