NordenBladet – Fermenteeritud toidud on saamas üha populaarsemaks, pakkudes mitte ainult rikkalikke maitseelamusi, vaid ka tervisele olulisi eeliseid. Kuigi esmapilgul võib fermenteerimine tunduda keerulise võõrsõnana, on see tegelikult vanade toidutraditsioonide pärand. Sügiseti on eriti hea aeg üle vaadata oma kapsa- ja kurgipurkide varud, et külmade ilmade saabudes toetada keha vastupidavust.
Enamik meist on tuttavad tänapäevaste hapendatud ja kääritatud toitudega ning nende tervislike omadustega. Ent erinevad fermenteeritud toidud on olnud teada tuhandeid aastaid, kasutades mitmekesiselt liha, kala, piima, teraviljatooteid, köögivilju, puuvilju ja palju muud. Enne külmutusseadmete levikut oli fermenteerimine väärtuslik ja lihtne meetod toiduainete säilitamiseks.
Fermenteeritud toitudel on hulgaliselt kasulikke omadusi:
* Tugevdavad immuunsüsteemi
* Suurendavad vitamiinide hulka toidus
* Soodustavad toitainete omastatavust
* Pikendavad toidu säilivusaega
* Muudavad maitse rikkalikumaks
* Aitavad kolesteroolitaset normis hoida
* Omavad põletiku- ja vähivastast toimet
* Toetavad keha puhastumise mehhanisme
Fermenteerimise protsess on tegelikult lihtne toitude hapendamine, kus toimub biokeemiline muutus mikroorganismide ja ensüümide abil. Selle tulemusena pikeneb toidu säilivusaeg ning tekivad organismile vajalikud seedeensüümid, B-grupi vitamiinid, oomega-3-rasvhapped ja probiootilised tüved. Kõik need kasulikud ained aitavad ennetada soolevähki ja -põletikku, samuti leevendada laktoositalumatust.
Fermenteerimine on protsess, kus tulemus võib olla ennustamatu, rohkem kunsti kui teadust. Toiduainetööstus kasutab tehnikaid, et tagada suurte koguste tootmisel ühtlane standard, kuid kodune hapukapsas ja poes müüdav fermenteeritud toit erinevad oluliselt. Koduse valmistamise eelistamine võib olla tervise seisukohalt kasulikum.
Probiootikumid, mis on elavad mikroorganismid fermenteeritud toidus, mängivad olulist rolli tervise toetamisel. Meie soolestikus elavate sõbralike bakterite tasakaalu säilitamine on oluline, sest need aitavad tugevdada immuunsüsteemi ja vähendada halbade bakterite hulka seedesüsteemis. Probiootilisi toite valides tasub eelistada erinevaid fermenteeritud toite, nagu hapukapsas, keefir, tume šokolaad, hapendatud kurgid, aedviljad ja seened. Neid tasub valida ka pastöriseerimata variante, et säiliks võimalikult palju kasulikke mikroorganisme.
Fermenteeritud toitude tarbimine mitte ainult ei toeta immuunsüsteemi ja suurenda vitamiinide hulka, vaid suurendab ka toitainete omastatavust organismis. Seega, isegi väike kogus erinevaid fermenteeritud toite aitab kaasa tervisele mitmekülgsel viisil. Kõik need maitsvad ja kasulikud omadused muudavad fermenteeritud toidud suurepäraseks lisandiks igapäevasesse toidulauda, aidates toetada organismi vastupanuvõimet, tasakaalustada kolesteroolitaset ja ennetada erinevaid terviseprobleeme.
Lihtne, lühike ja ülevaatlik õpetus, kuidas alustada toidu fermenteerimist kodus:
Vajalikud materjalid:
Klaasnõu või purk (metallist nõu ei sobi)
Värske, kvaliteetne tooraine (nt köögiviljad)
Sool või soolvee lahus (2 tl soola 1 tassi vee kohta)
Valmistamine:
Vali sobivad nõud: Kasuta fermenteerimiseks klaasnõud või purki. Väldi metalli, kuna see võib reageerida soolaga ja mõjutada maitset.
Valmista ette tooraine: Lõika köögiviljad või muu tooraine väiksemateks tükkideks või riivi. See võimaldab neil paremini soolvees marineeruda.
Valmista ette soolvesi: Lahusta sool vees, et luua soolvee lahus. Kogus võib varieeruda, kuid tavaliselt kasutatakse umbes 2 tl soola 1 tassi vee kohta.
Pakenda fermenteeritav köögivili: Täida klaasnõu või purk ettevalmistatud toorainega. Jäta peale ruumi, sest fermenteerimise käigus tekib gaasi.
Lisa soolvesi: Kalla soolvee lahus üle tooraine, veendudes, et kõik oleks vedelikuga kaetud.
Kata purk: Kata nõu marliga või spetsiaalse kaanega, mis laseb õhul läbi, kuid hoiab putukaid eemal.
Oota ja Jälgi: Jäta nõu toatemperatuuril seisma ja jälgi fermenteerumist. See võib võtta mõnest päevast mitme nädalani, sõltuvalt retseptist ja toorainest.
Maitsesta ja Säilita: Kui toit on saavutanud soovitud maitse ja tekstuuri, sulge nõu ja pane see külmikusse. Fermenteeritud toidud säilivad külmkapis mitmeid nädalaid või isegi kuid.
Proovi ja Katseta: Ole julge eksperimenteerima erinevate köögiviljade, maitsete ja vürtsidega. Toidu valmistamist tuleb alati loovalt võtta!
Avafoto: Unsplash