NordenBladet — Uue aasta esimene nädal möödub Soomes kõva pakase käes. MTV meteoroloog Aleksi Jokela ennustas, et temperatuur võib langeda kuni -50 kraadini ja Soome lõunaosas 30 kraadi lähedale. Päästeamet tuletab meelde, et paljudel juhtudel tuleb arvestada külmakraadidega. Hädaolukordadeks oleks hea, kui inimestel oleks kodus kolmepäevane kriisivaru, vahendab Iltalehti.

Tugevad külmad suurendavad õnnetuste ohtu näiteks hoone- ja autopõlengute puhul.
Külma ajal mõtlevad inimesed maja kütmiseks kaminat kasutada. Siis võib tulla õnnetus, eriti kui kaminat pole puhastatud ega regulaarselt kasutatud, juhib Lääne-Uusimaa päästekeskuse korrapidaja Jukka Saari tähelepanu.

Suurim viga on nendel puhkudel see, et külmaperioodi alguses hakatakse pikka aega kütmata kollet täie võimsusega kütma. Nii teha ei tohiks, märgib Saari. Kiire kuumuse tõus võib lõõre kahjustada. Seetõttu tasub algul vähem kütta.

Tahmapõlengud on päästeametile pinnuks silmas sügisel esimesel külmaperioodil, mil inimestel algab kütteperiood.

„Sõidukipõlengud võivad samuti esineda suure külmaga, kui autode kütteseadmed katki lähevad ja päästeteenistusele lisatööd pakuvad,” räägib Saari.

Ta soovitab pakasega pöörata tähelepanu auto soojendamisele. Mootoriploki küttekaabel tuleks enne soojendamist üle vaadata. Kui autol on lisaks plokisoojendusele ka salongisoojendus, tuleks jälgida, et see ei oleks millegagi kaetud. Kütusega töötav lisakütteseade võib algstaadiumis heitgaase veelgi rohkem eraldada, kui seda pole pikka aega kasutatud. Vahel võib see inimesi hirmutada, ütleb Saari.

Autot juhtivad inimesed peaksid autosse kaasa võtma lisariided, kui näiteks auto hangub külmakraadidega. Ilma talveriieteta ei soovitata hüpata isegi sooja autosse.
Vanematel majadel esineb veetorude külmumist tugevate külmade korral. See võib põhjustada torude purunemist ja veekahjustusi.

Halvasti isoleeritud vanade veetorude puhul töötab vana nipp. Jätke veekraan mõneks ajaks lahti, et voolav vesi ei laseks torudel täielikult külmuda. Muidugi kulub sellega seoses veidi vett, annab Saari nõu.

Veetorude sulatamisel võite halvimal juhul konstruktsioone süüdata. Nendes olukordades soovitab Saari otsustavust ja tervet mõistust, kuidas alustada külmunud torude sulatamist.

Pikem pakaseperiood võib üksi elavatele eakatele probleemseks osutuda. Saari julgustab lähedasi tagamaks vanurite hakkamasaamine.

Põhjas võivad päästeteenistuse tegevust raskendada võimalikud 4 või isegi 5-ga algavad külmakraadid. Päästevarustust võib äärmuslik külm samaväärselt kahjustada.

Voolikutes olev vesi võib väga kiiresti külmuda, näiteks hoonetega seotud tulekahjudel. Põhimõtteliselt meie tegevus aeglustub. Pakase taha me aga ei poe, isegi kui see asja veidi keerulisemaks teeb, võtab Saari kokku.

Avafoto: Unsplash

Loe ka:
KAS ÕHKSOOJUSPUMPA võib suure külmaga sees hoida?