NordenBladet — NATO peasekretär Jens Stoltenberg kinnitas esmaspäeval kell 22.20, et Türgi kavatseb ratifitseerida Rootsi NATO liikmelisuse. Enne seda kauples Türgi omale välja EL-i liikmelisuse. „Mul on heameel teatada, et Türgi on öelnud, et liigub edasi Rootsi NATO liikmelisuse ratifitseerimisega,” ütles Stoltenberg.
Rootsi ja Türgi allkirjastavad ka uue dokumendi tiheda koostöö kohta terrorismivastases võitluses ja kaubanduse edendamises. Uue julgeolekudokumendi aluseks on Madriidi eelmine vastastikuse mõistmise memorandum, vahendab Iltalehti.
„See on ajalooline päev, sest meil on Türgi teade, et nad võtavad Rootsi liikmelisuse ratifitseerimise oma parlamendis ette,” ütles Stoltenberg.
Ta ei hinnanud veel, millal täpselt ratifitseerimine toimub, kuid rõhutas, et see toimub esimesel võimalusel.
NATO peasekretär ei muretsenud Ungari parlamendi ratifitseerimise ajakava pärast.
Ungari on teatanud, et nad ei jää viimaseks riigiks, kes Rootsi liikmelisuse ratifitseerib, rõhutas Stoltenberg.
Vilniuses lepiti kokku, et Türgi ja Rootsi loovad kahepoolse julgeolekuorgani, mis kohtub igal aastal ministrite tasemel. Rootslased annavad seal aru, milliseid tegusid nad terrorismivastases töös ette võtavad. Lisaks kohustub Rootsi mitte toetama Põhja-Süürias tegutsevat kurdi organisatsiooni YPG.
Stoltenbergi sõnul lubas Rootsi edendada ka Türgi EL-i liikmekõneluste alustamist ning viisavabadust Türgi ja EL-i vahel.
Samuti kavatseb Rootsi kaotada tõkked relvaekspordilt Türki.
Soome president Sauli Niinistö rõõmustas esmaspäeval värske uudise üle.
Olen sageli öelnud, et Soome NATO liikmelisus ei ole täielik ilma Rootsi liikmesuseta. Nüüd oleme ühe selge sammu sellele täitumisele lähemal. Rootsi liikmelisus teeb kogu liidu tugevamaks, kirjutas Niinistö sotsiaalmeedias.
Rootsi peaminister Ulf Kristersson rõõmustas pressikonverentsil Vilniuses, et pikk päev ja pikk tee Rootsi NATO liikmeks saamiseni on nüüdseks läbi. Mul on väga hea meel selle suure sammu üle, mille me täna astusime, ütles ta. See on olnud Rootsi jaoks hea päev, ütles Kristersson.
Peaminister oli rahul, et Rootsi saab nüüd täiel määral osaleda NATO tippkohtumisel Vilniuses, näiteks Ukrainaga seotud aruteludes.
Kristerssonilt küsiti ka, millal ratifitseerimine toimub, mille peale ta vastas Stoltenbergi tsiteerides, et see toimub „nii kiiresti kui võimalik”.
Ta ütles ka, et on kindel, et ka Ungari ratifitseerib Rootsi NATO liikmelisuse.
Kristersson rõhutas, et Türgiga sõlmitud julgeolekuleping vastab Rootsi seadusandlusele. Samuti nentis ta, et Rootsi peab EL-i ja Türgi lähenemist positiivseks.
Rootsi peaministrilt küsiti pressikonverentsi lõpus, „kuidas tunnete end praegu?”
See on hea tunne, kuigi olen rohkem faktidele orienteeritud inimene, ütles Kristersson.
Samuti ütles Rootsi peaminister esmaspäeva õhtul Vilniuses, et Soome president ja peaminister on Rootsi liikmelisuse nimel kõvasti tööd teinud.
Kristersson ütles ka, et teatas Soome peaministrile Petteri Orpole, et tundis end õnnitlemise puhul hästi.
Pärast kella üheksat õhtul teatati, et Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ja Rootsi peaminister Ulf Kristersson jätkavad konsultatsioone.
Kohtumisel saadud info kohaselt olid riigid jõudnud mingisugusele kokkuleppele, millest teatatakse hiljem õhtul ühisel pressikonverentsil.
Konsultatsioonidel viibis kohal NATO peasekretär Stoltenberg.
Erdoğan ja Kristersson alustasid kohtumist juba pärastlõunal.
Varaõhtul oli vaheaeg, mil Erdoğan kohtus Euroopa Ülemkogu esimehe Charles Micheliga ehk EL-i riikide riigipeade institutsiooniga.
NATO peasekretär Stoltenberg ütles olukorda kommenteerides, et Vilniuses on veel võimalus saada positiivne otsus Rootsi NATO liikmelisuse kohta. „Meil on tippkohtumisel hoog sees,” ütles Stoltenberg.
EL-i Euroopa Ülemkogu esimees Michel teatas õhtul sotsiaalmeedias, et nüüd uuritakse võimalusi EL-Türgi koostöö taas päevakorras ettepoole tõsta.
Varem esmaspäeval teatas Erdoğan, et Türgi võtab Rootsi vastu NATO liikmeks, kui Euroopa Liit jätkab Türgiga liitumisläbirääkimisi.
Soome valitsus oli eelmisel nädalal lootusrikas, et Rootsi saab Vilniuses NATO liikmeks. See on võimalik, kui osapoolte kokkulepe avalikult välja kuulutatakse.