NordenBladet — Kaks Balti presidenti on kutsunud teisi Euroopa riike üles tegema rohkem, et valmistuda võimalikuks relvastatud vastasseisuks Venemaaga, vaadeldes kõike alates ajateenistusest ja erikaitsemaksust kuni sõjaliste kulutuste olulise suurendamiseni.

Läti president Edgars Rinkēvičs ütles väljaandele Financial Times, et Euroopa riigid peavad naasma „külma sõja aegsete kulutuste” tasemele ning peaksid arutlema kohustusliku ajateenistuse taastamise üle, et suurendada kaitsejõudude isikkoosseisu.

„Ajateenistuse üle on vaja tõsist arutelu,” ütles Rinkēvičs.
Lääne ametnikud on viimastel kuudel korduvalt hoiatanud, et Moskva võib panna proovile sõjalise alliansi vastastikuse kaitse klausli hübriid- või sõjaliste rünnakutega Eesti, Läti või Leedu – NATO idatiival asuvate kolme Balti riigi – vastu lähiaastatel, pärast seda, kui Venemaa tungis 2022. aastal Ukrainasse.

Rinkēvičs tunnistas, et sõjaväeülemad eelistavad täielikult professionaalseid armeesid ja kohustuslik ajateenistus võib osutuda ebapopulaarseks. Kuid relvajõududel kogu Euroopas on värbamisraskusi ja ajateenistus aitaks luua võimekamaid reservvägesid Venemaa heidutamiseks, ütles ta.

„Keegi ei taha sõdida,” ütles Rinkēvičs. „Kuid probleem on selles, et keegi ei taha ka sissetungi. Ja keegi ei taha näha Ukrainat siin toimumas.”

Eesti president Alar Karis ütles eraldi intervjuus, et kaalumist väärib erimaks sõjaliste ostude rahastamiseks, samas kui Euroopa peaks seadma eesmärgiks viia kaitsekulutused USA miinimumini, mis tähendab praeguse taseme enam kui kahekordistamist.

Kolm Balti riiki on viimastel aastatel oma kaitsekulutusi kiiresti suurendanud, olles viimase kahe aastakümne jooksul ülejäänud Läänt korduvalt Venemaa agressiooni eest hoiatanud. Kõik kolm riiki kulutavad kaitsele rohkem kui NATO eesmärk 2 protsenti sisemajanduse kogutoodangust, ning nende eesmärk on jõuda 3 protsendini.

Rinkēvičs ütles: „Me mõistame siin Euroopa ja maailma osas, et peame saavutama 3 protsenti. Enamiku NATO liitlaste jaoks peame olema ausad: peame naasma külma sõja aegsete kulutuste juurde. Ja see oli paljude jaoks rohkem kui 2 protsenti.”

Karis ütles, et USA katab 68 protsenti kõigist NATO kaitsekuludest, kulutades eelmisel aastal 860 miljardit dollarit, võrreldes 404 miljardi dollariga Euroopa liikmete ja Kanada poolt.

„Me peame midagi ette võtma. Vähemalt 50–50 [Euroopa ja USA vahel]. See oleks meile parem,” ütles ta.

Eesti valitsus on lajatanud idee hüpoteegilisest kaitsemaksust, et rahastada sõjaliste kulutuste suurendamist 3 protsendini SKT-st, kuigi tõenäoliselt ei jõustu see enne 2026. aastat.

„See on üks võimalus raha otse kaitsesse suunata ja inimesed saavad aru, kuhu see raha läheb,” ütles Karis.

Ta lisas, et USA endisel presidendil Donald Trumpil oli õigus, kutsudes Euroopat üles rohkem kulutama. „See on meie kaitse ja me peaksime seda enda jaoks tegema,” ütles ta.

Ajateenistus on Euroopas naasmas: Läti taastas selle eelmisel, 2023. aastal ning Leedu ja Rootsi hiljuti. Eesti, Soome ja Norra ei ole pärast külma sõda lõppemist kohustuslikku ajateenistust kaotanud, samas kui Taani tegi eelmisel kuul ettepaneku laiendada seda ka naistele.

Ühendkuningriigis kutsus kindralstaabi ülem kindral Patrick Sanders jaanuaris üles looma „kodanikuarmeed”, kuigi Briti valitsus teatas, et sõjaväekohustust ei kavatseta tagasi tuua.

Läti enda ajateenistuse taastamise kohta ütles Rinkēvičs: „Sellel oli kaks põhjust: üks oli see, et püüda rohkem inimesi välja õpetada, oli tõesti oluline, kuna sattusime sedalaadi geopoliitilisse turbulentsi; teiseks on paljudes meie riikides suur demograafia probleem.”

Balti riikide liidrid on olnud tugevad Venemaa-vastaste sanktsioonide karmistamise pooldajad, kuid nad on seotud ka EL-i poolt kokkulepitud kaubanduspiirangute vältimisega.

Eksport kolmest Balti riigist Kesk-Aasia riikidesse on pärast Ukraina sõda drastiliselt kasvanud ja kahtlustatakse, et kaubad liiguvad tegelikult Venemaale.

Rinkēvičs ütles, et teatud kaupade keelustamiseks ja sanktsioonide jõustamiseks on vaja rohkem meetmeid võtta EL-i tasandil, mitte riiklikul tasandil. „Ma ütleksin, et tsentraliseeritud EL-i järelevalvemehhanism oleks igati teretulnud,” lisas ta.

Ta ütles ka, et blokk peaks kaaluma niinimetatud teiseste sanktsioonide kehtestamist kolmandatele riikidele või nende ettevõtetele, kes keeldusid järgimast EL-i Venemaale suunatud ekspordikeeldusid.