NordenBladet – Wall Streetil on igakuine inflatsiooni- ja töötururaportite avaldamine ning juhtivate ettevõtete kvartaliaruanded tavapärane nähtus, kuid 14. augustil esitati kolmanda kvartali kõige olulisem info. Selleks päevaks pidid institutsionaalsed investorid ja varahaldurid USA Väärtpaberite ja Börsikomisjonile (SEC) esitama vormi 13F, mis näitab, milliseid aktsiaid nad ostsid ja müüsid.
Selle kvartali jooksul toimus märkimisväärne hulk ostu- ja müügitehinguid Philippe Laffonti, miljardäri ja Coatue Managementi juhi, portfellis. Laffonti riskifond keskendub peamiselt suure kasvupotentsiaaliga tehnoloogiaettevõtetele ning haldab üle 25 miljardi dollari väärtuses varasid, mis on jaotatud 74 erineva osaluse vahel, vahendab Yahoo Finance.
Mis aga Laffonti tegevust eriti tähelepanuväärseks teeb, on tema jätkuv müük Nvidia (NASDAQ: NVDA) aktsiates, mis oli varem Coatue suurimaks investeeringuks. Lisaks on ta suurendanud oma osalust ettevõttes, mis juhib kaht olulist tööstusharu.
Coatue müüs 15 kuu jooksul ligi kolmveerand oma Nvidia osalusest
2023. aasta märtsi lõpus oli Coatue Managementil Nvidia aktsiatest 49 802 020, korrigeerituna aktsiate jagunemise järgi. Nimelt viis Nvidia 2024. aasta juunis läbi 10-1 aktsiate jagunemise, mille tulemusel suurenes aktsiate arv. Kuid teise kvartali lõpuks oli Laffonti fondil alles vaid 13 754 447 aktsiat, mis tähendab, et 15 kuu jooksul vähenes osalus 72% võrra. Nvidia kukkus Coatue portfellis väärtuse poolest suurimalt positsioonilt neljandale kohale.
Märkimisväärne oli Laffonti jätkuv Nvidia aktsiate müük, kus ta vähendas oma osalust 15 kuu jooksul ligi 72%. Nvidia oli varem Coatue suurim osalus, kuid nüüd langes see neljandale kohale. Aktsia müüki võis motiveerida kasumi võtmine, kuna Nvidia väärtus on pärast 2023. aasta algust kasvanud ligi 750%.
Mõningane kasumivõtt võib selgitada Nvidia müüki
Alates 2023. aasta algusest on Nvidia aktsia hind tõusnud ligi 750%, lisades ettevõtte turuväärtusele umbes 2,7 triljonit dollarit. Me ei ole varem näinud, et juhtiva ettevõtte väärtus kasvaks nii kiiresti, mis võib julgustada Laffonti ja tema meeskonda kasumeid realiseerima.
Ent müügi taga võib olla ka midagi enamat. Iga internetiajastu läbimurre, tehnoloogia ja trend on varases faasis läbimas mullifaasid, kuna investorid kipuvad üle hindama, kui kiiresti uus tehnoloogia või uuendus tarbijate ja ettevõtete poolt vastu võetakse. Sama kehtib tõenäoliselt ka tehisintellekti kohta, mis vajab küpsemiseks aega ja milleks võib investoritel kannatust puudu jääda.
Samuti ei anna Nvidia juhtkond ega juhatus investoritele uusi põhjuseid, miks ettevõttesse investeerida. Alates 2020. aasta detsembrist, mil finantsjuht Colette Kress viimati ettevõtte aktsiaid avatud turult ostis, ei ole keegi Nvidia juhtkonnast aktsiaid juurde soetanud. Peaaegu neli aastat kestnud juhtkonna osaluseta jätmine on selge sõnum Wall Streetile, et aktsia ei ole atraktiivne.
Laffont võib prognoosida ka konkurentsi kasvu Nvidiale, sest mitmed kiibitootjad arendavad konkureerivaid tehnoloogiaid, sealhulgas Nvidia peamised kliendid, kes arendavad oma graafikaprotsessoreid (GPU), mis konkureerivad otseselt Nvidia populaarse H100 ja tulevase Blackwelli arhitektuuriga.
Veelgi enam, Nvidia neli suurimat klienti arendavad iseseisvalt oma graafikaprotsessorite platvorme. Isegi kui need kliendid kasutavad oma Nvidia riistvara ainult täienduseks, on selge, et tulevikus võivad Nvidia tellimisvõimalused väheneda.
____________________
Philippe Laffont on Prantsuse päritolu miljardärist investor ja riskifondijuht. Enne oma riskifondi asutamist töötas ta Tiger Managementis, mis oli legendaarse investori Julian Robertsoni juhitud fond. 1999. aastal asutas Laffont Coatue Managementi, mis keskendub peamiselt tehnoloogiasektorile ja on tuntud suure kasvuaktsiate, sealhulgas tehnoloogiaettevõtete, investeerimisstrateegia poolest.
Coatue haldab enam kui 25 miljardit dollarit varasid ning nende portfell hõlmab nii avalikke kui ka erakapitaliturge. Fond on kuulus oma võime poolest tuvastada ja investeerida juhtivatesse tehnoloogiaettevõtetesse varases faasis. Laffonti fond on seotud ka investeeringutega tehisintellekti ja tehnoloogia arengusse, mis on olnud tema portfelli fookuses viimastel aastatel.
Avafoto: Philippe Laffont (Väljavõte YouTube videost)
Vaata ka: