NordenBladet – Eestlased on sügavalt kiindunud oma sinimustvalgesse lippu, mis esindab meie väikse rahva iseseisvust, vabadust ja püsivust. Peetakse väga oluliseks, et lippu koheldataks alati austusega. Heade tavade ja väärikate kommete järgimine on eestlastele südameasi, et säilitada lipu väärikus ja tugevdada selle sümboolsust.
Lipu kasutamisel on välja kujunenud kindlad juhised ja kombed, mis aitavad tagada õige ja lugupidava kasutuse. Siin on olulisemad reeglid ja soovitused, kuidas kasutada Eesti lippu.
Eesti lipu heiskamine ja langetamine
Eesti lipp heisatakse ja langetatakse vastavalt protokollile. Tavaliselt heisatakse lipp päikesetõusul või hiljemalt kell 8 hommikul. Lipu langetamine toimub päikeseloojangul, kuid mitte hiljem kui kell 22. Need reeglid kehtivad aasta ringi, välja arvatud Jaaniööl, mil riigilippu ei langetata.
Lipupäevad – millal lippu heisata
Eestis on mitmeid riiklikke lipupäevi, mil lippu heisatakse kogu riigis.
Tähtsaimad lipupäevad on:
24. veebruar – iseseisvuspäev, Eesti Vabariigi aastapäev
1. juuni – lastekaitsepäev
4. juuni – Eesti lipu päev
20. august – taasiseseisvumispäev
1. september – teadmistepäev
septembrikuu teine pühapäev – vanavanemate päev
Vaata kõiki Eesti lipupäevi siit: Riiklikud pühad, lipupäevad ja koolivaheajad
Lipupäevadel on lippu oodatud heiskama kõik, kes soovivad avaldada austust Eesti riigile ja rahvale.
Lipu kasutamine kodudes ja hoonetes
Eesti lipu võib heisata kodudle, et tähistada riiklikke ja isiklikke sündmusi. See on levinud tava näiteks pulmapäeval või tähtsatel peresündmustel. Lipu heiskamisel kodumajale tuleb järgida ametlikke kõrguse ja kinnituse nõudeid – lipp peab olema nähtav, puhas ja heas seisukorras.
Eesti lipu kasutamine ametlikel üritustel
Ametlikel üritustel, nagu riiklikud tseremooniad ja rahvusvahelised esindusüritused, paigutatakse Eesti lipp auväärsesse kohta. Kui koos on mitu lippu, asetseb Eesti lipp nende seas kas esimesel kohal või teiste riikide lippudega võrdsel kõrgusel. Lipu asetamine sõltub täpsetest reeglitest, kuid alati on oluline, et Eesti lipp oleks selgelt nähtav ja esinduslik.
Eesti lipu käsitlemine ja hoidmine
Eesti lippu tuleb alati käsitleda austusega ja seda ei tohi kasutada muul otstarbel. Oluline on vältida lipu määrdumist ja kahjustumist. Kui lipp kulub või on pleekinud, tuleb see asendada uue lipuga. Kasutuskõlbmatuks muutunud lipp tuleb hävitada lugupidavalt.
Lipu heiskamine leinalipuna
Leinalipp heisatakse lipuvardas poolde masti, et avaldada austust lahkunud isikule või traagilistele sündmustele. Leinalipu heiskamisel tõstetakse lipp esmalt masti tippu ja langetatakse seejärel poolde masti. Leinalipu langetamisel tõstetakse see korraks taas masti tippu, enne kui lipp alla võetakse.
Eesti lipu kasutamise erilised etiketireeglid
Eesti lipul on kindlad etiketireeglid, mida järgitakse riiklikel ja ametlikel üritustel:
Lippu ei tohi kunagi kasutada dekoratsioonina, kattena või muul viisil, mis võib selle sümbolit kahjustada.
Eesti lippu ei tohi kasutada reklaamides, toodetel või muudel kaubanduslikel eesmärkidel ilma loata.
Lippu ei tohi asetada maha ega lasta sellel puudutada maapinda.
Eesti lipu kasutamine järgib kindlaid juhiseid, mis tagavad, et lippu kasutataks korrektselt. Kasutades Eesti lippu õigesti, peegeldame oma suhtumist rahvuse ja riigi sümbolitesse, austades Eesti iseseisvust ja meie ühiseid väärtusi.
Avafoto: NordenBladet digiarhiiv