NordenBladet — Ungari parlamendi liikmed ütlevad, et Rootsi NATO liikmelisust suve jooksul ei arutata. See tähendab, et Rootsi ei jõua liituda NATO-ga enne juulis toimuvat Vilniuse tippkohtumist. Tänane kolmapäev, 28. juuni oli Rootsi NATO liikmelisuse jaoks must päev. Kõigepealt põletati Stockholmis Koraani, mis vihastas Türgit. Seejärel ütlesid Ungari parlamendi liikmed, et riik ei aruta liikmelisust järgmise nädala istungitel, vahendab Yle.

Järgmisel nädalal on Ungari parlamendis viimased täiskogu istungid enne suvevaheaega. Rootsi liikmestaatust ei saa seetõttu kinnitada enne sügist.

Ungari opositsiooni liige Agnes Vadai räägib oma Facebooki postituses graafiku venimisest.

Orbán ei taha ka järgmisel nädalal hääletada Rootsi NATO liikmelisuse üle, kirjutab Vadai.
Samas nimetab ta Ungari peaministrit Viktor Orbánit Venemaa presidendi Vladimir Putini lakeiks.

Ka teine ​​Ungari parlamendisaadik on uudisteagentuurile AP kinnitanud Rootsi liikmelisuse kinnitamise edasilükkamist.

Ungari ja Türgi on ainsad NATO riigid, kes pole ratifitseerinud Rootsi NATO liikmesust. Viimasena kinnitas Rootsi liikmesuse liidu uusim liige Soome.

Rootsi on lootnud saada liikmeks enne 11.-12. juulil Vilniuses toimuvat NATO tippkohtumist.

Viimastel päevadel on NATO peasekretär Jens Stoltenberg, Briti välisminister James Cleverly ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron rõhutanud, et on aeg Rootsi liikmeks vastu võtta.

Rootsi esitas taotluse eelmisel aastal samal ajal kui Soome. Türgi ja Ungari on aga Rootsi liikmelisuse ratifitseerimise edasi lükanud.

Ungari parlament pole asja veel kinnitanud, kuid kui info vastab tõele, on see Rootsi valitsuse jaoks painajalik sõnum, hindab poliitikakommentaator Mats Knutson Rootsi avalik-õiguslikule ringhäälingule SVT.

Knutson usub, et Rootsi võimalused suvel NATO-ga liituda on kadunud.
„See on tagasilöök ka NATO jaoks,” nentis Knutson.

Ungari otsustajad on mitu korda kinnitanud, et nad toetavad liitumist ning riik pole ratifitseerimise edasilükkamiseks selget põhjust andnud. Ungari on aga väljendanud oma rahulolematust selle üle, et Rootsi on kritiseerinud Ungari demokraatia ja õigusriigi arengut.

Ungarilt eeldatakse, et ta nõustub Rootsi liikmestaatusega, kui Türgi võtab oma seisukoha.

Stoltenberg ütles täna, et Türgi ja Rootsi peavad järgmisel neljapäeval Brüsselis toimuval kõrgetasemelisel kohtumisel läbirääkimisi liikmesuse üle.