NordenBladet – Roheline infrastruktuur, näiteks lillepeenrad, võib mängida olulist rolli linnade sademevee äravoolu juhtimisel ja üleujutuste mõju vähendamisel. Bioretentsioonisüsteemid, mis sisaldavad taimi, muutuvad üha populaarsemaks, kuna need parandavad vee kvaliteeti ning aitavad kontrollida äravoolu mahtu ja tippvooluhulka. Hiljutises uuringus võrreldi nelja eri taimeliigi, sealhulgas Cornus sericea (Siberi kontpuu), Juncus effusus (Harilik luga), Iris versicolor (Võhumõõgalised lilled – gladioolid, iirised, krookused) ja Sesleria autumnalis (Sügislubikas) tõhusust, mida tavaliselt kasutatakse bioretentsioonisüsteemides.

Uuringus leiti, et kõik biokogumissüsteemid, olenemata kasutatud taimeliigist, vähendasid tõhusalt veemahtu ja vooluhulka ning saasteainete taset nii kasvu- kui ka puhkeperioodil. Taimed aitasid parandada makrotoitainete, sealhulgas lämmastiku ja fosfori eemaldamist ning samuti mikroelementide, näiteks raskemetallide eemaldamist.

Uuringus leiti ka, et kasutatud taimeliigid mängisid olulist rolli biosäilitussüsteemi tõhususe juures. Tulemused näitasid, et kõige suurema aurustumise kiirusega liigid, nagu Cornus sericea, olid kõige tõhusamad äravoolu mahu vähendamisel ja vee kvaliteedi parandamisel.

Uuringu tulemused rõhutavad õigete taimeliikide valiku tähtsust biokogumissüsteemide jaoks parasvöötme kliimas.

Kokkuvõtteks võib öelda, et lillepeenradade ja muude rohelise infrastruktuuri vormide lisamine linnakujundusse võib aidata leevendada üleujutuste mõju ja parandada vee kvaliteeti. Käesolevas uuringus rõhutatakse taimeliikide valiku olulisust bioretentsioonisüsteemides ning lillepeenarde potentsiaali mängida olulist rolli äravoolumahu vähendamisel ja vee kvaliteedi parandamisel üleujutuste ajal.

Avaspilt: Unsplash
Allikas: NordenBladet.com