NordenBladet – Euroalal on nauditud negatiivset euribori juba viimased seitse aastat. Esimest korda läks kuue kuu Euribor negatiivseks 5. novembril 2015 ning ei ole vahepealse perioodi jooksul nullile eriti lähedale jõudnudki. Sel suvel on olukord muutunud ning kasvavad intressimäärad tähendavad laenuvõtjatele intressikulude suurenemist, vahendab NordenBladet.se.
6 kuu euribor oli 01.2022 allpool-0,5% taset. Selle järel on euribor iga kuuga kerkinud ligikaudu 0,1% võrra nullile lähemale. Aprilli keskpaigas oli 6 kuu euribor juba -0,3%.
Alates 2015. aasta lõpust miinuses olnud euribor oli veel tänavu mais –0,2 protsenti, kuid jõudis juunis nulli. Kui 1. juulil oli kuue kuu euribor 0,2 protsenti, siis 1. augustiks oli see kerkinud 0,65 protsendini ning on 22. augustiks 0,908 protsenti.
Mis on euribor?
Euribor ehk EURIBOR (inglise k. Euro Interbank Offered Rate, euro üleeuroopaline pankadevaheline intressimäär) on intressimäär, millega kõrge reitinguga pank on nõus laenama raha eurodes teisele kõrge reitinguga pangale ning mida arvutatakse iga päev pankadevaheliste hoiuste puhul tähtajaga kuni 12 kuud.
Euribori intressimäärad avaldati esimest korda 30. detsembril 1998 ning need hakkasid kehtima 4. jaanuaril 1999. Euribori intressimäärad astusid euroala rahvusvaluutade pankadevaheliste intressimäärade asemele, kuna 1999. aasta algul võeti kasutusele Euroopa Liidu ühisraha euro.
Eesti Pank lõpetas Eesti krooni pankadevaheliste intressimäärade Talibori ja Talibidi arvutamise, kui Eesti euro 2011. aastal kasutusele võttis. Viimati arvutati Talibori ja Talibidi intressimääru 29. detsembril 2010.
Eestis välja antud ujuva intressiga eluasemelaenude ja muude hüpoteeklaenude intressimäär on tüüpiliselt seotud kuue kuu euribori intressimääraga.
Avafoto: Pexels